[2] Proszę podać, w jakim postępowaniu administracyjnym dochodzi do zawarcia aktu ugody granicznej przed geodetą oraz w jakiej tylko sytuacji może dojść do zawarcia tej ugody...

Zaczęty przez ninia_2009, Wtorek 08 Kwiecień 2014, 14:08:10

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

kaskagra

Mnie również zdziwiła odpowiedź ninia_2009 na temat braku możliwości podpisania aktu ugody przez pełnomocnika i braku możliwości spisania aktu ugody w przypadku rozgraniczenia z nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym.
Ja uważam, że pełnomocnik może podpisywać akt ugody.
W książce Felcenlobena "Granice nieruchomości i sposoby ich ustalania" znalazłam informacje, że pełnomocnik może podpisać akt ugody, tylko niezbędne jest do tej czynności pełnomocnictwo rodzajowe lub szczególne.

Niestety nigdzie nie znalazłam informacji , czy można w przypadku rozgraniczenia z nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym spisać akt ugody, czy nie można. Ale osobiście uważam, tak jak esgeo, że "zawsze jakaś druga strona jest, choćby kurator spadku czy przedstawiciel danej strony".

geoziom

Dzięki ninia_2009 za opracowanie odpowiedzi.
Ale czemu sądzisz, że ugody granicznej nie może sporządzić pełnomocnik strony. Są to czynności przekraczające zakres zwykłego zarządu i jeżeli ma pelnomocnictwo udzielone w formie szczególnej określające zakres możliwych czynności przez pełnomocnika to co stoi na przeszkodzie?

a także "W przypadku rozgraniczenia z nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym nie można spisać aktu ugody"
Zawsze jakaś druga strona jest, choćby kurator spadku czy przedstawiciel danej strony.

Proszę o nakierowanie jeśli się mylę.

ninia_2009Autor w?tku

50   Proszę podać, w jakim postępowaniu administracyjnym dochodzi do zawarcia aktu ugody granicznej przed geodetą oraz w jakiej tylko sytuacji może dojść do zawarcia tej ugody. W jakiej sytuacji geodeta ma obowiązek odmówić spisania aktu ugody granicznej.

Geodeta może sporządzić akt ugody podczas wykonywania czynności ustalania przebiegu granic na gruncie, będącego elementem postępowania rozgraniczeniowego. Do zawarcia ugody może dojść tylko w przypadku sporu pomiędzy stronami postępowania. Nie wolno spisywać aktu ugody gdy wyniknie spór pomiędzy geodetą, który posiada dokumenty prawne i techniczne jednoznacznie określające przebieg granicy a stronami, które w zgodnych oświadczeniach wskazują jej przebieg. Następnie w razie sporu co do przebiegu granicy, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Podczas negocjacji geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Podczas negocjacji geodeta przedstawia stronom wszystkie dowody i argumenty za proponowanym przebiegiem granicy, a także informuje, że w razie braku ugody do rozpatrzenia właściwy jest sąd.
Geodeta sporządza akt ugody, jeżeli doprowadził do jej zawarcia. Akt ugody należy sporządzi oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy. Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem.
Akt ugody oprócz danych takich jak dane w protokole granicznym powinien zawierać:
•   opis przedmiotu sporu z podaniem granic wskazanych przez strony oraz wynikających z dokumentacji,
•   opis wzajemnych ustępstw,
•   szczegółowy opis granicy uznanej za obowiązującą po podpisaniu aktu ugody,
•   informację, że zawarta ugoda posiada moc ugody sadowej.
Akt ugody sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia. Geodeta ma obowiązek odmówić spisania aktu ugody granicznej gdy strony nie czynią sobie wzajemne ustępstwa. Akt ugody ma moc ugody sadowej jest umowa cywilnoprawną /jak akt notarialny/ i musi być podpisana przez strony postępowania którymi są właściciele, nie może tego zrobić np. pełnomocnik, posiadacz samoistny. W przypadku rozgraniczenia z nieruchomością o nieuregulowanym stanie prawnym nie można spisać aktu ugody. Nie stosuje się przepisów ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne ust. 1-3 i art. 31 ust.4 do sporów wynikłych przy wyznaczeniu granic nowo tworzonych nieruchomosci na podstawie odrębnych przepisów tzn ustawy o gospodarce nieruchomosciami, ustawy o scalaniu i wymianie gruntów.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Zywnościowej w sprawie rozgraniczenia nieruchomości  z dnia 14 kwietnia 1999r &13 14.1,20,21.
Kodeks cywilny art. 917.
oraz na podstawie zarysu odpowiedzi pyt. nr 4 z 23-03-2007