PGIK:
„ art.29 Rozgraniczenie ma na celu ustalenie przebiegu ich granic przez określenie położenia punktów i linii granicznych, utrwalenie tych punktów znakami granicznymi na gruncie oraz sporządzenie odpowiednich dokumentów.”
Art. 31.
1.Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta( burmistrza prezydenta miasta).
2. Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
3. Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są on niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje jej przebiegu.
4. W razie sporu co do przebiegu lini granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.
Rozporządzenie w sprawie rozgraniczanie nieruchomości:
§13. W razie sporu co do przebiegu granicy, geodeta nakłania strony do zawarcia ugody. Podczas negocjacji geodeta przedstawia stronom wszystkie dowody i argumenty za proponowanym przebiegiem granicy, a także informuje, że w razie braku ugody do rozpatrzenia sprawy właściwy jest sąd.
§14.
Geodeta sporządza akt ugody, jeżeli doprowadzi do jej zawarcia. Akt ugody należy sporządzić oddzielnie dla każdej linii granicznej, która w całości lub na niektórych odcinkach była sporna. Obejmuje ona wyłącznie sporne odcinki granicy.
Treść ugody nie może wykraczać poza przedmiot związany z rozgraniczeniem.
Po sporządzeniu aktu ugody geodeta wykonuje czynnościm o których mowa w §11 pkt 2 i 4( stabilizuje punkty graniczne i wykonuje pomiar granicy, a także trwałych elementów zagospodarowania terenu mających znaczenie dla określenia jej przebiegu)
"Nie wolno spisywać aktu ugody gdy wyniknie spór pomiędzy geodetą, który posiada dokumenty prawne i techniczne jednoznacznie określające przebieg granicy a stronami, które w zgodnych oświadczeniach wskazują jej przebieg." - ninia_2009
Nawiązując do pierwszego zarysu na to pytanie: geodeta nie jest stroną postępowania, więc nie może z być z nim sporu.
KPA art.28” Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek”
Za spór graniczny można uznać przypadki:
1) związane ze stwierdzonymi rozbieżnościami pomiędzy stanem wynikającym ze zgromadzonych dokumentów a stanem faktycznym na gruncie, gdy choć jedna ze stron postępowania kwestionuje przebieg granicy
2) wskazania przez jedną stronę postępowania rozgraniczeniowego pod nieobecność drugiej takiego przebiegu granicy, który odbiegałby od stanu faktycznego na gruncie
3) braku zgodnego wskazania przebiegu granic nieruchomości na gruncie podczas rozprawy granicznej
4) gdy istnieją dokumenty określające granice przylegających nieruchomości, a brak jest jednej ze stron
Geodeta upoważniony do wykonania czynności ustalenia przebiegu granic powinien odmówić spisania takiej ugody, gdyby jej treść była wyraźnie sprzeczna ze zgromadzonym w sprawie miarodajnym materiałem dowodowym.- wyrok NSA z 9 czerwca 1997 r, S.A. Ka 2492/95
Według NSA w Krakowie z 27 grudnia 1995 r SA/Kr 1301/95
Ugoda jest ważna gdy:
1) zawarta ugoda graniczna jest ugodą w rozumieniu art. 917KC- musi zawierać wzajemne ustępstwa stron
2) zawarta ugoda dotyczy ustalenia przebiegu rozgraniczanych granic
3) w jej zawarciu uczestniczyły uprawnione podmioty
Wg KC art. 917
„Przez ugodę strony czynią sobie wzajemne ustępstwa w zakresie istniejącego miedzy nimi stanu prawnego w tym celu, aby uchylić niepewność co do roszczeń wynikających z tego stosunku lub zapewnić ich wykonanie albo by uchylić spór istniejący lub mogący powstać”
Zawarta przez strony ugoda wywołuje skutki prawne od daty jej podpisania i nie podlega zatwierdzeniu przez organ prowadzący postępowanie administracyjne, a jej wzruszenie możliwe jest tylko i wyłącznie na podstawie zasad określonych przez prawo cywilne w postępowaniu przed sądem.
sYsTEM połączył wiadomości: 7 Czerwiec 2014, 12:22
Jeszcze zapomniałem o akcie ugody par. 21!