[2] Jeden z budynków spółdzielni mieszkaniowej został wybudowany na 3 działkach, z których każda ma różny okres uw...

Zaczęty przez Brook, Środa 27 Listopad 2013, 21:01:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

kjozwik



Podłącze się do tego tematu.
czy spółdzielnia mogła wybudować budynek na działkach do których ma prawo użytkowania wieczystego, a prawo własności należy do różnych osób (np Skarb Państwa i gmina).



geodeta85

Cytat: angee w Czwartek 16 Styczeń 2014, 15:34:40
Przy takim ujednoliceniu terminów użytkowania wieczystego przyjmuje się datę "najwcześniejszą", "najbliżej przypadającą", np. jeżeli poszczególne działki zostały oddane w użytkowanie wieczyste do 2080r., 2075r., 2065r., to po ujednoliceniu terminu będzie to rok 2065.

w praktyce OK, ale... podstawa prawna?

angee

Przy takim ujednoliceniu terminów użytkowania wieczystego przyjmuje się datę "najwcześniejszą", "najbliżej przypadającą", np. jeżeli poszczególne działki zostały oddane w użytkowanie wieczyste do 2080r., 2075r., 2065r., to po ujednoliceniu terminu będzie to rok 2065.

geodeta85

chyba o to chodzi... trochę poczytałem i wychodzi na to że jest to niedopowiedzenie ustawodawcy które sugerowane jest jako niezgodne z KC
CytatArtykuł 35 ust. 13 tej ustawy przewiduje, co zrobić, gdy budynki stanowiące własność spółdzielni leżą na kilku działkach, do których spółdzielni przysługuje prawo użytkowania wieczystego, a w umowach ustalono różne terminy jego trwania. W takim przypadku spółdzielnia może żądać od właściciela gruntu (Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego) zmiany postanowień umownych w celu ujednolicenia terminów użytkowania wieczystego przez przyjęcie terminu uśrednionego.
Okazuje się, że ten przepis jest trudny do zrealizowania w praktyce mówi Rafał Gawęda, którego biuro przygotowuje dokumentację geodezyjną dla kilku spółdzielni mieszkaniowych na Śląsku. Jak np. ustalić uśredniony termin 99-letniego użytkowania wieczystego, które dla jednej działki kończy się w 2070 r., a dla innej w 2080 r.? Uśredniona data wypada w 2075 r., co oznacza, że 99-letni okres użytkowania wieczystego ustalony w umowie zawartej w 1971 r. powinien być zmieniony na 104 lat, ale... takiego rozwiązania nie dopuszcza kodeks cywilny. Artykuł 236 k.c. przewiduje bowiem, że zasadniczym okresem użytkowania wieczystego jest 99 lat. W szczególnych przypadkach (wynikających np. z celu gospodarczego) można oddać grunt w użytkowanie wieczyste na krótszy okres (jednak nie na mniej niż 40 lat). Przepisy nie przewidują jednak, aby okres użytkowania wieczystego był dłuższy niż 99 lat. Pozwala się tylko na przedłużenie terminu użytkowania wieczystego o kolejne 4099 lat, ale taka czynność może być dokonana w ciągu 5 ostatnich lat trwania użytkowania wieczystego.
Mam wątpliwości, ale trzeba chyba potraktować nową regulację zawartą w ustawie o spółdzielniach mieszkaniowych jako tzw. lex specialis, który dotyczy długości użytkowania wieczystego, wyjątek od zasady, który polegałby na dopuszczeniu dłuższego terminu użytkowania wieczystego niż 99 lat zastanawia się inż. Z. Bojar. W polskim prawie od wielu zasad i instytucji prawnych istnieją wyjątki. Artykuł 35 ust. 13 jako wyjątek od zasady dotyczyłby tylko spółdzielni mieszkaniowych.
Michał Kosiarski
http://edgp.gazetaprawna.pl/index.php?act=mprasa&sub=article&id=141402#

aneczka843

1. Jeśli są np 3 osobne działki, każda ma inną datę rozpoczęcia użytkowania wieczystego.
2.W czasie ujednolicania, przenosimy wpisy z tych 3 kw do jednej nowej, razem z tymi datami w której uw się rozpoczęły dla tych 3 działek.
3. Obliczając średni okres użytkowania np 1 działka kończy się uw w 2025, 2 działka 2030, 3 działka 2035, średna arytmetyczna to będzie 2030, czyli dla działki nr 1 okres ten wyniesie 105 lat użytkowania wieczystego.

tak sobie to wytłumaczyłam, ale nie wiem czy o to dokładnie chodzi.

geodeta85

Brook zastanawia mnie jedno w Twojej koncepcji odpowiedzi, tzn.
CytatNależy tutaj zwrócić uwagę, że jeśli uśrednienie terminu miałoby prowadzić do tego, że okres użytkowania danej działki przekroczyłby okres 99 lat (max. okres użytkowania wieczystego)
- przy założeniu że nikt z zasady nie dostaje okresu dłuższego niż 99 lat to w jaki sposób średnia może wyjść wyższa niż 99 ?? :) chyba że to jakoś źle czytam ;)

BrookAutor w?tku

Jeden z budynków spółdzielni mieszkaniowej został wybudowany na 3 działkach, z których każda ma różny okres użytkowania wieczystego. Jakie działania należałoby podjąć, aby lokatorzy mogli uzyskać prawo własności lokali w tym budynku?

Zarys odpowiedzi
Spółdzielnia może żądać od Skarbu Państwa lub gminy (zależnie od tego, kto jest właścicielem gruntu), aby w drodze aneksu do umów o oddanie nieruchomości w użytkowanie wieczyste ujednolicić te okresy przez przyjęcie terminu uśrednionego. Należy tutaj zwrócić uwagę, że jeśli uśrednienie terminu miałoby prowadzić do tego, że okres użytkowania danej działki przekroczyłby okres 99 lat (max. okres użytkowania wieczystego), to wówczas należy zrezygnować z takiego sposobu ujednolicenia okresów użytkowania wieczystego i sprowadzić je wszystkie do okresu najkrótszego. Jednak ten najkrótszy okres winien umożliwić wystąpienie o przedłużenie okresu użytkowania ponad 99 lat czego można dokonać jedynie w okresie ostatnich 5 lat przed upływem tego okresu.
Następnie należałoby dokonać połączenia tych działek ewidencyjnych i podziału nieruchomości w celu wydzielenia działki niezbędnej do prawidłowego korzystania z budynku a także wydzielenia części wspólnych dla mieszkańców spółdzielni, lub przeznaczonych do odrębnego wykorzystywania.

Podstawa prawna:
Kodeks Cywilny art. 236
Ustawa o spółdzielniach mieszkaniowych Art. 35 i 41
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka