Shoutbox

support:
2021 Jun 05 21:36:07
w jakimś bliżej nie określonym czasie nastąpi mała zmiana na forum, ale to jak znajdę wolny weekend czy coś podobnego
support:
2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

[1] Na czym polega generalizacja obiektów (szczegółów terenowych) w trakcie pomiaru

  • 7 Odpowiedzi
  • 1065 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Azja

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 24.0 Firefox 24.0
    • Zobacz profil
Już od dłuższego czasu zastanawiam się czy w tym pytaniu wystarczy napisać art 31 ze Standardów, czy może warto jeszcze wspomnieć z nowego rozporządzenia w sprawie mapy zasadniczej coś a propo pomiarów płotów (powierzchnia gdy szersze od 30 cm) i podobne rzeczy (podpory, murki oporowe, rowy...) co sądzicie?
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2013, 21:13 wysłana przez Brook »

Offline Brook

  • *
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 31.0.1650.57 Chrome 31.0.1650.57
    • Zobacz profil
Moim zdaniem ze standardów tylko
Cytuj
§ 31. 1. Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji polegającej na:
  1)   przedstawieniu obiektów krzywoliniowych za pomocą linii łamanych;
  2)   przedstawieniu obiektów obszarowych za pomocą linii łamanych lub punktów;
  3)   pominięciu punktów wyznaczających obiekt, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia jego reprezentacji geometrycznej;
  4)   pomiarze przebiegu osi obiektu liniowego z jednoczesnym określeniem jego wymiaru poprzecznego.
2. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym pomija się punkt sytuacyjny, jeżeli odchylenie tego punktu od linii wyznaczonej przez dwa sąsiednie pomierzone szczegóły terenowe nie przekracza:
  1)   w przypadku I grupy szczegółów terenowych - 0,10 m;
  2)   w przypadku II grupy szczegółów terenowych - 0,30 m;
  3)   w przypadku III grupy szczegółów terenowych - 0,50 m.
3. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym:
  1)   elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu, których wymiary podłużne i poprzeczne są mniejsze niż 0,50 m, pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu;
  2)   przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci o średnicy przekroju lub wymiarach podłużnych i poprzecznych przekroju mniejszych niż 0,50 m pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
4. Zasady generalizacji, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.

Dzisiaj na szkoleniu p. Mirosław Puzia, powiedział, że mamy dwa rodzaje generalizacji, tę w terenie i tę przy redakcji mapy, a pytanie dotyczy tylko tej w terenie.

Właśnie taki był zarys odpowiedzi w dniu 19.11.2013 r.
« Ostatnia zmiana: 27 Listopad 2013, 19:59 wysłana przez Brook »
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Offline agulajo

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 15
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 27.0 Firefox 27.0
    • Zobacz profil
WYTYCZNE TECHNICZNE G-4.1 : 2007
POMIARY SYTUACYJNE I WYSOKOŚCIOWE METODAMI BEZPOŚREDNIMI


§ 14 Generalizacja szczegółów terenowych
3. Przy pomiarze powykonawczym budynków nowych należy mierzyć wszystkie występy, a na mapie wykazywać występy i wgłębienia większe od 0,3 m. Występy i wgłębienia mniejsze od 2 m wyznacza się miarą bieżącą po ścianie przyziemia, mierząc również wielkość tych występów lub wgłębień. Kontury budynków położone w odległości mniejszej niż 0,10 m od granicy działki uznaje się za położone w linii tej granicy.
4. Przy pomiarze trwałych ogrodzeń należy mierzyć występy i wgłębienia większe od 0,3 m oraz bramy od strony dróg i ulic. Wgłębienia i występy nie przekraczające 2 m wyznacza się miarą bieżącą po linii ogrodzenia, mierząc równocześnie wielkość występu lub wgłębienia. Szerokości ogrodzeń należy mierzyć, gdy przekraczają one 0,3 m. Ogrodzenia położone przy granicy działki mniej niż 0,10 m wyznacza się miarą bieżącą po linii granicy.
« Ostatnia zmiana: 16 Marzec 2014, 15:25 wysłana przez agulajo »

Offline Brook

  • *
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.154 Chrome 33.0.1750.154
    • Zobacz profil
agulajo patrz post powyżej.
Generalizacja z wytycznych nie obowiązuje.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Offline wallyto

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
wg mnie pełna odpowiedź na to pytanie znajduje się w ST oraz:

S.T.    § 31. 1. Przestrzenne obiekty liniowe oraz przestrzenne obiekty obszarowe w trakcie ich geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego podlegają generalizacji polegającej na:
      1)   przedstawieniu obiektów krzywoliniowych za pomocą linii łamanych;
      2)   przedstawieniu obiektów obszarowych za pomocą linii łamanych lub punktów;
      3)   pominięciu punktów wyznaczających obiekt, jeżeli nie spowoduje to zniekształcenia jego reprezentacji geometrycznej;
      4)   pomiarze przebiegu osi obiektu liniowego z jednoczesnym określeniem jego wymiaru poprzecznego.
    2. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym pomija się punkt sytuacyjny, jeżeli odchylenie tego punktu od linii wyznaczonej przez dwa sąsiednie pomierzone szczegóły terenowe nie przekracza:
      1)   w przypadku I grupy szczegółów terenowych - 0,10 m;
      2)   w przypadku II grupy szczegółów terenowych - 0,30 m;
      3)   w przypadku III grupy szczegółów terenowych - 0,50 m.
    3. Przy geodezyjnym pomiarze sytuacyjnym dotyczącym:
      1)   elementów naziemnych sieci uzbrojenia terenu, których wymiary podłużne i poprzeczne są mniejsze niż 0,50 m, pomiarowi podlega środek ciężkości tego elementu;
      2)   przewodów sieci uzbrojenia terenu oraz kanałów zbiorczych tych sieci o średnicy przekroju lub wymiarach podłużnych i poprzecznych przekroju mniejszych niż 0,50 m pomiarowi podlega oś przewodu lub kanału.
    4. Zasady generalizacji, o których mowa w ust. 1 i 2, nie dotyczą pomiarów punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.

w rozporządzeniu o bazach danych GESUT, BDOT I MZ
załącznik 3 - wybrane informacje, np.
z Rozdziału 4 par. 42 i informacje o ogrodzeniu:
ogrodzenie trwałe - gdy szerokość < 30 cm to reprezentacją geometryczną jest linia,
gdy > 30 cm - powierzchnia - jakby nie było wiedza o tym wpływa na sposób pomiaru ogrodzenia w terenie.
z Rozdziału 6 par. 52 i informacje o pomiarze drzew:
nie pozyskuje się drzew owocowych (...) czy pomiar drzew o śr > 20 cm by umieścić się później w odpowiedniej klasie obiektów.

Czy nie jest tak, że aby poprawnie wprowadzić obiekty do bazy danych GESUT i BDOT500 (załącznik3) musimy je odpowiednio pomierzyć w terenie, zatem wykonać generalizację?

Offline monika_wyc

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 59
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
    • Zobacz profil
popieram wallyto,
Można podeprzeć się starymi wytycznymi G4.1 i tamtą definicją generalizacji w czasie pomiaru -"należy mierzyć...". Pomiar ogrodzenia o śr. mnijeszej niż 30cm w osi- to generalizcja w trakcie pomiaru.
Generalizacja w trakcie redakcji mapy opisana jest w załączniku nr. 7 rozp. MZ i BDOT500 -np. przy generowaniu mapy w skali 1:1000 itd.

Offline LukaszSZ

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
A czy można się podeprzeć instrukcją G-4 par. 72-76?

Offline Brook

  • *
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.116 Chrome 34.0.1847.116
    • Zobacz profil
nie można
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka