[4] Jakie standardowe punkty są przedmiotem wytyczania projektu hali przemysłowej o konstrukcji stalowej i co decyduje o wyborze metody tyczenia przy realizacji?

Zaczęty przez Jak, Sobota 07 Grudzień 2013, 18:28:36

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ZIGI2012

Ja jako podstawę prawną dopisałbym oprócz rozporządzenia w sprawie standartów, także rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geod.-kart. ..., gdyż w zasadzie w $10.2 jest niemal wszytko to co w $20.7 instrukcji G3. Poza tym jako uzupełnienie powyższych podstaw prawnych nalezy dopisać zgodnie z zaleceniem kolegi właśnie G3 i G3.2

Jigs

Rozpisując dokładnie na paragrafy :)

G3 par 19+20
G3.2 par 16.1
Standardy par 57 +32+37

G3 par 19 i 20
Cytat
19.Przedmiotem wytyczania są elementy projektowanych obiektów, decydujące o zachowaniu w wzniesionych obiektach warunków geometrycznych i wymiarów projektowych.

20.W odniesieniu do budynków oraz budowli i urządzeń przemysłowych:
- punkty główne obiektu, to znaczy punkty określające jednoznacznie położenie obiektu w układzie współrzędnych osnowy realizacyjnej i punkty określające jednoznacznie położenie głównych osi obiektu i osi elementów łączących funkcjonalnie obiekt z pozostałymi obiektami jako całością,
- punkty wysokościowe wyznaczające poziom zerowy budowli.
Jeśli chodzi o hale przemysłowe: Osie konstrukcyjne w stosunku do których prowadzona będzie budowa fundamentów i ustawianie słupów nośnych, obrysy wykopów pod fundamenty, punkty przecięcia osi konstrukcyjnych, śruby fundamentowe, następnie kontrola ustawienia podstawy słupów, badanie pionowości słupów oraz badanie geometrii całego obiektu.

g3.2 par 16.1
Cytat
1.Dobór metody tyczenia należy uzależnić od:
- rodzaju tyczonego obiektu,
- typu osnowy realizacyjnej,
- warunków topograficznych,
- sposobu prowadzenia budowy,
- wyposażenia wykonawcy robót geodezyjnych i liczebności zespołu geodezyjnego,
- wymaganej wg. specyfikacji dokładności

Standardy par 32+37
Cytat
Tyczenie sytuacyjne wykonuje się metodami:
- biegunową
- ortogonalną
- wcięć (kątowych, liniowych, kątowo-liniowych)
- precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS
Tyczenie wysokościowe wykonuje się metodami:
- niwelacji geometrycznej
- niwelacji trygonometrycznej
- GNSS
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan


support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.



support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


JakAutor w?tku

Propozycja odpowiedzi:

Przedmiotem wytyczania są elementy projektowanych obiektów, decydujące o zachowaniu w wzniesionych obiektach warunków geometrycznych i wymiarów projektowych. W odniesieniu do budowli przemysłowych: punkty główne obiektu, to znaczy punkty określające jednoznacznie położenie obiektu w układzie wsp. osn. realizacyjnej i pkty określające jednoznacznie położenie głównych osi obiektu i osi elementów łączących funkcjonalnie obiekt z pozostałymi obiektami jako całością, punkty wysokościowe wyznaczające poziom zerowy budowli. Jeśli chodzi o hale przemysłowe: Osie konstrukcyjne w stosunku do których prowadzona będzie budowa fundamentów i ustawianie słupów nośnych, obrysy wykopów pod fundamenty, punkty przecięcia osi konstrukcyjnych, śruby fundamentowe, następnie kontrola ustawienia podstawy słupów, badanie pionowości słupów oraz badanie geometrii całego obiektu.
O wyborze metody tyczenia przy realizacji decyduje rodzaj sprzętu geodezyjnego jaki posiada wykonawca prac geodezyjnych, wymagana dokładność tyczenia oraz rodzaj osnowy realizacyjnej.
Tyczenie wykonuje się metodami:
-biegunową
-ortogonalną
-wcięć kątowych, liniowych, kątowo-liniowych
- GNSS

Podstawa: Standardy , G.3