Shoutbox

support:
2021 Jun 05 21:36:07
w jakimś bliżej nie określonym czasie nastąpi mała zmiana na forum, ale to jak znajdę wolny weekend czy coś podobnego
support:
2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

[1] Jakimi metodami zakłada się osnowy pomiarowe? Jaką kontrolę wykonuje sie przy adaptacji starych punktów osnowy?

  • 6 Odpowiedzi
  • 1032 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline michal83

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 43
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 25.0 Firefox 25.0
    • Zobacz profil
3. Jakimi metodami zakłada się osnowy pomiarowe? Jaką kontrolę wykonuje się przy adaptacji starych punktów osnowy?


Witam!
Nie daje mi spokoju druga cześć pytania . Z treści wnioskuje, że chodzi tu o osnowę pomiarową :


Możemy podeprzeć się tu zapisami z instrukcji G4 i jest to jedyne źródło (już nieobowiązujące) mówiące o adaptacji pkt istniejących do osnowy pomiarowej:


treść G4 § 19. :

Cytuj
W przypadku adaptacji wyników pomiarów z osnów dawnych do nowo mierzonej osnowy pomiarowej należy dokonać pomiaru sprawdzającego, obejmującego pomiar wybranych boków i kątów, przy czym różnice pomiędzy pomiarem sprawdzającym a pierwotnym powinny być:
a) dla pomiaru kątów
tj.60" (180 cc),
b) dla pomiaru boków
tj. podwójnych wartości podanych w załączniku Nr 1

Tu wg. mnie pojawia się sprzeczność z zapisami ze standardów :

treść standardów (zwróćcie uwagę na rozbieżność dla wartości kątowych i liniowych)

Cytuj
§ 17. 2.

Przy zakładaniu pomiarowych osnów  sytuacyjnych należy zapewnić:

4) wykonanie pomiarów:
a) liniowych ze średnim błędem pomiaru odległości md ? 0,01 m + 0,01 m/km,
b) kątowych ze średnim błędem pomiaru kąta mk ? 0,0030g,


Jak w takim razie poprawnie odpowiedzieć na to pytanie ?

Możemy się jeszcze podeprzeć zapisem z  rozporządzenia w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych

Rozdział 6
Szczegółowa pozioma osnowa geodezyjna


Cytuj
27 
Do wyrównania sieci mogą być adaptowane obserwacje z dawnych pomiarów, których
błąd średni nie przekracza dwukrotnej wartości błędu średniego pomiaru przewidzianego
dla modernizowanej osnowy szczegółowej

Jednak sama nazwa rozdziału wskazuje że tyczy się to osnowy szczegółowej


Nie wiem jak odpowiedzieć prawidłowo na tak zadane  pytanie

Czy można zatem przyjąć że wobec braku  obowiązujących przepisów dotyczących adaptacji pkt osnowy pomiarowej należy analogicznie przyjąć kryterium dwukrotnej wartość błędu przewidzianego do pomiaru osnowy pomiarowej ze standardów ? czyli :

2cm
0,0060g,
???

Do tego w G4  brak w jakichkolwiek wskazówek na temat w jakim zakresie ( czyt jaki procent ciągu) ma zostać sprawdzony poprzez pomiar kontrolny.


« Ostatnia zmiana: 3 Styczeń 2014, 18:22 wysłana przez Brook »

Offline golombek

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 17
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
    • Zobacz profil
Podobne pytanie pojawiło się już na forum i był tam podany także zarys którego fragment brzmiał:
"W przypadku adaptacji wyników pomiarów z osnów dawnych do nowo mierzonej osnowy pomiarowej należy dokonać pomiaru sprawdzającego, obejmującego pomiar wybranych boków i kątów, przy czym różnice pomiędzy pomiarem sprawdzającym a pierwotnym powinny być mniejsze/równe średnim błędom pomiaru boków 0,01 m + 0,01 m/km i kątów 0,0030g"
Podstawy prawnej do adaptacji starych punktów osnowy pomiarowej brak więc może sam fakt, iż już jest nawiązywana do osnowy szczegółowej śrubuje takie wysokie kryterium do adaptacji dawnych wyników. Ja tak to rozumiem.
« Ostatnia zmiana: 28 Styczeń 2014, 20:25 wysłana przez Brook »

Offline geoAdam87

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 17
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
    • Zobacz profil
Włg. mnie idealnie pasuje tu par. 10.6 wytycznych G4.1 wydanych przez GUGiK ale to nie jest podstawa prawna...

W przypadku adaptacji wyników pomiarów z osnów dawnych do nowomierzonej osnowy sytuacyjnej należy dokonać pomiaru sprawdzającego, obejmującego pomiar wybranych boków i kątów, przy czym różnice pomiędzy pomiarem sprawdzającym a pierwotnym powinny być:
1) dla pomiaru kątów ? ? d ? 2m , gdzie ? m – błąd średni pomiaru kąta;
2) dla pomiaru boków l d d ? 2m , gdzie d m – błąd średni pomiaru odległości.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwiecień 2014, 20:49 wysłana przez Brook »

Offline oczko

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.154 Chrome 33.0.1750.154
    • Zobacz profil
Podobne pytanie pojawiło się już na forum i był tam podany także zarys którego fragment brzmiał:
"W przypadku adaptacji wyników pomiarów z osnów dawnych do nowo mierzonej osnowy pomiarowej należy dokonać pomiaru sprawdzającego, obejmującego pomiar wybranych boków i kątów, przy czym różnice pomiędzy pomiarem sprawdzającym a pierwotnym powinny być mniejsze/równe średnim błędom pomiaru boków 0,01 m + 0,01 m/km i kątów 0,0030g"
Podstawy prawnej do adaptacji starych punktów osnowy pomiarowej brak więc może sam fakt, iż już jest nawiązywana do osnowy szczegółowej śrubuje takie wysokie kryterium do adaptacji dawnych wyników. Ja tak to rozumiem.
[/shadow]
Nie wiem czemu większość podaje par. 17 ze standardów jako sprawdzenie położenia osnowy pomirowej.
Przecież ten zapis dotyczy nowo zakładanej osnowy pomiarowej, gdzie wykonanie podwójnego pomiaru nie może przekroczyć tych wartości.
Według mnie tego paragrafu nie można zastosować, a podparł bym się instrukcją g4.1

Offline zurek86

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 30.0.1599.101 Chrome 30.0.1599.101
    • Zobacz profil
Moim zdaniem chodzi tutaj o metody takie jak wcięć kątowych,liniowych, kątowo - liniowych jak również za po mocą pomiarów takich jak precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS odnośnie pomiarów wysokościowych to niwelacja geometryczna czy też trygonometryczna jak również niwelacja satelitarna.
co do drugiej części pytania to należy pomierzyłbym stare punkty dwukrotnie i dostosowałbym się do odchyłki liniowej ustalonej na podstawie pomiaru kontrolnego według standardow paragraf 12 ust 2
sYsTEM połączył wiadomości: 15 Maj 2014, 15:24
i dostosowałbym się do RMAiC ws.osnów paragraf 7 ust 1
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2014, 15:24 wysłana przez zurek86 »

Offline maxtom

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 14
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.137 Chrome 34.0.1847.137
    • Zobacz profil
Skoro nie ma bezpośredniej podstawy w "standardach" uważam, że adaptowana osnowa powinna   we wszystkich aspektach spełniać zasady przewidziane do tworzenia osnowy pomiarowej w aktualnych przepisach.
Czyli trzeba przeanalizować jej dowiązanie, konstrukcję, dokładności obserwacji oraz algorytm użyty do obliczenia współrzędnych pod kątem zgodności z tym rozporządzeniem.
Należałoby też wykonać pomiary kontrolne, pozwalające stwierdzić zgodność archiwalnych danych obserwacyjnych ze stanem faktycznym.
Można wyobrazić sobie przypadek, że konstrukcja osnowy i obserwacje będą właściwe, lecz współrzędne obliczone były jako "ciąg dwustronnie dowiązany" - wymagałoby to nowego przeliczenia z zastosowaniem metody najmniejszych kwadratów.