Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

problem z interpretacją

Zaczęty przez Madzia, Czwartek 07 Luty 2013, 12:20:30

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

MadziaAutor w?tku

no właśnie o to chodzi, że  w rozporządzeniu nie ma mowy o poruszanych przeze mnie problemach. Jest spawą oczywista na jakiej podstawie przyjmuje się rok zakończenia budowy i materiał ścian zewnętrznych, ale jeżeli chodzi o specyficzne przypadki budynków pojawia się problem... i brak odpowiedzi w przepisach..

support

Wydaje się że podstawą jest:

Dz.U.2001.38.454

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA

z dnia 29 marca 2001 r.
w sprawie ewidencji gruntów i budynków.
(Dz. U. z dnia 2 maja 2001 r.)
Na podstawie art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. - Prawo geodezyjne i kartograficzne (Dz. U. z 2000 r. Nr 100, poz. 1086 i Nr 120, poz. 1268) zarządza się, co następuje:

By coś więcej powiedzieć trzeba zapoznać się z tym rozporządzeniem i jako bazę do dyskusji potraktować właśnie je.

Cytat§ 63. 1. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi budynku stanowiącego część składową gruntu są:
   1 )   numer ewidencyjny budynku stanowiący część składową identyfikatora budynku,
   2 )   numer porządkowy, którym oznaczony został budynek w trybie przepisów o numeracji nieruchomości,
   3 )   numeryczny opis konturu wyznaczonego przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą zewnętrznych płaszczyzn ścian zewnętrznych kondygnacji przyziemnej budynku, a w budynkach posadowionych na filarach, kondygnacji opartej na tych filarach - zwanego dalej konturem budynku,
   4 )   numery działek ewidencyjnych, na których usytuowany jest budynek,
   5 )   oznaczenie funkcji podstawowej budynku,
   6 )   wartość budynku oraz data określenia tej wartości,
   7 )   rok zakończenia budowy,
   8 )   pole powierzchni zabudowy w m2,
   9)   liczba kondygnacji nadziemnych oraz liczba kondygnacji podziemnych,
   10 )   informacja o materiale, z którego zbudowane są zewnętrzne ściany budynku,
   11 )   liczba i numery lokali stanowiących odrębne nieruchomości lokalowe,
   12 )   liczba i numery lokali innych niż wymienione w pkt 11,
   13 )   łączne, wyrażone w m2, pole powierzchni użytkowej:
a )   wszystkich lokali w budynku,
b )   pomieszczeń przynależnych do lokali,
   14 )   numer rejestru zabytków prowadzonego na podstawie przepisów o ochronie dóbr kultury.
2. Przez powierzchnię zabudowy rozumie się pole powierzchni figury geometrycznej określonej przez kontur, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
3. Powierzchnię użytkową lokalu ustala się zgodnie z zasadami określonymi w przepisach ustawy z dnia 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych (Dz. U. z 1998 r. Nr 120, poz. 787 i Nr 162, poz. 1119, z 1999 r. Nr 111, poz. 1281, z 2000 r. Nr 3, poz. 46, Nr 5, poz. 67, Nr 83, poz. 946, Nr 88, poz. 988, Nr 95, poz. 1041 i Nr 122, poz. 1317 oraz z 2001 r. Nr 4, poz. 27).
4. W ewidencji wykazuje się następujące materiały budowlane, o których mowa w ust. 1 pkt 10:
   1 )   mur,
   2 )   drewno,
   3 )   inne materiały.
5. Dane ewidencyjne określające rok zakończenia budowy poszczególnych budynków przyjmuje się z ewidencji rozpoczynanych i oddawanych do użytkowania obiektów budowlanych, prowadzonej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej i nadzoru budowlanego na podstawie przepisów prawa budowlanego lub, jeżeli ewidencja ta nie zawiera odpowiednich danych, przyjmuje się przybliżoną datę zakończenia budowy ustaloną na podstawie innych miarodajnych informacji.
§ 64. Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi budynku stanowiącego odrębny od gruntu przedmiot własności, oprócz danych wymienionych w § 63 ust. 1, są:
   1 )   oznaczenie księgi wieczystej lub innych dokumentów określających własność budynku,
   2 )   oznaczenie dokumentów określających inne prawa do budynku niż własność,
   3 )   numer jednostki rejestrowej budynków, do której przyporządkowany został budynek stanowiący część składową identyfikatora tej jednostki.
§ 65. 1. Ze względu na podstawową funkcję użytkową budynki dzieli się na następujące rodzaje:
   1 )   budynki mieszkalne,
   2 )   budynki przemysłowe,
   3 )   budynki transportu i łączności,
   4 )   budynki handlowo-usługowe,
   5 )   zbiorniki, silosy i budynki magazynowe,
   6 )   budynki biurowe,
   7 )   budynki szpitali i zakładów opieki medycznej,
   8 )   budynki oświaty, nauki i kultury oraz budynki sportowe,
   9 )   budynki produkcyjne, usługowe i gospodarcze dla rolnictwa,
   10 )   inne budynki niemieszkalne.
2. Przynależność budynku do odpowiedniego rodzaju ustala się zgodnie z zasadami Klasyfikacji Środków Trwałych, wprowadzonej na podstawie przepisów o statystyce publicznej.
§ 78. W ewidencji nie wykazuje się budynków, których budowa, w świetle przepisów prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia lub zgłoszenia.
§ 79. W ewidencji nie wykazuje się lokali wyodrębnionych w budynkach, o których mowa w § 78.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


MadziaAutor w?tku

W związku z  wysoką wiedzą osób na forum pozwolę sobie zadać kilka pytań  :D – może niekoniecznie wprost związanych z ewmapą – aczkolwiek niezbędną do prawidłowej budowy obiektów.

Porównujemy budynki w terenie dla celów modernizacji egib. Spotykamy budynek mieszkalny i przybudówkę – niedużą, zazwyczaj będącą tzw. gankiem. Oba budynki pełnia taką samą funkcję, jest przejście  z jednego budynku do drugiego, nie maja oddzielnych wejść, nie są oddzielnie wykorzystywane – niewątpliwie więc będzie to jeden budynek, ewentualnie oddzielony jeden od drugiego na warstwie blokiem budynku. Często jednak geodeci – szczególnie na pewnym powiecie interpretują to jako dwa odrębne budynki. Kolejna sprawa. Jeden z tych budynków jest drewniany, drugi murowany – wg mnie i G5 jako materiał ścian zewnętrznych wpiszemy ,,3-inny".

,, W przypadku, gdy ściany zbudowane są z różnych materiałów  w ewidencji przyjmuje się, że są one zbudowane  z ,,innych materiałów" – G5

Zdania jednak są podzielone, bo niektórzy inspektorzy twierdzą, że należy dać przeważający materiał tak jak w przypadku przeważającej funkcji... pomimo widocznego wyżej zapisu w instrukcji.

No dobrze, a co z rokiem zakończenia budowy? Starszy większy budynek jest z 1965 roku natomiast omawiana przybudówka z 2010... ? Niektórzy geodeci twierdza, że należy dać datę ostatnią czyli 2010. Mając jednak na uwadze fakt, iż na podstawie tych dat w przyszłości będzie naliczany podatek.... Byłoby to trochę nie w porządku wobec przyszłego podatnika...No właśnie... i pojawia się problem...

Wiem, że instrukcja G-5 nie jest dla nas podstawą, dlatego mam do Was pytanie: gdzie szukać odpowiedzi na powyższe pytania w celu podparcia się w ośrodku jakąś ustawą/ rozporządzeniem. Mam dość dostosowywania się do ośrodków i robienia tak , bo:" ten ośrodek tak wymaga, a ten tak." Jest jedna geodezja i każdy ośrodek powinien interpretować ją tak samo....

Pozdrawiam:)

//edit by support
wątek przeniesiony w bardziej pasujące miejsce