Updates:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

egzamin 9 maja 2013

Zaczęty przez support, Czwartek 09 Maj 2013, 20:46:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jigs

Czwartek 09 Maj 2013, 21:49:44 #5 Ostatnia edycja: Czwartek 09 Maj 2013, 22:14:10 by Jigs
Cytat: support w Czwartek 09 Maj 2013, 21:10:41
Zakres 1

  • Jaka jest skala arkusza mapy zasadniczej, opracowywanej w układzie współrzędnych ,,2000", gdy godło arkusza wynosi 6.150.12.17.2(oryginalnie nie wiem jakie było ale w skali 1:1000)? Proszę wyjaśnić co wyrażają poszczególne elementy (liczby) tego godła, oddzielone kropkami.
  • Co rozumiemy pod pojęciem niwelacja trygonometryczna, zasady opracowywania wyników pomiaru osnowy pomiarowej.
  • Co rozumiesz pod pojęciem geodezyjnego opracowania projektu podaj treść szkicu dokumentacyjnego

Pytanie 1)
Rozporządzenie w sprawie państwowego systemu odniesień przestrzennych z 15-10-2012 par 15.1pkt 4 i 19
Cytat
§ 15. 1. Państwowy system odniesień przestrzennych stosuje się w pracach geodezyjnych i kartograficznych oraz przy tworzeniu zbiorów danych przestrzennych przez organy władzy publicznej, przy czym:
4) układ współrzędnych PL-2000 stosuje się na potrzeby wykonywania map w skalach większych od 1:10 000 – w szczególności
mapy ewidencyjnej i mapy zasadniczej.

§ 19. 1. Podstawą podziału na arkusze mapy i nadawania im godła w układzie współrzędnych PL-2000 jest arkusz mapy w skali 1:10 000 o wymiarach 5 km na 8 km, przy czym godło każdego arkusza mapy w skali 1:10 000 składa się z trzech liczb rozdzielonych kropkami, gdzie:
1) pierwsza, jednocyfrowa liczba oznacza numer pasa południkowego (5, 6, 7 lub 8 ) i powstaje przez podzielenie wartości południka osiowego pasa południkowego przez liczbę 3;
2) druga, trzycyfrowa liczba określa numer rzędu, do którego przynależy arkusz, i powstaje jako liczba całkowita dzielenia (xi – 4920) przez 5, gdzie xi oznacza współrzędną północną dowolnego punktu z pasa południkowego wyrażoną w kilometrach[km];
3) trzecia, dwucyfrowa liczba określa numer kolumny, do której przynależy arkusz, i powstaje jako liczba całkowita dzielenia (yi – 332) przez 8, gdzie yi oznacza współrzędną wschodnią dowolnego punktu z pasa południkowego wyrażoną w kilometrach [km] z pominięciem początkowej cyfry oznaczającej numer pasa południkowego.
2. Godło arkusza mapy w skali 1:5000, 1:2000, 1:1000 i 1:500 powstaje przez dodanie do godła mapy w skali 1:10 000 liczby wynikającej z podziału odpowiednio:
1) arkusza mapy w skali 1:10 000 na 4 arkusze mapy w skali 1:5000, po 2 arkusze w rzędzie, oznaczone liczbami 1, 2, 3 i 4, poczynając od górnego lewego arkusza, rzędami z lewej do prawej;
2) arkusza mapy w skali 1:10 000 na 25 arkuszy mapy w skali 1:2000, po 5 arkuszy w rzędzie, oznaczone liczbami od 01 do 25, poczynając od górnego lewego arkusza, rzędami z lewej do prawej;
3) arkusza mapy w skali 1:2000 na 4 arkusze mapy w skali 1:1000, po 2 arkusze w rzędzie, oznaczone liczbami 1, 2, 3 i 4, poczynając od górnego lewego arkusza, rzędami z lewej do prawej;
4) arkusza mapy w skali 1:1000 na 4 arkusze mapy w skali 1:500, po 2 arkusze w rzędzie, oznaczone liczbami 1, 2, 3 i 4, poczynając od górnego lewego arkusza, rzędami z lewej do prawej.
Pytanie 2)
Rozporządzenie w sprawie standardów z 9-11-2011 par 2.15 , 26 i 64
Cytat
2.15) niwelacji trygonometrycznej — rozumie się przez to pomiar różnic wysokości punktów wykonywany na podstawie pomierzonych odległości poziomych oraz kątów pionowych;

§ 26. 1. Niwelację trygonometryczną wykonuje się za pomocą narzędzi pomiarowych zapewniających:
1) pomiar odległości z błędem średnim md ? 0,01m;
2) pomiar kąta pionowego z błędem średnim m? ? 0,0030g.
2. Przy wykonywaniu niwelacji trygonometrycznej z wykorzystaniem tachimetrów optycznych pomiar kątów pionowych wykonuje się w dwóch położeniach lunety.
3. Różnice wysokości określone na podstawie pomiaru odległości i kąta pionowego koryguje się ze względu na refrakcję oraz krzywiznę Ziemi.
4. Przy wykonywaniu niwelacji trygonometrycznej osnowy pomiarowej:
1) celowe nie mogą być dłuższe niż 250 m;
2) wysokość instrumentu oraz wysokość tarczy celowniczej ustala się z dokładnością nie mniejszą niż 0,002 m.
5. Różnica przewyższeń między sąsiednimi punktami ciągu niwelacyjnego wynikająca z pomiarów w dwóch kierunkach nie może przekroczyć 0,004 m.

§ 64. Na treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników pomiarów osnowy pomiarowej składają się:
1) dane obserwacyjne oraz ich błędy średnie po wyrównaniu;
2) wykazy punktów osnowy pomiarowej zawierające współrzędne prostokątne płaskie lub wysokości punktów osnowy pomiarowej oraz błędy średnie punktów tej osnowy po wyrównaniu;
3) mapa przeglądowa osnowy pomiarowej zawierająca:
a) oznaczenia punktów osnowy pomiarowej i punktów nawiązania,
b) elementy konstrukcyjne sieci,
c) skalę mapy;
4) data i podpis osoby, która sporządziła dokumentację.

Pytanie 3)
Rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geod-kart .....w budownictwie z dnia 21-02-1995 par 8
Rozporządzenie w sprawie standardów z 9-11-2011 par 55 i 56
Cytat
§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów budowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgraniczających, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowlanych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
2. Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowania działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.
3. W wypadku, o którym mowa w § 4 ust. 3, dane liczbowe potrzebne do wytyczenia mogą być wyznaczone tylko w stosunku do trwałych szczegółów sytuacyjnych uwidocznionych na mapie.

§ 55. 1. Pomiary mające na celu geodezyjne wyznaczenie obiektów budowlanych w terenie oraz geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektów budowlanych wykonuje się na podstawie wyników geodezyjnego opracowania:
1) projektu zagospodarowania działki lub terenu, o którym mowa w art. 34 ust. 3 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane;
2) planu sytuacyjnego, o którym mowa w art. 29a ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład dokumentacji budowy.
§ 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym, na którego treść składają się:
1) dane dotyczące osnowy realizacyjnej;
2) rysunek istniejących w terenie obiektów powierzchniowych mających znaczenie w procesie tyczenia;
3) rysunek istniejących w terenie obiektów podziemnego uzbrojenia mających znaczenie w procesie tyczenia;
4) dane niezbędne do wytyczenia projektowanych obiektów, w tym dane obliczone;
5) miary kontrolne;
6) współrzędne punktów głównych, punktów osiowych, punktów charakterystycznych obiektu, punktów przecięcia projektowanych elementów sieci uzbrojenia terenu z elementami istniejącej sieci, obliczone w wyniku geodezyjnego opracowania projektu.
2. Treść projektowaną oraz obliczone miary kontrolne przedstawia się na szkicu dokumentacyjnym w kolorze czerwonym.
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

juli2000

Widzę, że w GUGiKU nie śpią. Na drugi zakres wszystkie pytania nowe >:(

supportAutor w?tku

Jeszcze ustny zakres 4

  • Od czego rozpocznie Pan pomiar suwnicy w zakładzie przemysłowym
  • Proszę podać znane Panu metody przenoszenia osi konstrukcyjnych na kolejne kondygnacje
  • Czy i zawsze jest potrzeba podczas wykonywania niwelacji precyzyjnej dowiązywania do osnowy państwowej
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


supportAutor w?tku

Zakres 1

  • Jaka jest skala arkusza mapy zasadniczej, opracowywanej w układzie współrzędnych ,,2000", gdy godło arkusza wynosi 6.150.12.17.2(oryginalnie nie wiem jakie było ale w skali 1:1000)? Proszę wyjaśnić co wyrażają poszczególne elementy (liczby) tego godła, oddzielone kropkami.
  • Co rozumiemy pod pojęciem niwelacja trygonometryczna, zasady opracowywania wyników pomiaru osnowy pomiarowej.
  • Co rozumiesz pod pojęciem geodezyjnego opracowania projektu podaj treść szkicu dokumentacyjnego


Zakres 2

  • Jakie dokumenty należy złożyć do PODGiK po wykonaniu rozgraniczenia gruntów, jeżeli strony podpisały protokół
  • Dlaczego w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków § 12. 1. 3 z wyłączeniem umów dotyczących użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali. (nie mam pojęcia o co chodziło)
  • Agencja Nieruchomości Rolnych chce wydzielić udział Skarbu Państwa w gruncie wspólnoty gruntowej ... (nie wiem w czym rzecz)


Zakres 4

  • Obsługa geodezyjna inwestycji wymaga konieczności wejścia z pomiarami na teren sąsiedniej nieruchomości. Proszę opisać warunki i sposób postępowania wynikające z obowiązującego prawa w przypadku odmowy przez właściciela tej nieruchomości umożliwienia pomiaru.
  • Proszę opisać przynajmniej jedną technikę przenoszenia osi konstrukcyjnych na kolejne kondygnacje z uwzględnieniem skrajnie małej przestrzeni wokół wznoszonego budynku.
  • Rozległa inwestycja przemysłowa z wieloma obiektami kubaturowymi i halami proszę zaproponować projekt osnowy realizacyjnej. (mniej więcej)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


supportAutor w?tku

Do egzaminu przystąpiło szesnastu uczestników, po części ogólnej nadal był komplet.
Po części opisowej do egzaminu ustnego zostało dopuszczonych dziesięć osób, ostatecznie uprawnienia otrzymało osiem osób.
Zdawano na zakresy 1, 2, i 4.

Z zakresu 1 uprawnienia otrzymało sześć osób
Z zakresu 2 uprawnienia otrzymała jedna osoba
Z zakresu 4 uprawnienia otrzymała jedna osoba

Komisja:
Przewodniczący: Gabryszewski
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.