ja znalazłam coś takiego
" Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Krzysztofa Jurgiela dotyczącą nabycia przez Skarb Państwa udziałów we wspólnotach gruntowych oraz możliwości i procedury ich wydzielenia w obecnym stanie prawnym, uprzejmie informuję, co następuje.
Skarb Państwa mógł skutecznie nabyć udziały we wspólnotach gruntowych wraz z przejęciem na własność państwa gospodarstw rolnych w trybie przepisów ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140). Możliwość taka wynikała z aktu wykonawczego do ustawy, jakim było rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1977 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 37, poz. 166). Zgodnie z § 36 powołanego rozporządzenia, w sytuacji gdy rolnik był współwłaścicielem lub współposiadaczem gospodarstwa rolnego albo miał udział we wspólnocie gruntowej, wówczas przekazaniu podlegały te udziały.
Odnosząc się do kwestii możliwość i formy wydzielenia udziału Skarbu Państwa ze wspólnoty gruntowej w obecnym stanie prawnym, należy wyjaśnić, że możliwość taka wynika z art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169, z późn. zm.), zgodnie z którym to przepisem, w razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału państwa, udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty gruntowej; wartość tę określa się na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych. Obecnie sprzedaż nieruchomości rolnych Skarbu Państwa regulowana jest przepisami ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 1187, z późn. zm.). Ustawa ta w zakresie sposobu ustalenia wartości nieruchomości odsyła do przepisów o gospodarce nieruchomościami (art. 30 ust. 1 ustawy) bądź wskazuje, że można ustalić wartość nieruchomości na podstawie sumy wartości gruntu określonej z uwzględnieniem stawek szacunkowych jednego hektara oraz ceny 100 kg żyta ustalonej stosownie do przepisów o podatku rolnym i wartości części składowych tego gruntu (art. 30 ust. 2 ustawy). Kwestia ustalenia wartości nieruchomości w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2010 r. Nr 102, poz. 651) została z kolei uregulowana w dziale IV ustaw zatytułowanym: Wycena nieruchomości.
Sekretarz stanu
Kazimierz Plocke
Warszawa, dnia 14 lutego 2013 r. "
Ale tutaj nie ma napisane nic o podziale, może nie da się wydzielić udziału SP w postaci fizycznej na gruncie tylko SP może odsprzedać swoją część pozostałym członkom wspólnoty.