Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 9 maja 2013

Zaczęty przez support, Czwartek 09 Maj 2013, 20:46:20

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

aneczka843

ja znalazłam coś takiego

"     Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana posła Krzysztofa Jurgiela dotyczącą nabycia przez Skarb Państwa udziałów we wspólnotach gruntowych oraz możliwości i procedury ich wydzielenia w obecnym stanie prawnym, uprzejmie informuję, co następuje.

   Skarb Państwa mógł skutecznie nabyć udziały we wspólnotach gruntowych wraz z przejęciem na własność państwa gospodarstw rolnych w trybie przepisów ustawy z dnia 27 października 1977 r. o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 32, poz. 140). Możliwość taka wynikała z aktu wykonawczego do ustawy, jakim było rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 1977 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym oraz innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin (Dz. U. Nr 37, poz. 166). Zgodnie z § 36 powołanego rozporządzenia, w sytuacji gdy rolnik był współwłaścicielem lub współposiadaczem gospodarstwa rolnego albo miał udział we wspólnocie gruntowej, wówczas przekazaniu podlegały te udziały.

   Odnosząc się do kwestii możliwość i formy wydzielenia udziału Skarbu Państwa ze wspólnoty gruntowej w obecnym stanie prawnym, należy wyjaśnić, że możliwość taka wynika z art. 10 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. Nr 28, poz. 169, z późn. zm.), zgodnie z którym to przepisem, w razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału państwa, udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty gruntowej; wartość tę określa się na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych. Obecnie sprzedaż nieruchomości rolnych Skarbu Państwa regulowana jest przepisami ustawy z dnia 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa (Dz. U. z 2012 r. poz. 1187, z późn. zm.). Ustawa ta w zakresie sposobu ustalenia wartości nieruchomości odsyła do przepisów o gospodarce nieruchomościami (art. 30 ust. 1 ustawy) bądź wskazuje, że można ustalić wartość nieruchomości na podstawie sumy wartości gruntu określonej z uwzględnieniem stawek szacunkowych jednego hektara oraz ceny 100 kg żyta ustalonej stosownie do przepisów o podatku rolnym i wartości części składowych tego gruntu (art. 30 ust. 2 ustawy). Kwestia ustalenia wartości nieruchomości w ustawie z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U z 2010 r. Nr 102, poz. 651) została z kolei uregulowana w dziale IV ustaw zatytułowanym: Wycena nieruchomości.

   Sekretarz stanu

   Kazimierz Plocke

   Warszawa, dnia 14 lutego 2013 r.    "


Ale tutaj nie ma napisane nic o podziale, może nie da się wydzielić udziału SP w postaci fizycznej na gruncie tylko SP może odsprzedać swoją część pozostałym członkom wspólnoty.

basia_83

Z tego co mi wiadomo większość tych wspólnot ma nieuregulowany stan prawny, czyli możliwe, że trzeba by było zacząć od tego. Dlatego na początu opisałabym art 8, mimo że ustalenia "kto ile i co" ma w wspólnocie miały być dokonane w terminie 1 roku od wejścia ustawy ( czyli w roku 1964).

Więć na początku wspomniałabym, że należało by ustalić które grunty wchodzą w skład wspólnoty, wykaz uprawnionych do udziału, wykaz obszarów gospodarstw przez nich posiadanych i wielkość przysługujących im udziałów. Wykazów tych dokonuje starosta w drodze decyzji, a dla obszarów gmin wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast).
I dalej
art. 8 ust. 4"Obszary gruntów osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej określa się według danych uwidocznionych w ewidencji gruntów",
ust.6. Decyzje w sprawach wymienionych w ust. 1 i 2 podaje się do wiadomości uprawnionych do udziału we wspólnocie w sposób przyjęty w danej miejscowości oraz ogłasza się je przez wywieszenie w urzędzie gminy na okres 14 dni. Po upływie tego okresu decyzję uważa się za doręczoną wszystkim uprawnionym do udziału.
ust. 7. Jeżeli uprawnionym do udziału we wspólnocie jest państwowa jednostka organizacyjna,
decyzje, o których mowa w ust. 6, doręcza się w zwykłym trybie.

Znalazłam takie obwieszczenie

http://bip.szydlowiec.pl/44/57/Obwieszczenie_Burmistrza_Szydlowca_w_sprawie_ujawnienia_osob_uprawnionych_do_udzialu_we_wspolnocie_gruntowej_wsi_H_U_C_I_S_K_O/

Zastanawiam się jeszcze czy istnieje obowiązek z art.14 utworzenia spółki przez wspólnotę?

A jeżeli chodzi o wydzielenie gruntów to bym podała, art. 95.5 ustawa o GN

Ale czy taki jest klucz to nie wiem, czy ktoś ma jakiś pomysł jak odpowiedzieć na to pytanie?

Niwelator1983

Ktoś już wie jak to jest z tą wspólnotą gruntową. Jaki powinien być klucz odpowiedzi?

peki

to że wpis ma moc wsteczną to art. 29 KW
a ze wpis jest konstytutywny to rozumiem ze trzeba "użyć" tego słowa
a rozgryzłaś może już tę wspólnotę gruntową bo to jest temat zagadka dla mnie

wiedzmy23

Pytanie o użytkwanie wieczyste - wszytsko spoko tylko Byku pamiętaj o mocy wstecznej wpisu i że użytkwanie wieczyste jest prawem konstytutywnym  - mi za brak tych dówch informacji obcieto 2 pkt.

peki

szczerze tego pytania naprawdę nie rozgryzłam nie wiem jak bym na nie odpowiedziała a jak bym je dostała to bym się załamała

michal83

#44
Cytat: support w Czwartek 09 Maj 2013, 21:10:41

Zakres 2


  • Agencja Nieruchomości Rolnych chce wydzielić udział Skarbu Państwa w gruncie wspólnoty gruntowej ... (nie wiem w czym rzecz)





A może  Art 5  Ustawy o zagospodarowaniu wspólnot :

Art. 5.
1. Wspólnoty gruntowe nie mogą być dzielone pomiędzy uprawnionych do udziału w tych wspólnotach.
2. Podział wspólnoty gruntowej następuje wyłącznie w razie objęcia jej gruntów scaleniem, za zgodą bezwzględnej większości osób uprawnionych do udziału w
tej wspólnocie.

z kolei Art 7 mówi :

Art. 7.
Ograniczenia określone w art. 5 i 6 nie mają zastosowania do Państwa.

Dalej jest Art 10 (czyli można wydzielać udział SP)

Art. 10.
W razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału Państwa udział ten
wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty gruntowej; wartość tę określa
się na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych
nieruchomości rolnych.

Więc może jako podstawę wydzielenia udziału SP podać Art 95 UGoN pkt 5     (przepis który nie ma rozwinięcia)

Art. 95.
Niezależnie od ustaleń planu miejscowego, a w przypadku braku planu niezależnie od decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, podział nieruchomo-ści może nastąpić w celu:

5) realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwi-dacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych;


Ja bym tak odpowiadał, ale niech to ktoś zweryfikuje.





peki

czy myślicie że odpowiedź na pytanie z zakresu drugiego "Dlaczego w rozporządzeniu w sprawie ewidencji gruntów i budynków § 12.1.3 z wyłączeniem umów dotyczących użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali"
komisji by wystarczyła następująca odpowiedź:

Art. 232§1 KC Grunty stanowiące własność Skarbu Państwa a położone w granicach administracyjnych miast oraz grunty Skarbu Państwa położone poza tymi granicami, lecz włączone do planu zagospodarowania przestrzennego miasta i przekazane do realizacji zadań jego gospodarki, a także grunty stanowiące własność jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków, mogą być oddawane w użytkowanie wieczyste osobom fizycznym i osobom prawnym.
Art. 232§2 KC W wypadkach przewidzianych w przepisach szczególnych przedmiotem użytkowania wieczystego mogą być także inne grunty Skarbu Państwa, jednostek samorządu terytorialnego lub ich związków.
Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) art. 232

Art. 27 GN Sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej.
Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 102 poz. 651 z późn. zm.) art. 27

Art. 7.2 WL Umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonania w formie aktu notarialnego, do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej.
Ustawa  z dnia 24 czerwca 1994 r. o własności lokali (t.j. Dz.U. z 2000 r. Nr 80, poz. 903 z późn. zm.) art. 7 ust 2

Art. 29 KWiH Wpis w księdze wieczystej ma moc wsteczną od chwili złożenia wniosku o dokonanie wpisu, a w przypadku wszczęcia postępowania z urzędu od chwili wszczęcia tego postępowania.
Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece (tj. Dz. U. z 2001 r. Nr 124, poz.1361 z późn. zm.) art. 29

Postępowanie wieczystoksięgowe regulują przepisy KPC art. 626

§12.1 Prawa osób i jednostek organizacyjnych do gruntów, budynków i lokali uwidacznia się w ewidencji na podstawie
1) wpisów dokonanych w księgach wieczystych
§47.2 W celu zapewnienia wewnętrznej spójności operatu ewidencyjnego jednocześnie dokonuje się aktualizacji rzeczowych praw związanych, a w szczególności:
3) własności lokalu oraz udziału w użytkowaniu wieczystym gruntu
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2001 r.  Nr 38, poz. 454)

myślicie że taka odpowiedź by wystarczyła?

Brook

Może wydzielenie części SP a reszta to sprzedaż gminie, która ma prawo pierwokupu zgodnie z Art. 26 pkt. 2 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych?
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

angeo

Znalazłam pewien artykuł:
"...Rozwiązaniem, które pozwoli uniknąć  wymienionych wyżej  finansowych i proceduralnych obciążeń jest odłączenie i wyodrębnienie udziałów Skarbu Państwa z gruntów Wspólnoty.

Podstawą prawną tego rozwiązania jest art.10 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z dnia 29.06.1963r (Dz. U Nr 28 poz 169 – brzmienie od 1.08.2009r):  ,,w razie potrzeby wydzielenia ze wspólnoty gruntowej udziału Państwa udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty gruntowej; wartość  tę określa się na zasadach i w sposób przewidziany w przepisach o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych".

Z tego zapisu wynika, że wyłączenie udziałów Skarbu Państwa polegać będzie na geodezyjnym wydzieleniu takiej powierzchni lasu, której wartość będzie wynosiła 7,248% całkowitej wartości ,,Wspólnoty Leśnej Rolników wsi Wohyń" określonej przez rzeczoznawcę majątkowego.

Zgodnie ze Statutem spółki ,,Wspólnoty gruntowej wsi Wohyń" przyjęcie tego rozwiązania wymaga podjęcia uchwały przez ogólne zebranie członków spółki.

Od decyzji zebrania ogólnego zależeć będzie jaki fragment lasu przeznaczony zostanie do wyłączenia.  Jeżeli będzie to  las młodszy o mniejszej wartości to dla równoważności wartościowej wyłączeniu podlegać będzie większa powierzchnia niż wynikające z udziału 33,57ha. Jeżeli będzie to las o większej wartości (starszy) wówczas wyłączeniu podlegać będzie mniejsza powierzchnia."

Czyli podział można przeprowadzić w ten sposób że trzeba obliczyc wartość całego gruntu wspólnoty i proporcjonalnie wartość udziału Skarbu Państwa i wtedy wydzielić geodezyjnie taką powierzchnię, która będzie odpowiadać tej wartości.Ale nie wiem co z resztą gruntu wspólnoty, czy można ją tak podzielić pomiędzy wszystkich członków, bo przecież art.5 mówi wyraźnie że wspólnoty nie mogą być dzielone (oprócz udziału Państwa), a skoro wspólnota ma być rozwiązana to co się stanie z resztą gruntu?

wiedzmy23

Ja napisałam na to pytanie art 10  i dostałam 2 punkty - jeden za art. 10 drugi za podstawę prawną - ale to było na zasadzie napisać cokolwiek.

angeo

Cytat: Azja w Piątek 10 Maj 2013, 20:46:50
Podaję treść pytania nr 3 na zakres 2 trochś dokładniej
ANR (chyba?) podjęła decyzję ze chce grunty SP odłączyć od wspólnoty gruntowej. Na zebraniu wspólnota podjęła uchwałę ze chce (zgodzili się wszyscy) rozwiązać wspólnotę. W jaki sposób przeprowadzić ten podział?
Powiem szczerze dla mnie pytanie killer. Nie do końca rozumiem (albo nawet w ogóle) przytoczone wcześniej art 7, 10, 26.
Art 26 mówi coś o sprzedaży wiec nie wiem czy ma w ogóle coś wspólnego z pytaniem. Może oprócz art 10 (razie wydzielenia udziału Państwa udział ten wydziela się przy uwzględnieniu wartości wspólnoty ... Watro dodać art 9 Udział poszczególnych uprawnionych we wspólnocie określa się w idealnych (ułamkowych) częściach, ale czy to ma coś wspólnego z odpowiedzią to nie wiem, a jak to połączyć jeszcze z "w jaki sposób przeprowadzić ten podział" tak żeby powstało choć jedno logiczne zdanie? Może znajdzie się ktoś mądrzejszy ode mnie, bo ta wiedza jest pilnie mi potrzeba.

//edit by support
bardzo proszę o edytowanie własnego postu, poprawienie tekstu o polskie znaki, oraz stosowanie się do zasady że po przecinku lub kropce dajemy spację.
Jeżeli masz problemy polecam dodatek do FireFoxa https://addons.mozilla.org/pl/firefox/addon/polish-spellchecker-dictionary/

Czy nikt z forum, kto posiada uprawnienia z zakresu 2, nie pokusi się o rozwikłanie tego pytania?

arcadio

jakby starczyło czasu wpisałbym oba paragrafy-to się nazywa rozejm  :))
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

mrB

Cytat: Jigs w Czwartek 09 Maj 2013, 21:49:44
Pytanie 2)
Rozporządzenie w sprawie standardów z 9-11-2011 par 2.15 , 26 i 64

Hej, pewnie niedopatrzenie, ale myślę, że trochę się machnąłeś z drugą częścią pytania, zasady opracowania wyników są w paragrafie 74, nie 64. pzdr

Jigs

wg mnie odpowiedzi trzeba szukać w  wyjaśnieniach standardów przez GUGiK
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 15 Maj 2013, 06:29:44
i taka prośba - jeżeli ktoś z forum zdawał na 1 to napiszcie przynajmniej przybliżone pytania na ustnym - dzięki
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan