odświeżę trochę temat.
A mianowicie dręczy mnie kwestia błędu wpasowania rastra przy tym sposobie. Bo jak wiadomo jeśli raster był skanowany na standardowym skanerze (czyli z linijka skanującą) to wzdłuż kierunku skanowania występuje rozjechanie się skali. (lepiej sytuacja ma się w kierunku poprzecznym). I takie pytanie do lepiej wtajemniczonych. Jak wstawienie rastra w postaci obiektu ole radzi sobie z taka sytuacją i czy jest możliwe oszacowanie błędu wpasowania 
Na filmiku tego nie ma więc spieszę z wyjaśnieniami.
Mimo tego że nie mamy klucza do wektoryzacji rastra możemy dowolny raster wpasować.
Sposoby wpasowania rastra dostępne w ewmapie chyba każdy zna.
W każdym z tych sposobów podany jest błąd z jakim został raster wpasowany.
Tak więc najpierw robimy wpasowanie rastra przy pomocy jednego z dostępnych sposobów w ewmapie, np. wpasowanie precyzyjne na wszystkie krzyże.
Po dokonaniu wpasowania ewmapa wyświetla jakiś tam błąd wpasowania np. 10 cm
Mając już wpasowany raster (wpasowaliśmy go mimo braku klucza sprzętowego do wektoryzacji rastrów) w okienku "Modyfikacja opisu" rastra możemy podejrzeć jego rzeczywiste współrzędne (chodzi o lewy dolny i prawy górny narożnik rastra).
Wykorzystując współrzędne lewego dolnego i prawego górnego narożnika rastra możemy narysować prostokąt oparty na tych współrzędnych.
Następnie przystępujemy do zamiany rastra na plik *.bmp poprzez jego wydruk na dostępnej drukarce BMP.
UWAGA!!!!!!!!!!
Jedną z najważniejszych rzeczy w całej tej zabawie jest to aby określając zakres wydruku dla drukarki BMP wybrać właśnie w/w prostokąt (który narysowaliśmy przed chwileczką) oparty na lewym dolnym i prawym górnym narożniku rastra.Mając już nasz raster przerobiony na plik *.bmp możemy go wrzucić do ewmapy jako obiekt OLE.
Miejsce w które wstawiamy obiekt OLE (plik *.bmp) to oczywiście ten sam prostokąt który narysowaliśmy wcześniej.
Dzięki temu że wykorzystaliśmy w/w prostokąt (oparty na rzeczywistych współrzędnych rastra) zarówno podczas zamiany rastra na plik *.bmp jaki i wpasowaniu obiektu OLE otrzymamy obiekt OLE z dokładnie takim samym błędem wpasowania jak nasz raster, czyli w naszym przypadku będzie to 10 cm - tak jak pisałem na samym początku.
Można to łatwo sprawdzić zapalając jednocześnie raster jak i obiekt OLE - oba elementy dokładnie pokrywają się ze sobą.