Aktualności:

... pracujemy nad forum ;)

Menu główne

Hipotetyczne pytania opisowe

Zaczęty przez arcadio, Sobota 17 Listopad 2012, 19:53:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lupus

wprawdzie temat zamknięty, ale mam chody u supporta...

Cytat: everestio w Niedziela 25 Listopad 2012, 12:03:02
Chyba sporo się zmienia wraz z punktem siedzenia;)
(...) Omnibusów nie ma:)

oczywiście, że się zmienia punkt widzenia, dziwię się że Cię to dziwi.
Twój punkt widzenia dzisiaj jest taki, że oczekujesz od innych użytkowników forum, w szczególności admina i moderatorów, pomocy w nauczeniu się... i tu właśnie jest pies pogrzebany, to nie jest szkoła, Nauczyć się możesz tylko sam,
inna sprawa, że nie wiem czy ktoś z forowiczów ma ochotę Cię uczyć, nie mówiąc już o nauczeniu.
Zadajesz pytanie i oczekujesz odpowiedzi, nie zwracając uwagi, że odpowiadający poświęca swój czas, wiedzę i chęci TWOJEMU celowi.
Skoro ktoś prowadzi to forum, to znaczy, że co? Że ma jakieś obowiązki względem Ciebie jako członka forum? Nie gniewaj się na mnie, ale przypominam, że to jest inicjatywa "oddolna" i niekomercyjna.
Przeglądałem Twoje wpisy i nie powala ilość tych, w których dzielisz się wiedzą.
Oczywiście możesz jeszcze raz powiedzieć, że omnibusów nie ma. Oczywiście, że są, choć może nie na tym forum.

Cytat: everestio w Niedziela 25 Listopad 2012, 12:03:02
Sam przeżyłem egzamin ustny i widziałem jak pytania są zadawane
Jak wielu innych tutaj zgromadzonych i nie jesteś w tym ani osamotniony, ani bardziej doświadczony przez życie.
Nieusystematyzowana wiedza wspiera skołowacenie na egzaminie, wiem to po sobie i swoich egzaminach studenckich, choć zwykle mi języka w gębie nie brakuje.

Cytat: everestio w Niedziela 25 Listopad 2012, 12:03:02
Część odpowiedzi na pytania jest naprawdę nie jasna i pogmatwana

Zdajesz sobie z tego sprawę, ale chciałbyś dostać jednoznaczną odpowiedź, prawda? tutaj kłania się też wpis, że omnibusów nie ma. Nie wiem czy, ktokolwiek z nas odważyłby się przyjąć takie miano.
Pogmatwane są tak samo dla mnie jak i dla Ciebie, wskazówek szukaj sam czytając przepisy.
Jak każdy uczący się nie masz czasu na wszystko, rozumiem to, ja np. przed egzaminem wziąłem 3 tygodnie urlopu.
wskazówką nie jest odpowiedź "ustawa... par...pkt..."  wskazówką jest "a czytałeś ostatnie przepisy zmieniające te o których napisałeś we wcześniejszym poście" albo np taki wpis:
Cytat: support w Piątek 23 Listopad 2012, 22:43:49
Słabo szukasz i polecam lekturę ROZPORZĄDZENIA z dnia 9 LISTOPADA 2011 r. ....

Ty odebrałeś to jako skarcenie i brak chęci pomocy  :o
To właśnie jest pomoc: Wędka zamiast ryby!
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

support

Cytat... że często trzeba szukać wskazówek od osób już zdających, którzy dzielą się o co "radzie starszych" mogło chodzić (nie ujmując zasług komisji).  Sam przeżyłem egzamin ustny i widziałem jak pytania są zadawane, jak człowieka potrafią "skołować". Umiejętność czytania w myślach, myślenia analitycznego przy silnym stresie i elementach gierek jest dość zaburzona.

Jak napisałeś wskazówek a nie gotowych odpowiedzi, wydaje mi się że ustny poszedł nie po twojej myśli.
Temat zamykam.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


everestio

Chyba sporo się zmienia wraz z punktem siedzenia;) Z jednej strony oczywiście rozumiem zastrzeżenia co do zadawania pytań ale z drugiej... Część odpowiedzi na pytania jest naprawdę nie jasna i pogmatwana i niestety życie uczy, że często trzeba szukać wskazówek od osób już zdających, którzy dzielą się o co "radzie starszych" mogło chodzić (nie ujmując zasług komisji).  Sam przeżyłem egzamin ustny i widziałem jak pytania są zadawane, jak człowieka potrafią "skołować". Umiejętność czytania w myślach, myślenia analitycznego przy silnym stresie i elementach gierek jest dość zaburzona. Omnibusów nie ma:)
Pozdrawiam

Lupus

#14
Cytat: support w Sobota 24 Listopad 2012, 13:50:12
:alko:
to ja jestem ten leżący???

a bluesa hm.. oj czuję, czuję wczoraj byłem na Jesieni z bluesem i uuuu... działo się

http://www.bok.bialystok.pl/jesienzblusem.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lupus

Podobnie jak Support uważam że nie możecie liczyć na gotowce.
To jest forum dyskusyjne dla fachowców, a nie help desk dla laików. Dyskutujemy tutaj różne zagadnienia, a nie pytamy "kto wie?". Pytania trzeba było zadawać w szkole.
Tutaj zamiast pytań "Kto wie co powinno być w odpowiedzi na pytanie..." oczekiwałbym raczej sformułowań typu "W związku z pytaniem .... uważam, że należy odpowiedzieć ..... zgodnie z par. ... ustawa ... z dnia ... ALE  powinniśmy rozpatrzyć też paragraf taki to a taki,. Co o tym sądzicie?"
Drażnią mnie próby domyślania się czego oczekuje Komisja. To są fachowcy i na egzaminie trzeba ich jedynie (!) ;) przekonać, że jest się jednym z nich. Egzamin ustny ma być rozmową między fachowcami. Ja widzę pytania jako formę ukierunkowania rozmowy.
Wprawdzie ja uprawnienia robiłem już ładnych kilka lat temu, ale niewiele się zmieniło pod tym względem... może tylko średnia wieku komisji nieco spadła, co tylko ułatwia rozmowę:)
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

support

Słabo szukasz i polecam lekturę ROZPORZĄDZENIA z dnia 9 LISTOPADA 2011 r.
w sprawie standardów technicznych wykonywania geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz opracowywania i przekazywania wyników tych pomiarów do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego traktuj to jak biblie.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Łukasz K

#10
Poszukuję odpowiedzi na pytanie:
Na czym polega sprawdzenie  projektu zagospodarowania działki lub tereny inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?   -  pytanie niby oczywiste ale jaka podstawa prawna  ::)

//edit by support
sądzę że liczysz na gotowca ... skoro to takie oczywiste to zaproponuj coś? Paragraf z rozporządzenie jakiś punkt z normy czy artykuł z ustawy.

sYsTEM połączył wiadomości: Piątek 23 Listopad 2012, 17:31:38
nie mogłem znaleźć podstawy w obecnie obowiązujących przepisach dlatego zadałem pytanie ...

support

Nie skracaj tak, jeżeli chodzi o prawo budowlane bo są jeszcze rozporządzenia do niego i co warto podkreślić normy w których jest spis i zakres czynności geodezyjnych podczas budowy.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


arcadioAutor w?tku

#8
Cytat: support w Poniedziałek 19 Listopad 2012, 13:49:49

Ad. 6 : Może paść pytanie o układ 1965 np. porównanie z układem 2000; Nie wiem co masz na myśli w dalszej części pytania o osnowę podstawową i szczegółową.


Ad. 4 : jak wyżej rozporządzenie; i nie jest zatwierdzane musimy przestrzegać zasad odnośnie długości boków itp.



na podstawie rozp w sprawie osnów geodezyjnych z 14.02.12 nie ma pojęcia już I, II, IIIklasa-są osnowy podstawowe fundamentalne, osnowy podstawowe bazowe i osnowy szczegółowe-dlatego podejrzewam,że wszystkie pytania które zawierały klasy są nieaktualne... projekty podstawowych zgodnie z pgik zatiwerdza GGK a szczegółowe starosta (poziome i wysokościowe). Teraz poza w/w osnowami są: osnowy pomiarowe i realizacyjne
sYsTEM połączył wiadomości: Poniedziałek 19 Listopad 2012, 16:36:14
idąc za ciosem: 20110325: Jakie elementy projektu podlegają sprawdzeniu w trakcie opracowania geodezyjnego i kto może w przypadku stwierdzenia niezgodności wnieść poprawki i w jakim trybie?

na zdrowy rozsądek kontaktować należy się z projektantem żeby uzgodnić z nim kolizje z sieciami, pomyłki zwymiarowania lub potwierdzenie odległości od granic. Jeśli jest jakiś teren budowy kontakt mam z kierownikiem budowy-on z projektantem i jakoś wszystko zgodnie zaczyna potem pasować. To projektant ewentualnie z zudem uzgadnia lub z organem wydającym pozwolenie na budowę lub jeśli są pomyłki oczywiste (zwymiarowania) to projektant sam poprawia i już.
ALE...
myślę że taka odpowiedź niezadowiłaby komisji na egzaminie... nie mam pojęcia jaki akt prawny dać... w budowlanym nic nie ma...

w podobnym tonie brzmi pytanie z 20110121: Na czym polega sprawdzenie projektu zagospodarowania działki lub terenu inwestycji i projektu architektoniczno-budowlanego w trakcie geodezyjnego opracowania tego projektu? Jaki winien być tok postępowania geodety w przypadku stwierdzenia rozbieżności?

Oczywiście efektem geodezyjnego opracowania projektu będzie szkic dokumentacyjny. ewentualny kontakt z kierownikiem budowy lub projektantem. Sprawdzenie polega na tym czy dany obiekt zmieści się w działce z zachowaniem odpowiednich wymiarów. tok postępowania jak wyżej.
i znowu
ALE...myślę że taka odpowiedź niezadowiłaby komisji na egzaminie... nie mam pojęcia jaki akt prawny dać... w budowlanym nic nie ma...
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

support

Cytat: arcadio

1. Proszę podać w jaki sposób wynikający z obowiązujących przepisów prawnych i technicznych powinna być prowadzona mapa zasadnicza i przez kogo?
2. Proszę podać jakie zasady obowiązują przy stosowaniu skrótów przy nazwach własnych na nowozakładanej mapie zasadniczej[/b][/i] czy są jakieś aktualne akty prawne umożliwiające odpowiedź na to pytanie?
3. Proszę podać jaką zasadę stosujemy :
przy opisie pozaramkowym pierworysu arkusza mapy zasadniczej dotyczącym nazwy arkusza, gdy na arkuszu położone są obszary w granicach administracyjnych :
- miasto i gmina,
- dwóch lub więcej gmin,
- dwóch lub więcej miast.
4. Proszę opisać opracowanie projektu szczegółowej osnowy wysokościowej IV klasy. Jeśli projekt taki wymaga zatwierdzenia, to kto go zatwierdza?
5. Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno – kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
6. czy pytania o układ 1965 mogą się pojawić? tak samo pytania związane z osnową I, II i III klasy?
7. Co to są punkty bliskie dla szczegółowej osnowy geodezyjnej, jak dokonuje się ich nawiązania i jaki powinien być średni błąd ich wyznaczenia?

Ad. 7 : Punkty bliskie są tą "nawiązania boczne" więcej o tym jest w Wytycznych technicznych G-1.5 i G-2.5.

Ad. 6 : Może paść pytanie o układ 1965 np. porównanie z układem 2000; Nie wiem co masz na myśli w dalszej części pytania o osnowę podstawową i szczegółową.

Ad. 5 : Tu mamy standard w postaci rozporządzenia, można oczywiście pisać więcej w oparciu o stare instrukcje ale ... jako dodatkowe uzupełnienie o rozwinięcie odpowiedzi bez podania jako podstawa prawna (G-?; G-?.? czy O).

Ad. 4 : jak wyżej rozporządzenie; i nie jest zatwierdzane musimy przestrzegać zasad odnośnie długości boków itp.

cdn.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

Jutro w ciągu dnia będę myślał nad twoimi pytaniami i choć na część może uda mi się odpowiedzieć.
Dziś nie mam siły by myśleć - za dużo jazdy autem.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


arcadioAutor w?tku

 >:D tak tylko napisałem o tym ostrzeżeniu które dostałem... może jakieś sugestie na temat zagmatwanych ustaw i rozporządzeń na dzień dzisiejszy a pytania "wczorajsze..."
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

support

arcadio tak jak napisał Lupus,
chodzi o swego rodzaju rodzaju ład i porządek, osobiście na tym mi zależy. Dlatego dostałeś ostrzeżenie że pisałeś gdzie popadło i nie koniecznie związane z tematem.
:offtop: Mam pewną filozofię prowadzenia strony a moderacja postów jest jej nieodzowną częścią.
Na tym forum nie będzie obrażania czy przeklinania. Jeden wątek jeden problem.  :offtop:
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Lupus

Cytat: support w Sobota 17 Listopad 2012, 21:37:03
Wątek ciekawy i pozostanie na forum. Obserwowany już nie jesteś, i to już od dłuższego czasu.

Wątek i mnie zaciekawił.
podobnie jak suport uważam, że jest to temat wart kontynuowania.
"obserwowany" jest bardzo "tymczasowym" stanem, związnym raczej z zachowaniami nieakceptowanymi na forum przez admina niż z faktycznym zagrożeniem. Jak każdy administrator support chce "wymusić" pewien standard,swoisty kodeks, związany najczęściej z własnymi przekonaniami, (mam nadzieję, i ja również go spełniam, a nie tylko jestem moderatorem przez "zasiedzenie" i ewentualną znajomość programu)

Wątek jest o tyle ciekawy,że w zasadzie mamy stan "niedoprawowania", czy też niedookreślenia prawnego, część przepisów straciła ważność, a w ich miejsce nie weszły sprawdzone i w pełni uzgodnione nowe ustalenia prawne.

ciekawy wydaje mi się zwłaszcz temat dotyczący opisów pozaramkowych i nazw własnych

Moim zdaniem rozporządzenia o nazwach własnych nie są nie aktualne, natomiast opisy poza ramkowe straciły ważność.
Obowiązującym materiałem "referencyjnym" jest BDOT500, i jako taki jest jedynie formą numeryczną.
Zatem wszelkie oopisy poza ramkowe przestają mieć rację bytu. Pozostają tylko klauzule, klauzule stanowiące czy dany dokument może czy nie może stanowić podstawę do projektowania lub operacji prawnych , wykonywanych na podstawie danego "raportu" z bazy, w tym danym przypadku raporcie graficznym, czyli klasycznej mapie.

Myślę, że prawodawcy kierują się we właściwym kierunku, tzn. ustalają zasady ogólne, a nie szczegółowe, bo te się nie sprawdzają. Nie sprawdzają się bo zawsze znajdzie się ktoś kto będzie chiał naciągnąć obowiązujące przepisy.

__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?