[4] W jakim celu wykonuje się pomiary powykonawcze obiektów budowlanych i co powinny zawierać dokumenty z ich wykonania?

Zaczęty przez MARA, Wtorek 21 Styczeń 2014, 10:55:02

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jigs

Cytat: MARA w Wtorek 21 Styczeń 2014, 12:15:19
czytałem zarys odpowiedzi z 2008 roku i chciałem go zaktualizować- uważam że dosłownie na pierwszą cześć pytania odpowiedź zawiera par 61.1 i 2 ze standardów można po staremu dorzucić par 27 i 28 z g-3.1 z 2007r
więcej bym nie pisał bo na egzaminie ma się 20 minut na każde pytanie i z doświadczenia wiem że można wiele napisać na jedno pytanie a potem nie ma się czasu na następne. ;)
20 min to dużo i mało, przy właściwej organizacji spokojnie wystarczy na wszystko.
Proponuje też poszukać wątku Mariusza (supporta) jak się ma zarys do punktacji.
Odpowiedzi każdy na swój sposób opracowuje .

Ps. Jeżeli piszesz o jakimś paragrafie wklej go, wygląda to na razie jakbyś pisząc o par 61 cytował 71
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 22 Styczeń 2014, 11:42:40
Po zastanowieniu się napisałbym coś takiego

Prawo budowlane art 3.14
Cytat
14) dokumentacji powykonawczej — należy przez to rozumieć dokumentację budowy z naniesionymi zmianami dokonanymi w toku wykonywania robót oraz geodezyjnymi pomiarami powykonawczymi;
Standardy par 61+71 z tym że skład operatu podałbym jeżeli wystarczyłoby mi czasu :D
Cytat
§ 61.
1. Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu:
1) ustalenia danych:
a) określających położenie i kształt wybudowanych obiektów budowlanych w państwowym systemie odniesień przestrzennych,
b) niezbędnych do wprowadzenia zmian w:
— bazie danych ewidencji gruntów i budynków — w zakresie użytków gruntowych oraz budynków,
— bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu — w zakresie sieci uzbrojenia terenu,
— bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1b ustawy — w zakresie budowli;
2) sporządzenia operatu geodezyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane, w szczególności:
a) mapy obrazującej położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego,
b) dokumentacji określającej stan wyjściowy obiektów, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń.
2. Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża i odkształceń obiektu.
3. Na obiektach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, zakłada się osnowę realizacyjną, specjalnie zaprojektowaną do wykonania pomiaru pierwotnego oraz pomiarów następnych, składającą się z:
1) punktów kontrolowanych:
a) przyłożenia,
b) zaczepienia,
c) celowania;
2) stanowisk instrumentów pomiarowych związanych z badanym obiektem lub założonych w jego sąsiedztwie.

§ 71.
1. Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych oraz wyniki opracowania tych pomiarów kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje się do PZGiK
2. W skład operatu technicznego wchodzą:
1) szkice polowe i dzienniki pomiarowe;
2) protokoły przyjęcia granic, protokoły ustalenia granic, kopie protokołów granicznych oraz aktów ugody, protokoły wznowienia znaków granicznych, protokoły wyznaczenia punktów granicznych;
3) dowody doręczeń zawiadomień i kopie doręczeń wezwań;
4) sprawozdanie techniczne;
5) dokumenty zawierające wyniki pomiaru, w tym kopie map do celów prawnych, kopie map do celów projektowych oraz opisy topograficzne punktów osnowy pomiarowej;
6) pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych, o której mowa w § 63 ust. 1 pkt 2, i zapisane na nośniku informatycznym zgodnie ze schematami GML określonymi w przepisach wydanych odpowiednio na podstawie art. 19 ust.1 pkt 6, 7, 9, 10 oraz art. 26 ust. 2 ustawy lub zapisane w innym formacie uzgodnionym między wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK;
7) wykazy zmian danych ewidencyjnych;
8) inne dokumenty lub ich uwierzytelnione kopie pozyskane i wykorzystane przez wykonawcę;
9) spis dokumentów operatu technicznego.
Rozp. w sprawie rodzaju i zakresu... w budownictwie par 19+20
Cytat
§ 19.
1. Operat geodezyjny wchodzący w skład dokumentacji budowy powinien zawierać dokumentację geodezyjną sporządzoną na poszczególnych etapach budowy, a w szczególności szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego.
2. W wypadku pomiaru przemieszczeń i odkształceń obiektu lub jego podłoża, do dokumentacji budowy należy dołączyć operat z tych pomiarów.

§ 20.
Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
G3.1(2007) par 28
Cytat
§ 28
1. W zakres bieżących pomiarów powykonawczych wchodzą pomiary uzbrojenia podziemnego (budowle podziemne i przewody), które muszą być inwentaryzowane przed zasypaniem, zakryciem, zalaniem lub inną przeszkodą w dostępie do pomiaru. Obowiązek zgłoszenia takich obiektów do pomiaru przed przykryciem ciąży na inwestorze.
2. W przypadku, gdy podczas pomiarów powykonawczych odkryte zostały i są dostępne do pomiaru elementy uzbrojenia terenu niedostępne w normalnych warunkach, należy pomierzyć ich położenie, umieścić je na szkicach i opisać.
3. W zakres końcowych pomiarów powykonawczych wchodzą pomiary położenia nowych obiektów budowlanych oraz pomiary ukształtowania terenu.
4. Na szkicach powykonawczych należy zamieścić klauzule o zgodności/niezgodności z projektem. Do porównania zgodności należy wykorzystać nakładkę realizacyjną i uzgodniony projekt, a w przypadku, gdy obiekt nie podlega uzgodnieniom wykorzystuje się projekt zagospodarowania działki zatwierdzony decyzją pozwolenia na budowę lub zgłoszony do właściwego organu (gdy obiekt nie wymaga decyzji na budowę)
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

MARAAutor w?tku

czytałem zarys odpowiedzi z 2008 roku i chciałem go zaktualizować- uważam że dosłownie na pierwszą cześć pytania odpowiedź zawiera par 61.1 i 2 ze standardów można po staremu dorzucić par 27 i 28 z g-3.1 z 2007r
więcej bym nie pisał bo na egzaminie ma się 20 minut na każde pytanie i z doświadczenia wiem że można wiele napisać na jedno pytanie a potem nie ma się czasu na następne. ;)
Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę. (Oz 8:7)

Jigs

Pytanie z 20-06-2008
wg mnie za mało i nie na temat.T o jest pytanie dotyczące " W JAKIM CELU WYKONUJE SIĘ POMIARY POWYKONAWCZE" a nie co zawiera Operat Techniczny. O operacie na pewno trzeba wspomnieć ale ja nie wymieniałbym jego zawartości.

ja pisałbym z :
- ze standardów
- z PB
- z Rozp. w sprawie rodzaju i zakresu...w budownictwie
- oraz z G3.1(2007)

konkretnych paragrafów nie podam na razie, lepiej się uczyć samemu dochodząc do odpowiedzi  ;D
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

MARAAutor w?tku

Art. 61.1 i 2 ze standardów (cały) a następnie napisał bym z par. 71.2:
Całość dokumentacji zawierającej rezultaty geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych (w tym inwentaryzacyjnych) oraz wyniki opracowania tych pomiarów kompletuje się w postaci operatu technicznego i przekazuje do PZGiK. W skład dokumentacji po-inwentaryzacyjnej wchodzi:
a)   Dzienniki pomiarowe i szkice polowe z zamieszczeniem klauzuli o zgodności /niezgodności z projektem lub z prawnie naniesionymi zmianami projektu w toku wykonywania robót.
b)    Sprawozdanie techniczne
c)   Dokumenty zawierające wyniki pomiaru w tym przypadku mapę po-inwentaryzacyjną
d)   Pliki danych wygenerowane z roboczej bazy danych, zapisane na nośniku informatycznym zgodnie ze schematem GML lub zapisane w innym formacie uzgodnionym pomiędzy wykonawcą a organem prowadzącym PZGiK.
e)   Wykazy zmian danych ewidencyjnych
f)   Inne dokumenty i ich uwierzytelnione kopie pozyskane wykorzystane przez wykonawcę
g)   Spis dokumentów operatu technicznego
Ustawa z dnia 07.07.1994 r Prawo budowlane
Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji dnia 9.11.2011 r w sprawie standardów...
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21.02.1995 r w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
prosto zwięźle i na temat
co myślicie, warto coś jeszcze dorzucić?
Oni wiatr sieją, zbierać będą burzę. (Oz 8:7)