§ 5
Wielkości przemieszczeń pionowych wyznacza się na podstawie d w ó c h pomiarów wykonanych metodą niwelacyjną,- tj. pomiaru w y j ś c i o w e g o oraz pomiaru o k r e s o w e g o .
§ 6
Przy pomiarach niwelacyjnych, prowadzonych w celu wyznaczenia przemieszczeń bezwzględnych, stosuje się następujące zasady:
1. Na sieciach punktów odniesienia obowiązuje ta sama technologia pomiaru co przy pomiarach niwelacji geometrycznej, wykonywanych w innych celach, z tą tylko różnicą, że z reguły stosuje się tu celowe krótkie /nie przekraczające 20 m/.
2. Na sieciach punktów kontrolowanych stosuje się technikę pomiaru niwelacyjnego na jedną łatą lub tę samą technologię pomiaru co przy pomiarach niwelacji geometrycznej, wykonywanych w innych celach, lecz dopuszcza się tu hardzi) krótkie celowe.
3. Pomiar sieci punktów kontrolowanych musi być wykonany w możliwie najkrótszym, nie przerwanym okresie czasu, przed lub po pomiarze sieci punktów odniesienia.
4. Sieci kontrolnych, zakładanych w celu wyznaczenia przemieszczeń pionowych, nie dowiązuje się do punktów niwelacji państwowej.
5. Wyrównanie pomierzonych wartości i obliczenia bezwzględnych przemieszczeń pionowych przeprowadza się ł ą c z n i e dla obu porównywalnych pomiarów, wyjściowego i okresowego, po zidentyfikowaniu punktów stałych.
6 . Wielkości przemieszczeń pionowych bezwzględnych oblicza się w odniesieniu do punktów stałych
Instrukcja wewnętrzna GB-2 Geodezyjne wyznaczenie pionowych przemieszczeń budowli metodą niwelacji precyzyjnej
Punkty odniesienia - punkty sieci kontrolnej, umożliwiające wyznaczanie przemieszczeń punktów kontrolowanych w układzie odniesienia oraz wyznaczające położenie tego układu
PN-N-02211
sYsTEM połączył wiadomości: Środa 22 Styczeń 2014, 21:34:33
Łącznica to nie jest przypadkiem określeniem w drogownictwie?? Bezkolizyjne włączenie się do ruchy czy coś takiego.
Znalazłem coś takiego:
"§ 272. 1. Na obiektach inżynierskich należy przewidzieć takie rozwiązania projektowe, które w zależności od rodzaju ruchu powinny zabezpieczać:
1) użytkowników motocykli i innych pojazdów jednośladowych — przed uderzeniem, w szczególności na drogach o znaczącym ruchu motocykli lub innych pojazdów jednośladowych, odbywającym się z dużą prędkością, i na wyjazdowych łącznicach o małych promieniach łuków dróg klas A i S,"
ROZ MIN TRANS I GOSPO MORS z 30 maja 2000r w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogowe obiekty inżynierskie i ich usytuowanie.