[4] Proszę wymienić przypadki, w których jednostka wykonawstwa geodezyjnego prowadząca obsługę geodezyjną zakładu przemysłowego...

Zaczęty przez Jigs, Piątek 15 Listopad 2013, 19:20:09

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

krzycho4

Jeszcze zapomnieliście o jednym może być zapisane w projekcie- prowadzenie księgi obiektu budowlanego jak to mam miejsce np przy suwnicach i pomiarze pierwotnym do oddania takiej suwnicy związanym z dozorem technicznym.
Drugim przypadkiem może być to, że podczas prac budowlanych i realizacji ktoś z uczestników (projektant, kierownik budowy, inspektor nadzoru inwestorskiego, kierownik budowy) ze względu na swoje obserwacje i bezpieczeństwo wskaże konieczność czy to monitorowania sąsiednich obiektów budowlanych czy też samego gruntu i jego stabilności wokół inwestycji

JigsAutor w?tku

"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

wks

Inne sugestie? Po co ;), napisałeś wszystko, ew na upartego norma 4463-3, etap 3.4.1 i 3.4.2 oraz
g3 par 40- zresztą to jest to samo co w g3.1:2007 par 30

JigsAutor w?tku

PROSZĘ WYMIENIĆ PRZYPADKI , W KTÓRYCH JEDNOSTKA WYKONAWSTWA GEODEZYJNEGO PROWADZĄCA OBSŁUGĘ
GEODEZYJNĄ ZAKŁADU PRZEMYSŁOWEGO ZOBOWIĄZANA JEST WYKONYWAĆ OKRESOWE POMIARY PRZEMIESZCZEŃ I ODKSZTAŁCEŃ ORAZ PROSZĘ OKRESLIĆ W JAKI SPOSÓB POMIARY TE WINNY BYĆ WYKONYWANE.

standardy par 60 i 61
Cytat§ 60. Geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego oraz pomiary przemieszczeń obiektów i ich podłoża, a także pomiary odkształceń obiektu, wykonuje się w przypadkach i na zasadach określonych
przepisami wydanymi na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane.
§ 61. 1. Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu:
2) sporządzenia operatu geodezyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 43 ust. 4 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. — Prawo budowlane, w szczególności:
a) mapy obrazującej położenie i kształt obiektów budowlanych oraz sposób zagospodarowania i ukształtowania terenu po zakończeniu procesu budowlanego,
b) dokumentacji określającej stan wyjściowy obiektów, które zgodnie z projektem budowlanym podlegają w trakcie ich użytkowania okresowym badaniom przemieszczeń i odkształceń.
2. Uczestnicy procesu budowlanego mogą rozszerzyć zakres geodezyjnych pomiarów powykonawczych, w szczególności dotyczących pionowości elementów konstrukcyjnych i trzonów windowych oraz stanu wyjściowego obiektów wymagających w trakcie użytkowania okresowego badania przemieszczeń obiektu i podłoża i odkształceń obiektu.
3. Na obiektach, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b, zakłada się osnowę realizacyjną, specjalnie zaprojektowaną do wykonania pomiaru pierwotnego oraz pomiarów następnych, składającą się z:
1) punktów kontrolowanych:
a) przyłożenia,
b) zaczepienia,
c) celowania;
2) stanowisk instrumentów pomiarowych związanych z badanym obiektem lub założonych w jego sąsiedztwie.
PB art 43
CytatArt. 43.
1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu — geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. Obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.
4. Minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, rodzaje i zakres opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.

...w budownictwie par 12+13+14+18+19

Cytat§ 12. 1. Czynności geodezyjne w toku budowy obejmują:
1) geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego,
2) pomiary przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu,
3) geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów, o których mowa w art. 43 ust. 3 ustawy — Prawo budowlane.
2. Czynności określone w ust. 1 pkt 1 i 2 wykonuje się, jeżeli są one przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego.
§ 13. Geodezyjna obsługa budowy i montażu obiektu budowlanego obejmuje tyczenie i pomiary kontrolne tych elementów obiektu, których dokładność usytuowania bez pomiarów geodezyjnych nie zapewni prawidłowego wykonania obiektu.
§ 14. W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymywania wykonuje się czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczeniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu.
§ 15. 1. Wykonanie czynności geodezyjnych, o których mowa w § 12, wykonawca prac geodezyjnych potwierdza wpisem do dziennika budowy lub montażu.

G3 par 36.1
Cytat§ 36
1. Pomiarowi kontrolnemu podlegają obiekty i urządzenia techniczne, których warunkiem dopuszczenia do eksploatacji jest ich odbiór techniczny oparty na stwierdzeniu zrealizowania przewidzianych w projekcie technicznym warunków wymiarowych i geometrycznych. Pomiary kontrolne powtarza się w okresie eksploatacji w odstępach ustalonych przez odpowiednie przepisy dotyczące dozoru technicznego eksploatacji obiektów i urządzeń.

G3.1(2007) par 30+31+33
Cytat§ 30 Projekt
2.  W projekcie pomiaru (badania) przemieszczeń i odkształceń określa się:
-  cel pomiaru,
-  rozmieszczenie  punktów  osnowy:  stanowisk  obserwacyjnych,  punktów kontrolnych, punktów odniesienia,
-  rozmieszczenie  punktów  kontrolowanych  (przyłożenia,  zaczepienia,  celowania),
-  kryteria dokładności pomiaru (osnowy i punktów kontrolowanych),
-  metody pomiaru i narzędzia pomiarowe,
-  harmonogram pomiarów,
-  sposób opracowania wyników pomiaru,
-  sposób  identyfikacji  stałego  układu  odniesienia  w  przypadku  badań przemieszczeń bezwzględnych,
-  wymagany skład dokumentacji pomiarowo-obliczeniowej.
§ 31 Pomiar 
1.  Przemieszczenia  i  odkształcenia  określa  się  na  podstawie  porównania  wyników pomiaru z wynikami pomiaru stanu wyjściowego (pierwotnego).
2.  Pomiar pierwotny z reguły wykonuje się przed oddaniem obiektu do eksploatacji lub przed próbnym rozruchem. Przy obiektach wymagających badania już w czasie  ich  wznoszenia,  pomiary  kontrolne  tyczenia wykonuje  się  tak,  aby spełniały warunki pomiaru pierwotnego. 
3.  W przypadku  przewidywania  przemieszczenia  podłoża,  pomiar pierwotny  wykonuje się przed rozpoczęciem robót budowlanych.

§ 33 Częstotliwość pomiarów 
1.  Odstęp czasu pomiędzy dwoma kolejnymi pomiarami okresowymi dobiera się tak,  aby  przewidywana  zmiana przemieszczeń/odkształceń  była  nie  większa od 2 M p  i nie mniejsza od 0,5 M p . 
2.  Czas trwania pomiaru okresowego powinien być na tyle krótki, aby przewidywana zmiana przemieszczeń / odkształceń w jego trakcie nie przekroczyła m p .

jakieś inne sugestie???
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan