błądzicie...... jutro powiem o co mi chodzi

Może uporządkujmy... Stan w ewidencji jest niepoprawny, stan w KW jest niepoprawny (co do właściciela i oznaczenia nieruchomości).
Należy się zastanowić co pierwsze należy wyprostować.....
Odpowiedź na to na czyj wniosek i koszt jest oczywista - na wniosek i koszt właściciela.
Teraz tak....
1. UoKWiH.
Art. 10. 1. W razie niezgodności między stanem prawnym nieruchomości ujawnionym w księdze wieczystej a rzeczywistym stanem prawnym osoba, której prawo nie jest wpisane lub jest wpisane błędnie albo jest dotknięte wpisem nieistniejącego obciążenia lub ograniczenia, może żądać usunięcia niezgodności.
2. Roszczenie o usunięcie niezgodności może być ujawnione przez ostrzeżenie. Podstawą wpisu ostrzeżenia jest nieprawomocne orzeczenie sądu lub postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Do udzielenia zabezpieczenia nie jest potrzebne wykazanie, że powód ma interes prawny w udzieleniu zabezpieczenia.Czyli "rzeczywisty właściciel" powinien dokonać sprostowania wpisu w dziale II KW, na nim ciąży obowiązek udowodnienia.
2. Po uprawomocnieniu się orzeczenia o wpisie "rzeczywistego" właściciela sąd przesyła do starosty odpis i starosta z urzędu aktualizuje EG - w zakresie właściciela oczywiście.
3. Uprawniony geodeta na wniosek i koszt właściciela sporządza dokumentację, która umożliwi zmianę oznaczenia nieruchomości w EG - zawierającą w szczególności wykaz zmian gruntowych.
4. Po przyjęciu do ODGiK następuje zmiana w EG.
5. I teraz
Art. 27. 1. W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje - na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika - sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.
3. Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, dołącza się wypis z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne - także wyrys z mapy katastralnej lub inny dokument stanowiący podstawę sprostowania oznaczenia nieruchomości.Czy to się trzyma kupy??