A co tam... poświęce się.... Mam pomysł niech każdy opracuje po jednym trudniejszym pytaniu i je zamieści na forum :idiot2:
Brakuje kilku ustaw, tylko powiem szczerze,że napisanie tej odpowiedzi jest nierealne ze względu na czas.
Wywłaszczanie nieruchomości polega na pozbawianiu prawa własności, prawa użytkowania wieczystego oraz innych ograniczonych praw rzeczowych w drodze decyzji odpowiedniego organu publicznoprawnego.
Wywłaszczenie może być dokonane tylko i wyłącznie na cel publiczny i za słusznym odszkodowaniem.
Nieruchomości można wywłaszczyć w trybach:
1. Ustawy o gospodarce nieruchomościami z 21-08-1997r.
A)Wywłaszczenie może nastąpić z urzędu (w przypadku wywłaszczania na rzecz SP) lub na wniosek organu wykonawczego JST gdy wywłaszczenie następuje na rzecz odpowiedniej JST.
Postępowanie można wszcząć także na wniosek podmiotu, który zamierza zrealizować cel publiczny. Obligatoryjną częścia prowadzenia postępowania wywłaszczeniowego jest prowadzenie 2 miesięcznych rokowań z podmiotami, których prawa ulegają wywłaszczeniu, po tym okresie można wszcząć postępowanie wywłaszczeniowe. Organem prowadzącym postępowanie wywłaszczeniowe jest starosta, który wydaje decyzję o wywłaszczeniu nieruchomości. Od decyzji starosty służy odwołanie do wojewody w ciągu 14 dni od otrzymania decyzji o wywłaszczeniu. W przypadku skargi na decyzję wojewody stronie przysługuje skarga do WSA, którą wnosi się w terminie 30 dni od otrzymania decyzji wojewody. W przypadku wniesienia skargi do WSA wojewoda wstrzymuje wykonanie decyzji w drodze postanowienia, na które nie przysługuję zażalenie.
B) Wywłaszczenie części nieruchomości zajętych pod drogi publiczne lub pod poszerzenie istniejących dróg publicznych w mpzp, w przypadku dokonywania podziału nieruchomości na wniosek właściciela .. Prowadzone postępowanie administracyjne o podział działki w trybie art., 98 uogn, dokonuje z mocy ustawy wywłaszczenia działek gruntu przeznaczonych na drogi publiczne. Odwołanie od decyzji wnosi się do SKO w ciągu 14 dni od dnia jej otrzymania
W przypadku decyzji SKO stronie przysługuje skarga do WSA, którą wnosi się w terminie 30 dni od otrzymania decyzji SKO. W przypadku wniesienia skargi do WSA SKO wstrzymuje wykonanie decyzji w drodze postanowienia, na które nie przysługuję zażalenie.
2. Ustawy o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych z 10-04-2003r.
Postępowanie zostaje wszczęte na wniosek właściwego zarządcy drogi. Organem prowadzącym postępowanie jest starosta w odniesieniu do dróg gminnych i powiatowych oraz wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich. Wywłaszczenie następuje z mocy ustawy bez potrzeby prowadzenia obligatoryjnych rokowań. Wywłaszczeniu następuje poprzez wydanie decyzji zrid. Wywłaszczone nieruchomości przechodzą na własność SP lub JST. Decyzję wydaję się w terminie 90 dni od otrzymania wniosku. Odwołanie od decyzji zrid wnosi się do:
- wojewody w przypadku wydania decyzji przez starostę
- ministra właściwego do spraw budownictwa…. w przypadku wydania decyzji przez wojewodę.
Odwołanie rozpatruje się w terminie 30 dni
Skargę na decyzję organów II instancji należy wnieść w terminie 30 dni od otrzymania decyzji,a skargę rozpatruje się w terminie 2 miesięcy.
3. Ustawy o transporcie kolejowym z 28-03-2003r.
Wywłaszczenie nieruchomości następuje z mocy prawa poprzez wydanie decyzji o ustaleniu linii kolejowej, którą wydaje wojewoda na wniosek PKP PLK S.A. Decyzję wydaje się w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku. Wywłaszczenie następuje z mocy ustawy bez potrzeby prowadzenia obligatoryjnych rokowań . Wywłaszczone nieruchomości przechodzą na własność SP a PKP PLK otrzymuję z mocy ustawy prawo użytkowania wieczystego.
Odwołanie od decyzji wojewody wnosi się za jego pośrednictwem w ciągu 14 dni od jej otrzymania do ministra właściwego do spraw budownictwa….
Skargę na decyzję organów II instancji należy wnieść w terminie 30 dni od otrzymania decyzji.
Odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego rozpatruje się w terminie 21 dni a skargę do WSA w termie 60 dni.
4. Ustawa o inwestycjach w zakresie terminalu regazyfikacyjnego skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu z 24-04-2009r.
Wywłaszczenie nieruchomości następuje z mocy prawa poprzez wydanie przez wojewodę decyzji o ustaleniu lokalizacji w zakresie terminalu. Postępowanie wszczyna się na wniosek inwestora wg w/w ustawy. Wojewoda zawiadamia organ wyższego stopnia o złożeniu wniosku o wydanie w/w decyzji. Decyzję o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie terminalu wydaje się w terminie miesiąca od dnia złożenia wniosku. Wywłaszczenie następuje z mocy ustawy bez potrzeby prowadzenia obligatoryjnych rokowań.
Odwołanie od decyzji wnosi się do ministra właściwego do spraw budownictwa… w terminie 7 dni do dnia doręczenia stronie albo w terminie 14 dni od publicznego obwieszczenia, rozpatruje się je w terminie 14 dni.
Skargę na organ II instancji wnosi się w terminie 30 dni od otrzymania decyzji do WSA.