[2] Proszę wyjaśnić dlaczego i jaką powierzchnię oraz nr działki należy przyjąć do podziału nieruchomości jeśli w księdze wieczystej, powierzchnia i nr działki Jana Nowaka jest inna niż w operacie ewidencji gruntów i budynków? Jakie czynności należałoby podjąć aby tę rozbieżność wyeliminować ?
Zarys odpowiedzi z 19-08-2011
Powierzchnię i nr działki przyjmuje się wg zapisu w ewidencji gruntów i budynków. Wynika to jednoznacznie z uregulowań prawnych, zawartych w ustawie o księgach wieczystych i hipotece, jak i w ustawie prawo geodezyjne i kartograficzne – „Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane z ewidencji gruntów i budynków”.
W razie niezgodności danych z ewidencji gruntów z danymi w księdze wieczystej, sąd rejonowy – wydział ksiąg wieczystych dokonuje na wniosek właściciela, użytkownika wieczystego, lub z urzędu (na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości), sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych z ewidencji (art. 27 ustawy o księgach wieczystych i hipotece z 1982r.)
1. Do zmiany nr działki w księdze wieczystej wystarczy, dołączony do wniosku, wypis z rejestru gruntów i budynków (§ 28 pkt 2 rozporządzenia w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych). zaopatrzony stosowną klauzulą(§ 76 pkt 2 rozporządzenia w sprawie zakładani i prowadzenia....)
2. Do zmiany powierzchni działki (nieruchomości) w księdze wieczystej, do wyrysów i wypisów z ewidencji gruntów, ? ? sądy wymagają odpowiedniego udokumentowania. ? ? (§ 76.1)
Obecnie dla KW prowadzonych w systemie informatycznym w dziale I-O w rubryce 1.4 "oznaczenie" i podrubryce 1.4.1 "działka ewidencyjna" nie wykazuje się pola powierzchni działki ewidencyjnej (§ 22)
wypełniana jest za to rubryka 1.5 "obszar" (§ 23) w której wpisuje się sumę pow. pól działek ewidencyjnych. Powinna zostać wypełniona rubryka 1.6 oraz 1.7
Takimi dokumentami mogą być:
- decyzje administracyjne lub postanowienia (uwłaszczenia, scalenia, wymiany, ustalenia linii brzegu, modernizacja ewidencji gruntów, sprostowania błędów),
- postanowienia sądowe (np. o uregulowaniu stanu prawnego),
- inne dokumenty nie złożone do księgi wieczystej – np. umowa zamiany.
Różnice powierzchni wynikające nie ze zmiany granic lecz z nowych dokładniejszych pomiarów i obliczeń, należy opisać na dokumentach składanych do sądu (na mapach, wyrysach, wypisach, bądź wykazach zmian).
Zgodnie ze stanowiskiem Sądu Najwyższego z dnia 15 kwietnia 1997 r.:
„jeżeli niezgodność powierzchni nieruchomości podanej w księdze wieczystej z danymi z ewidencji gruntów i budynków wynika nie ze zmiany granic nieruchomości lecz z nowych, dokładniejszych, jej pomiarów, wystarczającą podstawą sprostowania oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane z ewidencji gruntów”.
Podstawa prawna
1. Ustawa prawo geodezyjne i kartograficzne z 1989 r.
2. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece z 1982 r.
3. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i
zbiorów dokumentów z 2001 r. (§ 28 ust. 2).
3. Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych w systemie informacyjnym z 29-11-2013r
sYsTEM połączył wiadomości: [time]21 Maj 2014, 18:34[/time]
Nie umiem powiedzieć czy zawiadomienia z par.8.5.2 Rozp. w sprawie ZSIN są podstawa do dokonania zmian w KW z urzędu? Jeśli tak, to należny dopisać ten wątek. Kieruje się sformułowaniem, że tak w myśl par. 95, ale nie jestem pewna. Może ktoś ma inną odpowiedź co do tej powierzchni działki.