[2] Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości? Jakie muszą zaistnieć okoliczności, aby podziału dokonać z urzędu? Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób? Jakie podstawowe dokumen

Zaczęty przez GeoKart, Środa 06 Kwiecień 2016, 19:54:21

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.


Jigs

"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan



Jigs

Cytat: GeoKart w Środa 06 Kwiecień 2016, 19:54:21
[2] Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości? Jakie muszą zaistnieć okoliczności, aby podziału dokonać z urzędu? Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób? Jakie podstawowe dokumenty należy dołączyć do wniosku o podział nieruchomości,jeśli podział wykonywany jest w trybie Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami a nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków?

Moja propozycja

KPA Art 28
UoGN Art 97.3, Art 96.1a. 2

Jeżeli chodzi o współwłaścicieli i oboje maja połowę udziałów , a jeden z nich chce złożyć wniosek to :
i tutaj nie jestem pewny ale chyba zniesienie współwłasności przepisy regulujące tę sprawę to:
KC Art 195, Art 196,  Art 197, Art 210, Art 211 Art 212
KPC Art 617, Art 618, Art 618 - wychodzi że na drodze sądowej ///  albo notarialnie jak się spłacą nawzajem bez występowania przed sądem

Pozostaje tylko jakie dok w trybie UoGN Art 95: projekt podziału, wypis z rejestru gruntów, wniosek o podział, badanie KW, mapa ewidencyjna?????????? 

Czekam na sprostowanie !

[2] Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości? Jakie muszą zaistnieć okoliczności, aby podziału dokonać z urzędu? Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób? Jakie podstawowe dokumenty należy dołączyć do wniosku o podział nieruchomości,jeśli podział wykonywany jest w trybie Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami a nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków?

Cytat
Art. 93. 1. Podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z ustaleniami planu miejscowego. W razie braku tego planu stosuje się przepisy art. 94.
Art. 94. 1. W przypadku braku planu miejscowego – jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu – podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli:
1) nie jest sprzeczny z przepisami odrębnymi, albo
2) jest zgodny z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.


Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości?
UGN art 97
Cytat
Art. 97. 1. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.
Jakie muszą zaistnieć okoliczności, aby podziału dokonać z urzędu?
Cytat
Art. 97.3. Podziału nieruchomości można dokonać z urzędu, jeżeli:
1) jest on niezbędny do realizacji celów publicznych;
2) nieruchomość stanowi własność gminy i nie została oddana w użytkowanie wieczyste.


Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób?
KC
Cytat
Art. 199. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu, potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Art. 211. Każdy ze współwłaścicieli może żądać, ażeby zniesienie współwłasności nastąpiło przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy albo że pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Art. 212. § 1. Jeżeli zniesienie współwłasności następuje na mocy orzeczenia sądu, wartość poszczególnych udziałów może być wyrównana przez dopłaty pieniężne. Przy podziale gruntu sąd może obciążyć poszczególne części potrzebnymi służebnościami gruntowymi.
§ 2. Rzecz, która nie daje się podzielić, może być przyznana stosownie do okoliczności jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych albo sprzedana stosownie do przepisów kodeksu postępowania cywilnego.
§ 3. Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość i termin uiszczenia odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia. W razie rozłożenia dopłat i spłat na raty terminy ich uiszczenia nie mogą łącznie przekraczać lat dziesięciu. W wypadkach zasługujących na szczególne uwzględnienie sąd na wniosek dłużnika może odroczyć termin zapłaty rat już wymagalnych.


Jakie podstawowe dokumenty należy dołączyć do wniosku o podział nieruchomości,jeśli podział wykonywany jest w trybie Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami a nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków?
UGN
Cytat
1a. Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, należy dołączyć następujące dokumenty:
1) stwierdzające tytuł prawny do nieruchomości w szczególności oświadczenie, o którym mowa w art. 116 ust. 2 pkt 4;
2) wypis z katastru nieruchomości i kopię mapy katastralnej obejmującej nieruchomość podlegającą podziałowi;
3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, w przypadku, o którym mowa w art. 94 ust. 1 pkt 2;
3a) pozwolenie, o którym mowa w art. 96 ust. 1a, w przypadku nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków;
5) protokół z przyjęcia granic nieruchomości;
6) wykaz zmian gruntowych;
7) wykaz synchronizacyjny, jeżeli oznaczenie działek gruntu w katastrze nieruchomości jest inne niż w księdze wieczystej;
8) mapę z projektem podziału.

+ w sprawie podziałów
Cytat
§ 2. 1. Postępowanie o podział nieruchomości prowadzi się na wniosek lub z urzędu.
2. Wniosek o podział nieruchomości składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.
3. W przypadku dokonywania podziałów nieruchomości, o których mowa w art. 93 ust. 2a i art. 95, we
wniosku, o którym mowa w ust. 2, należy wskazać cel dokonania podziału nieruchomości.

ze względu na notoryczny brak czasu na egzaminie zrezygnowałbym z :
- KPC
- UGN 96 - w pytaniu o wniosek jest tylko informacja o wpisaniu do rejestru zabytków
- KC 195-197 - po co to pisać jak w pytaniu wyraźnie jest napisane że mają po 50% udziału = współwłasność ułamkowa
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

Atol

Wydaje mi się bardzo trafne to co napisał Jakub z tym art.199 . Osobiście zawsze traktowałem to jako zniesienie współwłasności ale tym przykładem o części nieruchomości zajętej pod drogę publiczną rozszerzył mi się horyzont :) W każdym razie ma to sens.

jkbsrwk


GeoKartAutor w?tku

Czyli reasumując : czego tak naprawdę zabrakło w mojej odpowiedzi na początku, albo co należałoby skreślić.
Szczerze mówiąc pogubiłem się trochę w tym wszystkim.
pozdrawiam


zabrakło mi :

Uogn

Art. 97. 1. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.
Tak jak wskazał Atol  pewnie bym tylko to dopisał

tak się jeszcze zastanawiam - znowu zależy co jest w kluczu u komisji ale:


Pytanie brzmi: Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób?

Myślę że tutaj tylko chodzi o zniesienie współwłasności przez sąd i wtedy jeden z nich jest właścicielem i on może złożyć wniosek o podział ( rozporządzać nieruchomością) .
Bo gdyby dokonali podziału przed sądem tej nieruchomości i się podzielili po połowie tą działką to ( może nie rozumiem ) ale jaki by był sens tego pytania.



jkbsrwk

To rozpatrzmy taką sytuację, bo nie wiem czemu ciągle mowa o spadkach i znoszeniu współwłasności.

Jest trzech współwłaścicieli. część działki zajęta pod drogę, chcą sprzedać fragment gminie i podzielić się kasą. Ale jeden jest nie miły i nie zgadza się na podział dla zasady. Ja to widzę tak: strony występują do sądu o zgodę na podział zgodnie z art. 199. Sąd rozpatruje sprawę, ocenia interes stron, i stwierdza, że podział jest korzystny dla wszystkich. Strony składają  wniosek z załącznikami, gdzie między innymi jest wyrok sądu, który pozytywnie ocenia zasadność podziału. Nie ma tu mowy o żadnym dziale spadku czy zniesieniu współwłasności.

"Przepis ten pozwala, by w okoliczności braku zgody współwłaścicieli na podział nieruchomości, współwłaściciele , których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogli żądać rozstrzygnięcia przez sąd, czy podział nieruchomości jest korzystny i uwzględnia interesy wszystkich współwłaścicieli lub uw. Nie dotyczy to podziału o którym orzeka sąd. Pozytywne orzeczenie sądu zastępuje zgodę pozostałych współwłaścicieli"

RoBoCIK połączył wiadomości: Czwartek 07 Kwiecień 2016, 16:44:23

[Kwartnik-Pruc, Hanus, 2014]- oczywiście nie traktuje tego jako święte słowa ale brzmi sensownie. No i co do tych "orzeczeń" to się nie zgadzam:p

Lupus

orzeczenia to wydają chyba tylko sądy administracyjne, tutaj jest sąd cywilny
Do wniosku o podział można najwyżej dołączyć postanowienie o dziale spadku, ale to nie jest taki przypadek.
Post. o dziale spadku często określa tylko w jakich ułamkach kto po kim dziedziczy. W postępowaniu sądowym można nie ustalać masy spadkowej. Wtedy trzeba samemu złożyć wniosek o "ujawnienie" tego spadku w odniesieniu do konkretnych działek, o które sąd w ogóle nie pytał.

Pewien to jestem, że kiedyś umrę, ale tak to widzę..., dopóki mnie ktoś nie przekona, że jestem w błędzie. >:D
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

jkbsrwk

Ale w pytaniu nie ma mowy o zniesieniu współwłasności.

Jesteś Lupus pewny, że tak to się odbywa? Nie mam w tej kwestii doświadczenia, ale pamiętam z którejś książki, że sąd właśnie wydaje orzeczenie i to orzeczenie dołącza się do normalnego wniosku o podział zgodnie z art. 97. No i po przeanalizowaniu art. 97.2 Też skłaniam się do tej wersji, bo ten zapis nie dotyczy podziału, o którym orzeka sąd.

A w pytaniu jest napisane co załączamy do wniosku o podział w trybie art. 95, więc wszystko poza wstępnym projektem podziału (art. 97) + cel podziału zgodnie z par. 2.3 rozporządzenia ws podziałów.

Lupus

Jak ja to widzę:
Współwłaściciel wystąpił do sądu. Sąd powołał biegłego. (Po 2 miesiącach) biegły wykonał podział. Złożył dokumentację do zasobu. Sąd (po pięciu latach) wydał postanowienie (albo wyrok nie pamiętam jak tutaj powinno być) o dokonaniu podziału i przesłał je do prowadzącego egib. Starosta wprowadza zmianę. the end. Moim zdaniem, nie ma tutaj miejsca na wniosek do prowadzącego egib. Skoro nie ma wniosku, to nie ma załączników.

ale w pytaniu Geokart'a nie chodzi chyba o załączniki do wniosku tylko w przypadku tego zniesienia współwłasności, ale bardziej ogólnie: Co załączamy do wniosku o podział?
Wtedy ta decyzja o warunkach jest jak najbardziej potrzebna, gdy nie ma mpzp.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

jkbsrwk

Wydaje mi się, że chodzi o art. 199 KC współwłaściciel występuje do sądu o zgodę na podział.

Wtedy do wniosku dołączamy orzeczenie sądu.

Druga sprawa co do dokumentów. Wszystkie z art. 97 poza wstępnym projektem. Co jest dla mnie nie zrozumiałe, podobno także decyzję w sprawie warunków zabudowy jeśli została wydana.


Atol

zabrakło mi :

Uogn

Art. 97. 1. Podziału nieruchomości dokonuje się na wniosek i koszt osoby, która ma w tym interes prawny.



Fajnie GeoKart gdyby chciało Ci się ubrać te artykuły w tekst, Odpowiedź wyglądała by dobrze i można by ją już wykorzystać.

GeoKartAutor w?tku

[2] Na czyj wniosek można dokonać podziału nieruchomości? Jakie muszą zaistnieć okoliczności, aby podziału dokonać z urzędu? Kiedy jeden ze współwłaścicieli (2 osoby po ½ cz.) może na swój wniosek dokonać podziału i w jaki sposób? Jakie podstawowe dokumenty należy dołączyć do wniosku o podział nieruchomości,jeśli podział wykonywany jest w trybie Art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami a nieruchomość jest wpisana do rejestru zabytków?

Moja propozycja

KPA Art 28
UoGN Art 97.3, Art 96.1a. 2

Jeżeli chodzi o współwłaścicieli i oboje maja połowę udziałów , a jeden z nich chce złożyć wniosek to :
i tutaj nie jestem pewny ale chyba zniesienie współwłasności przepisy regulujące tę sprawę to:
KC Art 195, Art 196,  Art 197, Art 210, Art 211 Art 212
KPC Art 617, Art 618, Art 618 - wychodzi że na drodze sądowej ///  albo notarialnie jak się spłacą nawzajem bez występowania przed sądem

Pozostaje tylko jakie dok w trybie UoGN Art 95: projekt podziału, wypis z rejestru gruntów, wniosek o podział, badanie KW, mapa ewidencyjna?????????? 

Czekam na sprostowanie !