Komu przysługuje uprawnienie do występowania z wnioskiem o wszczęcie postępowania o rozgraniczenie nieruchomości. Proszę uzasadnić odpowiedź.
Ponieważ w Prawie geodezyjnym i kartograficznym brak jest szczegółowego uregulowania tego zagadnienia a postępowanie rozgraniczeniowe toczy się przed organem administracji jakim w tym wypadku jest wójt (burmistrz, prezydent miasta), będą tu miały zastosowanie przepisy k.p.a. który mówi że stroną jest każdy, kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek. Uprawnienie takie będzie zatem przysługiwało:
1. właścicielowi i współwłaścicielowi nieruchomości
2. użytkownikowi wieczystemu
3. użytkownikowi, jako osobie której przysługuje ograniczone prawo rzeczowe, wykonywanie którego jest jednak związane z określeniem granic tego prawa
4. posiadaczowi samoistnemu, jeśli przemawia za tym domniemanie co do zgodności posiadania ze stanem prawnym (art.341 k.p.c.)
5.osobom, którym przysługują ograniczone prawa rzeczowe do nieruchomości, polegające jednak na korzystaniu z gruntu, a których realizacja zależna jest od rozmiaru (wielkości gruntu), np dzierżawcom.
pkt 3 i 5 nie będą strona postępowania, będą miały tylko prawo uczestnictwa w postępowaniu.
Co z posiadaczem samoistnym?? czy może on być stroną postępowania, czy trzeba przeprowadzić postępowanie o zasiedzenie ?? Wiem że nie o to chodziło w pytaniu ale jak z tym jest ?? Czy w ogóle może złożyć wniosek o rozgraniczenie osoba która nie jest stroną?Na razie nie znalazłam jednoznacznych informacji na ten temat, w niektórych opracowaniach wymieniane są osoby które mogą złożyć wniosek nie będąc stroną, a w innych że nie mogą i że tylko i wyłącznie właściciel i użytkownik wieczysty. Uważam że tylko właściciel i użytkownik mają interes prawny, reszta ma interes faktyczny, nie wiem tylko co z tym posiadaczem :/
Wszczęcie postępowania przez osobę, która nie jest właścicielem nieruchomości nie ogranicza uprawnień wynikających z prawa własności. Po wszczęciu postępowania, stronami tego postępowania będzie właściciel.
Podstawa
Prawo geodezyjne i kartograficzne
Kodeks cywilny
Kodeks postępowania administracyjnego