[2] Geodeta chce wznowić znaki graniczne. Wysłał zawiadomienie wszystkim stronom i...

Zaczęty przez Beduin, Czwartek 09 Październik 2014, 19:52:34

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Przemek Zalewski

Cytat: Beduin w Czwartek 09 Październik 2014, 19:52:34
zawiadomienie wraca do niego w dniu wznowienia z adnotacją, że nie odebrano w terminie (nie dostarczono)
Sprzeczność sama w sobie. Skoro nie odebrano w terminie to oznacza, powiadomiono prawidłowo (ergo dostarczono)!

BeduinAutor w?tku

zgadzam się z tobą Roland, informacja z pytania że "3 dni temu wyszło z poczty" nic nam nie mówi. Czyli od daty pierwszego awizo musi minąć 21 dni [14+7].


Krzyk napisał:
''ale w przypadku rozgraniczenia doręczenie musi być skuteczne zgodnie z kpa, czyli oprócz 14 dni na poczcie trzeba powiesić na tablicy ogłoszeń w urzędzie również na czternaście dni"

możecie mi napisać gdzie jest podstawa prawna dotycząca tego : "oprócz 14 dni na poczcie trzeba powiesić na tablicy ogłoszeń w urzędzie również na czternaście dni"

Przemek Zalewski

Moim zdaniem ważny jest dzień pierwszego awizowania.
Od tego dnia należy policzyć:

- 14 dni - to będzie termin skutecznego doręczenia,
- 7 dni - zgodnie PGiK


Moim zdaniem nieważne kiedy wyszło z poczty. Kpa mówi o dniach kalendarzowych, a nie roboczych (poprawcie, jesli się mylę - inaczej dalszy mój wywód nie ma sensu).
Z poczty nie zawsze niedoręczony list wychodzi dokładnie 14. dnia kalendarzowego, gdyż taki dzień może wypaść w niedzielę, lub dzień wolny od pracy, np. święto państwowe.
Może wypaść ekstremalny przypadek, że 14 dzień to na przykład dzień wolny od pracy na poczcie - 25. grudnia w piątek, więc pierwszy możliwy termin wyjścia z poczty pojawi się dopiero 28. grudnia (25,26 - święto, 27 niedziela) - 4 dni po ustawowym terminie wyjścia z poczty. Jeśli więc geodeta otrzymał 3 dni później, i nazbierało się ustawowych 7 dni z PGiK i wszystko gra. Taka sytuacja dotyczy każdego dnia wolnego od pracy przypadającego w piątek (niektóre poczty nie pracują w soboty).

Czasem lepiej samemu podejść do klienta i poprosić o podpis na kopii zawiadomienia (niektóre gminy utrzymują własnych gońców zamiast płacić poczcie). Wtedy jest pewność, że czynności się odbędą. Podpisze - dobrze. Jeśli nie chce podpisać - wysyłać zawiadomienie z terminem min. 3 tygodnie i czekać na zwrotkę, że nie podjęto.

:D

sfl

Jeżeli (jak wynika z treści pytania) pismo wyszło z poczty 3 dni temu i trafiło do geodety w dniu wznowienia znaków granicznych. To nie spełniono wymogu zawiadomienia przynajmniej na 7 dni przed terminem czynności (tutaj jedynie 3 dni). Geodeta powinien więc wyznaczyć nowy termin i jeszcze raz zawiadomić strony o czynnościach wznowienia znaków granicznych. Wynika więc z tego, że najlepiej zawiadamiać przynajmniej na 3 tygodnie przed bo pismo leży 2 tygodnie na poczcie i wówczas jest doręczone plus tydzień wymagany ustawą prawo geodezyjne i kartograficzne (dodatkowo należy dodać 1-2 dni na przetransportowanie przesyłki z placówki naszej poczty do poczty adresata).

KrzyK

w przypadku wznowienia, w naszym powiecie dołączamy całą kopertę z adnotacją poczty;
ale w przypadku rozgraniczenia doręczenie musi być skuteczne zgodnie z kpa, czyli oprócz 14 dni na poczcie trzeba powiesić na tablicy ogłoszeń w urzędzie również na czternaście dni

BeduinAutor w?tku

a możesz napisać chociaż w dwóch zdaniach czy tak odp. może być, może jakieś uwagi???
z góry dzięki :)

ninia_2009

Przepraszam, że nie pomogę w tym pytaniu. Mam do niego wstręt. Ps. to moje pytanie egzaminacyjne.

BeduinAutor w?tku

Pytanie, które pojawiło sie w czerwcu 2014:
Geodeta chce wznowić znaki graniczne. Wysłał zawiadomienie wszystkim stronom i to zawiadomienie wraca do niego w dniu wznowienia z adnotacją, że nie odebrano w terminie (nie dostarczono) i 3 dni temu wyszło z poczty. Co ma zrobić geodeta?

geodeta sprawdza na liście kiedy był pierwszy raz awizowany i od tego momentu musi minąć 14 dni aby uważano list za doręczony.
podstawa KPA
Art. 44.
§ 1. W razie niemożności doręczenia pisma w sposób wskazany w art. 42 i 43:
1) operator pocztowy w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. – Prawo pocztowe przechowuje pismo przez okres 14 dni w swojej placówce pocztowej – w przypadku doręczania pisma przez operatora pocztowego;

§ 2. Zawiadomienie o pozostawieniu pisma wraz z informacją o możliwości jego odbioru w terminie siedmiu dni, licząc od dnia pozostawienia zawiadomienia w miejscu określonym w § 1, umieszcza się w oddawczej skrzynce pocztowej lub, gdy nie jest to możliwe, na drzwiach mieszkania adresata, jego biura lub innego pomieszczenia, w którym adresat wykonuje swoje czynności zawodowe, bądź w widocznym miejscu przy wejściu na posesję adresata.
§ 3. W przypadku niepodjęcia przesyłki w terminie, o którym mowa w § 2, pozostawia się powtórne zawiadomienie o możliwości odbioru przesyłki w terminie nie dłuższym niż czternaście dni od daty pierwszego zawiadomienia.
§ 4. Doręczenie uważa się za dokonane z upływem ostatniego dnia okresu [ 14 dni], o którym mowa w § 1, a pismo pozostawia się w aktach sprawy.

według ustawy prawo geodezyjne i kartograficzne do zawiadomień dotyczących wznowienia stosuje sie przepisy:
Art. 32. 1. Wezwanie do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym
poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.
2. W wezwaniu należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa.
3. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.
4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do
czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika - nie dłużej jednak niż na okres
jednego miesiąca.


Co ma zrobić geodeta?:
a) jeżeli moment doręczenia nastąpił najpóźniej 7 dni przed terminem wznowienia, to nie wstrzymuje to czynności wznowienia pkt. granicznych

b) jeżeli moment dostarczenia był później niż 7 dni przed terminem wznowienia to geodeta wstrzymuje czynności wznowienia i wyznacza nowy termin

tak bym odpowiedział, pozdrawiam :)