[1] Proszę wymienić urzędowe dokumenty w jakich geodeci na terenie budowy mogą dokonywać wpisów oraz jaki ich opracowania się dołącza

Zaczęty przez sfl, Niedziela 16 Marzec 2014, 19:59:27

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

adzik7

Dopiszę swoje pytanie w tym wątku, żeby nie zakładać nowego. Czy jakieś przepisy regulują kto i w jakich przypadkach decyduje czy ma być wydany dziennik budowy? Na pewno dziennik jest wydawany przy inwestycjach wymagających pozwolenia na budowę. A jak jest w przypadku zgłoszenia? Przecież np. na budynek jednorodzinny na zgłoszenie wydaje się, że też powinien być dziennik, a jak np. z budową ogrodzenia na zgłoszenie? Od czego to zależy? A może do zgłoszenia w ogóle nie wydaje się dzienników?

Nie mogę odnaleźć odpowiedzi na to pytanie w Prawie budowlanym ani w rozporządzeniu w sprawie dziennika budowy. Jak ktoś posiada wiedzę na temat to proszę o pomoc :)

RoBoCIK połączył wiadomości: Wtorek 31 Maj 2016, 22:25:01

Jednak znalazłam odpowiedź w Prawie budowlanym :)

CytatArt. 42. 1. Inwestor jest obowiązany zapewnić: objęcie kierownictwa budowy (rozbiórki) lub określonych robót budowlanych oraz nadzór nad robotami przez osobę posiadającą uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności.
2. Kierownik budowy (robót) jest obowiązany:
1) prowadzić dziennik budowy lub rozbiórki;
2) umieścić na budowie lub rozbiórce, w widocznym miejscu, tablicę informacyjną oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia; nie dotyczy to budowy obiektów służących obronności i bezpieczeństwu państwa oraz obiektów liniowych;
3) odpowiednio zabezpieczyć teren budowy (rozbiórki).
3. Przepisów ust. 1 i 2 nie stosuje się do budowy lub rozbiórki obiektów, dla których nie jest wymagane pozwolenie na budowę, z wyjątkiem budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1a, 2b, 19 i 19a. Właściwy organ może wyłączyć, w drodze decyzji, stosowanie tych przepisów również w stosunku do innych obiektów, jeżeli jest to uzasadnione nieznacznym stopniem skomplikowania robót budowlanych lub innymi ważnymi względami.


GeoMaP

Cytat: pelo2 w Sobota 10 Maj 2014, 14:49:58
Urzędowym dokumentem jest także opieczętowana przez urząd mapa z inwentaryzacji powykonawczej inwestycji.  Jest to opracowanie dokonywane na terenie budowy i dołącza się go do dokumentacji budowy. Ciężko powiedzieć że robi się tam wpisy :) czyżbym za bardzo odbiegał od tematu ??
Oj chyba troche. No bo jakbyś zrobił jakiś, nazwijmy to, wpis na mapie powykonawczej już po opieczętowaniu, to znaczy że w ośrodku w operacie jest wyrys inny niż po twoich zmianach, a tu już mamy do czynienia z fałszerstwem.

sflAutor w?tku

Kluczowy wydaje się być tu zapis prawa budowlanego Art.45 ust. 1 i sprawia wrażenie że to pod niego było napisane pytanie

CytatDziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.

w związku z czym na dokumentach wymienionych powyżej należy raczej poprzestać i nie drążyć dalej tematu  ;)

pelo2

Urzędowym dokumentem jest także opieczętowana przez urząd mapa z inwentaryzacji powykonawczej inwestycji.  Jest to opracowanie dokonywane na terenie budowy i dołącza się go do dokumentacji budowy. Ciężko powiedzieć że robi się tam wpisy :) czyżbym za bardzo odbiegał od tematu ??

kjozwik

Cytat: sfl w Niedziela 16 Marzec 2014, 19:59:27Podstawa prawna
-Prawo budowlane
-Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  Przestrzennej  i  Budownictwa  z  21  lutego  1995 r  w  sprawie  rodzaju  i  zakresu  opracowań  geodezyjnych
-Rozporządzenie w sprawie dziennika budowy
-Rozporządzenie w sprawie GESUT oraz ZUDP
Dodałabym jeszcze rozporządzenie w sprawie standardów...
par.59 ust.4

elipsa

Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane Art. 45 pkt 1,2,3
1. Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.
2. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy dokonać w dzienniku budowy wpisu osób, którym zostało powierzone kierownictwo, nadzór i kontrola techniczna robót budowlanych. Osoby te są obowiązane potwierdzić podpisem przyjęcie powierzonych im funkcji.
3. Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do prowadzenia dzienników: montażu i rozbiórki.
4. Minister właściwy do spraw budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa określi, w drodze rozporządzenia, sposób prowadzenia dzienników budowy, montażu i rozbiórki oraz osoby upoważnione do dokonywania w nich wpisów, a także dane, jakie powinna zawierać tablica informacyjna oraz ogłoszenie zawierające dane dotyczące bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
I nie ma wątpliwości jakie dzienniki należy wpisać. :)

lesze16

Konkretniejsze przepisy

Podstawa prawna:
Prawo budowlane Art.45.1-3
Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  Przestrzennej  i  Budownictwa  z  21  lutego  1995 r  w  sprawie  rodzaju  i  zakresu  opracowań  geodezyjnych Par.10-11,12,15-16,19-21
Rozporządzenie w sprawie GESUT oraz ZUDP Par.15


Szkic dokumentacyjny chyba nie jest dołączany do dokumentacji budowy, gdzie to jest napisane?   :)

evilman

Cytat: crooger w Poniedziałek 07 Kwiecień 2014, 21:58:31
a owszem, owszem czasem się pojawiają dzienniki rozbiórki.
sam robiłem parę razy inwentaryzację wyburzenia. wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących budynku i wyrys z mapy z wydrapaną treścią to wyniki roboty, nie licząc pozostały stron operatu (nie)potrzebnych inspektorom i ustawodawcy.

A dodatkowo w trakcie rozbiórki, często wykonuje się monitoring otoczenia (czy w wypadku odciążenia gruntu otaczające budynki nie zaczną się przemieszczać, podobnie jak w trakcie wykonywania wykopu) w przypadku dużych rozbiórek. Geodeta sporządza wtedy operaty i może dokonać wpisu w dzienniku rozbiórki.
Jak można często zauważyć na stronie tytułowej dziennika często jest tytuł: dziennik budowy/rozbiórki, więc jest też tam miejsce na wpis geodety.

GeoMaP

Cytat: Vilku w Niedziela 16 Marzec 2014, 21:44:12
a tutaj co niby geodeta robi ?
ja się z takim nie spotkałem  :(

a owszem, owszem czasem się pojawiają dzienniki rozbiórki.
sam robiłem parę razy inwentaryzację wyburzenia. wykaz zmian ewidencyjnych dotyczących budynku i wyrys z mapy z wydrapaną treścią to wyniki roboty, nie licząc pozostały stron operatu (nie)potrzebnych inspektorom i ustawodawcy.

Ksieciuniu81

Odpowiedź uzupełniłbym wszechobecnym rozp. w sprawie standardów:
Cytat
§ 55. 2. Przy geodezyjnym opracowaniu projektu zagospodarowania działki lub terenu wykorzystuje się, o ile jest to niezbędne, inne dokumenty wchodzące w skład
dokumentacji budowy.
§ 56. 1. Wyniki geodezyjnego opracowania dokumentów, o których mowa w § 55, utrwala się w szkicu dokumentacyjnym
§ 59. 1. Wyniki tyczenia utrwala się na szkicu tyczenia
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"

wks

być może nie jest potrzebny, ale w takim razie kto usunie rozebrany budynek z mapy ewidencyjnej i zasadniczej?

sflAutor w?tku

Dodałem to bo wynika to tylko i wyłącznie z zapisów rozporządzenie ws dziennika budowy gdzie przez dziennik budowy należy również rozumieć dziennik montażu lub dziennik rozbiórki. Osobiście też nie spotkałem się z geodezyjną obsługą rozbiórki. Być może geodeci przy rozbiórkach nie są potrzebni, a ja źle zinterpretowałem zapisy rozporządzenia.

Vilku


sflAutor w?tku

Proszę wymienić urzędowe dokumenty, w jakich osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy mogą dokonywać wpisów oraz jakie ich opracowania się dołącza?

Urzędowymi dokumentami w jakich geodeci na terenie budowy mogą dokonywać wpisów są:
-dziennik budowy
-dziennik montażu
-dziennik rozbiórki

Geodeta stwierdza wykonanie poszczególnych czynności geodezyjnych na budowie poprzez dokonanie odpowiedniego wpisu w ww. dokumentach. Wpisy są dokonywane przy następujących czynnościach (chociaż o to chyba nie pytają dopisałem jednak żeby odpowiedź nie była za krótka):
-wytyczeniu głównych osi oraz charakterystycznych punktów projektowanych obiektów budowlanych
-wytyczeniu oraz założeniu stałych punktów wysokościowych - reperów
-wytyczeniu i pomiarze kontrolnym elementów obiektów budowlanych, których dokładność usytuowania jest wymagana do prawidłowego wykonania obiektu (dziennik montażu)
-wykonaniu pomiarów przemieszczeń i odkształceń obiektów budowlanych oraz podłoża
-wykonaniu geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej
-stwierdzeniu rozbieżności pomiędzy wynikami pomiarów geodezyjnych a ustaleniami projektu
-stwierdzeniu zgodności lub rozbieżności realizacji sieci uzbrojenia terenu z uzgodnionymi projektami

Geodeta do dokumentacji budowy dołącza:
-szkice dokumentacyjne
-szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego zawierające dane geodezyjne umożliwiające wznowienie lub kontrole wyznaczenia
-szkice przedstawiające rozbieżności pomiędzy wynikami pomiaru a ustaleniami projektu budowlanego
-operat z ewentualnie przeprowadzonych pomiarów przemieszczeń lub odkształceń obiektów budowlanych
-kopie mapy powstałej w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej

Podstawa prawna
-Prawo budowlane
-Rozporządzenia  Ministra  Gospodarki  Przestrzennej  i  Budownictwa  z  21  lutego  1995 r  w  sprawie  rodzaju  i  zakresu  opracowań  geodezyjnych
-Rozporządzenie w sprawie dziennika budowy
-Rozporządzenie w sprawie GESUT oraz ZUDP