[1] Niektóre budowle nie wymagają pozwolenia na budowę. Proszę podać szczegółowe warunki techniczne...

Zaczęty przez jk311, Środa 27 Listopad 2013, 22:41:50

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ewmapa_2014

co do pierwszej części pytania nie ma raczej wątpliwości że należy podeprzeć się prawem budowalnym i art. 29, 30 .Zgodnie z załącznikiem 5 Wykaz obiektów stanowiących treść mapy zasadniczej do rozporządzenie MAiC  z 12.02.2013)poz.26 i 32 na mapę należy wnieść i silos i budynek gospodarczy, ale wydaje mi się że dotyczy to silosów o pojemności większej niż 30m3, a tylko ze wskazań starosty wykonujemy inwentaryzację obiektów mniejszych a co za tym idzie wnosimy je na mapę zasadniczą. Więc według mnie nie powinniśmy wykonywać inwentaryzacji powykonawczej(chybaże starosta wyda taką decyzję-art. 43-prawo budowalne)

support

"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Alena

Pytanie:
Niektóre budowle nie wymagają pozwolenia na budowę. Proszę podać szczegółowe warunki techniczne, które powodują, że następujące budowle nie wymagają pozwolenia na budowę:
budynki gospodarcze związane z produkcją rolną
naziemne silosy na materiały sypkie
Czy ww. budowle podlegają obowiązkowi wyznaczenia i pomiaru powykonawczego? Proszę uzasadnić odpowiedź.


I cz. pytania
Odp.: Warunkami technicznymi są: wymiary, il. kondygnacji, pojemność i przeznaczenie określone w art. 29.1.a,d (parterowy, pow. zab. do 35m2, rozpiętość konstrukcji do 4,80m oraz w przypadku silosów pojemność do 30 m3 i przeznaczenie: na materiały sypkie).

II cz. pytania
Odp.: Tylko w przypadku nałożenia przez właściwy organ w drodze decyzji obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę tych obiektów, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia MPZP lub powodować zagrożenie bezpieczeństwa ludzi i mienia, pogorszenie stanu środowiska... Prawo budowlane Art. 30.7.1)-4)

:)

strongmar

Uważam że § 78 z rozp o Egib nie ma tu zastosowania gdyż mowa w nim o rodzinnych ogrodach działkowych. Wynika z tego że jeśli budynki są położone na terenach innych niż określone w ustawie z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych to wymagają ujawnienia w EGiB. A co za tym idzie wymagają inwentaryzacji.



lesze16


kjozwik

silosy i budynek gospodarstwa rolnego są obiektami bazy danych EGiB (zgodnie z załącznikiem 5 Wykaz obiektów stanowiących treść may zasadniczej do rozporządzenie MAiC  z 12.02.2013), wobec czego należy je wprowadzić w ciągu 30 dni od chwili zaistnienia zmiany. Wprowadzić można na podstawie operatu technicznego z inwentaryzacji powykonawczej.

lesze16

Tylko, że silos na materiały sypkie może też być wykorzystywany na budowie. Dlatego tez proponuję następującą odpowiedź:


Budynki gospodarcze związane z produkcją rolną i zapełniające zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej nie wymagają pozwolenia na budowę dla:
•   Parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
•   płyt do składowania obornika,
•   szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
•   naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
•   suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
i o ile dane przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000

Naziemne silosy na materiały sypkie nie wymagają pozwolenia na budowę jeśli są:
•   obiektami gospodarczymi związanymi z produkcją rolną i uzupełniającą zabudową zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej przy czym ich pojemność nie przekracza 30m3,a wysokość 4,50m
•   tymczasowymi obiektami budowlanymi, niepołączonymi trwale z gruntem i przewidzianymi do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu;
•   gospodarczymi obiektami budowlanymi o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, przeznaczonymi wyłącznie na cele gospodarki leśnej i położonymi na gruntach leśnych Skarbu Państwa;
•   obiektami przeznaczonymi do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy,
i o ile dane przedsięwzięcie nie wymaga przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko lub obszar Natura 2000

Wyżej wymienione budowle (poza 2 ostatnimi) podlegają zgłoszeniu do właściwych organów. W związku z tym właściwy organ może nałożyć obowiązek uzyskania pozwolenia w przypadku:
1.   zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
2.   pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
3.   pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
4.   wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.
Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę wymagają geodezyjnego wyznaczenia w terenie oraz inwentaryzacji powykonawczej. Taki obowiązek może właściwy organ narzucić również w stosunku do obiektów wymagających zgłoszenia.

Podstawa prawna:
(30) Ustawa prawo budowlane 7 lipca 1994 r - art. 29 ust.1 pkt.1)a),d), art. 30,ust.1,7, art. 43


oczko

Wypadałoby przy tym pytaniu sięgnąć wpierw do definicji - co to jest budowla?
budowla – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej  architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod
maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową, jak tez wynika z definicji budynek nie jest budowlą i taka powinna być odpowiedź na podpunkt 1,
Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
naziemnych  silosów  na  materiały  sypkie  o  pojemności  do  30  m 3   i  wysokości  nie  większej  niż 4,50 m.
Art. 43. 1. obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 
ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu – geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.
3. obiekty lub elementy obiektów budowlanych, ulegające zakryciu, wymagające inwentaryzacji, o której mowa w ust. 1, podlegają inwentaryzacji przed ich zakryciem.


geoAdam87

Moja wersja odpowiedzi na drugą czeć pytania:
Budowle te nie wymagają geodezyjnego wyznaczenia w terenie oraz geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej ponieważ nie wymagaja pozwolenia na budowę (par. 43. Prawo Budowlane) oraz co jest istotne w przypadku inwentaryzacji - nie są treścią EGiB( par. 78 EGiB )
§ 78. (103) W ewidencji nie wykazuje się:
1)   altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich,

Właściwy organ może jednak nałożyć w drodze decyzji obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu. W takim wypadku należy dokonać geod. wytyczenia obiektu oraz inwentaryzacji powykonawczej (aktualizacja treści mapy zasadniczej - konkretnie obiektów BDOT500).
Rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac:
§ 13. 1. Nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu następujące rodzaje prac:
  1)   tyczenie obiektów budowlanych oraz pomiary budowlano-montażowe,
[...]
2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionych w ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizację osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja - przekazaniu do zasobu

GeoMaP

W Art. 57 Prawa budowlanego mamy:
Do zawiadomienia o zakończeniu budowy... inwestor jest zobowiązany dołączyć:
5) inwentaryzację geodezyjną powykonawczą.
Takie zawiadomienie składa się przy pozwoleniu na budowę.
Czyli ja też bym pisał, że nie trzeba ich tyczyć.
Co do inwentaryzacji to wydaje mi się, że jest ona konieczna nie dla celów budowlanych (odbiór), ale ewidencyjnych, więc należałoby ją wykonać.

kjozwik

w rozporządzeniu o ewidencji
§ 63.1 Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi budynku są:
[...]
2) status budynku określający, że
[...]
d) budynek jest przedmiotem pozwolenia na budowę lub zgłoszenia, ale jego budowa nie została rozpoczęta.

budynek gospodarczy związany z produkcją to zgodnie z nazwą budynek
silosy to też budynki? ojjj chyba nie, ale niech mądrzejsze głowy się wypowiedzą


strongmar

Jeśli budowle nie wymagają pozwolenia na budowę więc nie wymagają tyczenia i inwentaryzacji. Obiekty podlegają zgłoszeniu i właściwy organ może nałożyć obowiązek tyczenia i inwentaryzacji.

manio0013

Więc jeśli chodzi o inwentaryzację tych obiektów to jeśli starosta nie nałoży obowiązku wyznaczenia i inwentaryzacji to wtedy obiekty te nie podlegają inwentaryzacji. Czy podlegają ze względu na to że mają być wykazane w ewidencji gruntów i budynków

Vilku

reasumując nie wymaga pozwolenia (ew. organ może nałożyć w drodze decyzji obowiązek),
wymaga zgłoszenia czynności geodety
tyczenie nie wymagają zgłoszenia
obiekty należą do EGIB więc inwentaryzacja powykonawcza

:))

kokarolcia

EGiB  § 78. W ewidencji nie wykazuje sie budynków, których budowa, w świetle przepisów prawa budowlanego, nie wymaga pozwolenia na budowę – zapis ten jest nieobowiązujący od tego roku gdyż treść tego paragrafu została zmieniona na

§ 78. (103) W ewidencji nie wykazuje się:
1)   altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich,
2)   budynków przeznaczonych do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, położonych na terenie budowy,
3)   tymczasowych budynków stanowiących wyłącznie eksponaty wystawowe, niepełniących jakichkolwiek funkcji użytkowych, usytuowanych na terenach przeznaczonych na ten cel.


W związku z powyższym w odpowiedzi na zadane pytanie OBECNIE warto wymienić jako podstawy prawne:
1.   ustawa Prawo budowlane - art. 29 ust. art. 30
2.   Rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac – art. 13

Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
1)   obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
a)  parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
[...]
d)  naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,



art. 30. 1. Zgłoszenia właściwemu organowi wymaga, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 3:
1)   budowa, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 1-3
[...]
1.   W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami.
[...]
5. Zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, należy dokonać przed terminem zamierzonego rozpoczęcia robót budowlanych. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.
[...]
7. Właściwy organ może nałożyć, w drodze decyzji, o której mowa w ust. 5, obowiązek uzyskania pozwolenia na wykonanie określonego obiektu lub robót budowlanych objętych obowiązkiem zgłoszenia, o którym mowa w ust. 1, jeżeli ich realizacja może naruszać ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub spowodować:
1)   zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia;
2)   pogorszenie stanu środowiska lub stanu zachowania zabytków;
3)   pogorszenie warunków zdrowotno-sanitarnych;
4)   wprowadzenie, utrwalenie bądź zwiększenie ograniczeń lub uciążliwości dla terenów sąsiednich.

Wówczas należy taki obiekt uwzględnić w EGIB

Jeżeli starosta nałoży taki obowiązek to wówczas:
Art. 43. 1. Obiekty budowlane wymagające pozwolenia na budowę oraz obiekty, o których mowa w art. 29 ust. 1 pkt 20, podlegają geodezyjnemu wyznaczeniu w terenie, a po ich wybudowaniu - geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, obejmującej położenie ich na gruncie.
2. Właściwy organ może nałożyć obowiązek stosowania przepisu ust. 1 również w stosunku do obiektów budowlanych wymagających zgłoszenia.


Rozporządzenie w sprawie zgłaszania prac:
§ 13. 1. Nie podlegają obowiązkowi zgłoszenia i przekazywania dokumentacji do zasobu następujące rodzaje prac:
  1)   tyczenie obiektów budowlanych oraz pomiary budowlano-montażowe,
[...]
2. Jeżeli w trakcie wykonania prac wymienionych w ust. 1 ich wykonawca stwierdzi zmiany z zakresu danych ewidencji gruntów i budynków, mapy zasadniczej, geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu oraz bazy danych obiektów topograficznych lub wykona stabilizację osnowy geodezyjnej, praca taka w odpowiedniej części podlega zgłoszeniu, a powstała z tych prac dokumentacja - przekazaniu do zasobu


Co sądzicie o 'zmodyfikowanej odpowiedzi'?