[1] Jakie wymagania pod względem zakresu, formy i treści, powinna spełniać mapa do celów projektowych przeznaczona dla zamawiającego w celu opracowania projektu budowlanego?

Zaczęty przez kokarolcia, Piątek 07 Luty 2014, 11:39:29

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Ksieciuniu81

Cytat: Alena w Środa 14 Maj 2014, 18:42:09
Jakie wymagania pod względem zakresu, formy i treści, powinna spełniać mapa do celów projektowych przeznaczona dla zamawiającego w celu opracowania projektu budowlanego?

Ponieważ projekt budowlany może też dotyczyć podziemnych sieci uzbrojenia terenu, warto dodać mały szczególik zawarty w rozp. w spr. GESUT i ZUD par. 9.4, mówiący o tym, że mapa dcproj powinna również zawierać "przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych."  O0
Okazuje się że nowelizacja PGiK trochę nam namiesza w gotowych odpowiedziach na pytania opisowe bo np. rozp. w spr. GESUT i ZUD przestało obowiązywać a nie mamy nic w zamian w jego miejsce poza nowym brzmieniem Art 27 i 28 PGiK które nie wyczerpuje w pełni luki po ww. rozporządzeniu
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"


Alena

Jakie wymagania pod względem zakresu, formy i treści, powinna spełniać mapa do celów projektowych przeznaczona dla zamawiającego w celu opracowania projektu budowlanego?

Ponieważ projekt budowlany może też dotyczyć podziemnych sieci uzbrojenia terenu, warto dodać mały szczególik zawarty w rozp. w spr. GESUT i ZUD par. 9.4, mówiący o tym, że mapa dcproj powinna również zawierać "przebieg projektowanych sieci uzbrojenia terenu uzgodnionych przez starostę oraz położenie znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych."  O0

digne

jest  taki obowiązek, zgodnie z art 6 ust MGPiB w sprawie rodzaju i zakresu opracowań oraz czynności geod. w bud.

opisane jest co powinna zawierać treść mdcp oprócz treści mapy zasadniczej itd.

strongmar

Czy w obecnie obowiązujących przepisach jest informacja o umieszczaniu na mdcp informacji z mpzp ? Czy art 78.3 rozp o standardach definiuje ten obowiązek?


podrygi

G3.1 2007:

§ 5 Mapa do celów projektowych
1. Zakres opracowania a także wynikającą z niego skalę mapy do celów projektowych określa się na podstawie sformułowanych wymagań:
1) zawartych odpowiednio w miejscowym planie zagospodarowania, decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
2) warunków technicznych przyłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskanych od jednostek zarządzających tymi sieciami (w przypadku projektu przygotowywanego dla takich potrzeb) - sposobu zapewnienia dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych, uzyskanych od właściwych instytucji przez inwestora;
3) projektanta lub organu wydającego decyzję pozwolenie na budowę związanymi z opracowaniem projektu zagospodarowania działki;
4) wynikających z rodzaju inwestycji i jej zasięgu przestrzennego lub rodzaju robót budowlanych, dla których sporządzana jest mapa do celów projektowych, zgodnych z zapisem ustawy Prawo budowlane;
5) określających zasięg strefy ochronnej dla projektowanej inwestycji dotyczącej:
- ujęć wód, określonej na podstawie ustawy Prawo wodne,
- inwestycji wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska.
2. Skala map do celów projektowych zależy od rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego, przy czym jako standardowe dla różnych obszarów przyjmuje się skale opracowania wskazane w poniższej tablicy:
Obszar Skala
Działka budowlana ? 1:500
Teren budownictwa przemysłowego, zespół obiektów budowlanych ? 1:1000
Rozległy teren z rozproszonymi obiektami budowlanymi, obiekt liniowy ? 1:2000
Wielkość obszaru oraz skalę mapy do celów projektowych dla danej inwestycji określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
3. Mapę do celów projektowych sporządza się na kopii aktualnej mapy zasadniczej, dopuszczając dwukrotne jej pomniejszenie lub powiększenie. Aktualność mapy zasadniczej sprawdza się w terenie, a w razie potrzeby wykonuje pomiar aktualizacyjny. Do sporządzenia mapy można wykorzystać system informacji o terenie, a także istniejącą ortofotomapę. `
4. Obszar opracowania obejmuje teren inwestycji wraz z pasm otaczającym o szerokości co najmniej 30 m oraz strefę ochronną (gdy taką ustalono). Wielkość pasa otaczającego teren inwestycji określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę. Przy ustalaniu zasięgu prac należy brać również pod uwagę:
1) specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego – w przypadku wykonywania zamówienia publicznego;
2) informacje otrzymane od inwestora, ewentualnie projektanta inwestycji, w szczególności:
- rodzaj obiektu budowlanego, dla którego sporządzana będzie dokumentacja projektowa,
- przybliżoną lokalizację obiektu (wszystkie rozważane przez inwestora warianty),
- warunki techniczne przyłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami,
- wypis/wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, a gdy plan nie obowiązuje decyzja o ustaleniu lokalizacji lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji publicznej.
3) warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, publikowane w formie rozporządzeń przez właściwych ministrów na postawie ustawy Prawo budowlane.
5. W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali dla budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach jednej nieruchomości sporządza się mapę jednostkową, podlegającą przyjęciu do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dopuszcza się sporządzenie tej mapy w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim przypadku punkty, na których będzie oparty pomiar utrwala się znakami z trwałego materiału oraz sporządza dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów terenowych.
6. Szczegóły terenowe przedstawia się na mapie do celów projektowych przy pomocy znaków z katalogu obiektów mapy zasadniczej zawartych w standardzie technicznym K-1. Szczegółowe zasady redakcji mapy omawiają wytyczne techniczne dotyczące sporządzania mapy zasadniczej.
7. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej (wszystkie obligatoryjne i fakultatywne obiekty mapy zasadniczej, pomierzone z wymaganymi dokładnościami), powinna zawierać:
1) opracowane geodezyjnie elementy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gdy planu dla danego terenu nie ma na podstawie decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego lub ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, takie jak:
- linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,
- linie zabudowy,
- granice terenów lub obiektów podlegających ochronie,
- granice terenów przewidzianych do scaleń i podziałów nieruchomości,
- granice obszarów rehabilitacji istniejącej zabudowy,
- granice obszarów wymagających przekształceń lub rekultywacji,
- granice terenów pod budowę niektórych obiektów handlowych,
- granice terenów rekreacyjno-wypoczynkowych,
- granice pomników zagłady oraz stref ochronnych z tym związanych;
2) osie dróg i ulic, jeśli zostały ustalone w planie lub decyzji o warunkach zabudowy;
3) usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz projektowanych innych obiektów, które pozytywnie zaopiniował starosta;
4) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody;
5) usytuowanie położenia innych szczegółów terenowych mających istotne znaczenie dla wykonania projektu wskazanych przez projektanta lub przez organ właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
8. Jeżeli projektowany obiekt będzie wpasowywany w istniejące zagospodarowanie działki, a mapa będzie wykonywana w postaci klasycznej zaleca się
pomierzenie odległości między istniejącymi budynkami oraz odległości budynków do granic i wykazanie tych miar na mapie.
9. Jeżeli w wyniku badania zapisów ksiąg wieczystych stwierdzono istnienie służebności gruntowych przejścia lub przejazdu (drogi koniecznej) fakt ten należy nanieść na opracowywaną mapę, linią przerywaną w kolorze zielonym wraz z opisem.
10. Mapa do celów projektowych w postaci numerycznej powinna być uwierzytelniona podpisem elektronicznym oraz elektroniczną klauzulą właściwego urzędu albo posiadać wydrukowaną kopię z podpisem i klauzulą.
§ 6 Mapa do sporządzenia planu sytuacyjnego budowy przyłącza
1. Mapę do sporządzenia planu sytuacyjnego przyłącza sieci uzbrojenia terenu stanowi kopia aktualnej mapy zasadniczej lub mapa jednostkowa przyjęta do zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Aktualność mapy zasadniczej ustala się według zasad § 5 ust. 3.
§ 7 Inne opracowania do celów projektowych
1. Na życzenie projektanta mogą być wykonane z wymaganą dla charakteru projektu dokładnością dodatkowe prace i opracowania:
1) przekroje (profile) terenu wzdłuż istniejących i/lub projektowanych tras (pomiar według zasad opisanych w wytycznych technicznych G-4.1 Pomiary sytuacyjne i wysokościowe metodami bezpośrednimi);
2) przekroje cieków i zbiorników (według G-4.1);
3) niwelacja do obliczeń ruchu mas ziemnych (według G-4.1);
4) strzałki zwisu przewodów i prześwitu pod nimi;
5) szczegółowa inwentaryzacja obiektów budowlanych remontowanych (według zasad opisanych w wytycznych technicznych G-3.4 Inwentaryzacja zespołów urbanistycznych, zespołów zieleni i obiektów architektury), w skład której wchodzą pomiary i opracowania graficzne:
- elewacje budynków (opracowania geodezyjne i fotogrametryczne),
- rzuty poziome i przekroje pionowe pomieszczeń i konstrukcji,
- rozmieszczenia elementów wyposażenia wewnątrz pomieszczeń;
6) położenie urządzeń technicznych;

GeoMaP

Cytat: maczeta w Poniedziałek 24 Marzec 2014, 17:09:56
zauważyłem że ludziska piszecie duuużżżo rzeczy tylko nie wiem czy dla tego żeby było dużo czy dlatego że tak właśnie myślicie !! bo nie sztuka paragrafami machać tylko pokazać komisji ze się wie o co chodzi  ::)
a pisanie odpowiedzi w 20 to jakaś pomyła bo przecież nieraz odnalezienie się w przepisach zając może 2, 3 a nieraz 4 minuty na jedno pytanko (a wiadomo STRES jest) więc na prawdę trzeba się streszczać !!
Dokładnie tak- uważam, że trzeba dokładnie czytać pytanie i odpowiadać konkretnie, bez lania wody bo i czasu mało i po co męczyć komisję  O:-)

maczeta

Cytat: InwarMan w Niedziela 23 Marzec 2014, 18:45:07
Witam serdecznie.

Moim zdaniem większość punktów za tą odpowiedz uzyskać można za par.5 Rozp. MGPiB w sprawie rodzaju i zakresu opracowań ... obowiązujących w budownictwie. ( bo to jest ten ujęty w pytaniu i fundamentalny "zakres" opracowania ), oraz par.78 Rozp w sprawie standardów ( czyli wspomniana w pytaniu "treść" ). W paragrafie 79 występują już przypadki szczególne. Zwróćcie uwagę ile mieści się w tych dwóch paragrafach i jak mało zajmuje czasu ich powołanie... Wiem, że nie można tak minimalistycznie podchodzić do wykonywania prac geodezyjnych, no ale jeśli chodzi o 20 minut na egzaminie...

Pozdrawiam.

stanowczo się zgadzam z przedmówcą  O0
rozwiązując sobie pytanka tak sobie zanotowałem i tylko się utwierdziłem w moich przekonaniach !!! :coolsmiley:

zauważyłem że ludziska piszecie duuużżżo rzeczy tylko nie wiem czy dla tego żeby było dużo czy dlatego że tak właśnie myślicie !! bo nie sztuka paragrafami machać tylko pokazać komisji ze się wie o co chodzi  ::)
a pisanie odpowiedzi w 20 to jakaś pomyła bo przecież nieraz odnalezienie się w przepisach zając może 2, 3 a nieraz 4 minuty na jedno pytanko (a wiadomo STRES jest) więc na prawdę trzeba się streszczać !!

InwarMan

Witam serdecznie.

Moim zdaniem większość punktów za tą odpowiedz uzyskać można za par.5 Rozp. MGPiB w sprawie rodzaju i zakresu opracowań ... obowiązujących w budownictwie. ( bo to jest ten ujęty w pytaniu i fundamentalny "zakres" opracowania ), oraz par.78 Rozp w sprawie standardów ( czyli wspomniana w pytaniu "treść" ). W paragrafie 79 występują już przypadki szczególne. Zwróćcie uwagę ile mieści się w tych dwóch paragrafach i jak mało zajmuje czasu ich powołanie... Wiem, że nie można tak minimalistycznie podchodzić do wykonywania prac geodezyjnych, no ale jeśli chodzi o 20 minut na egzaminie...

Pozdrawiam.
Choć jak wędrowiec sam idę przez noc,
w Tobie niech siłę mam i w Tobie moc,
gdy czuwam i wśród snu, czy słońce jest, czy mrok
niechaj mnie strzeże Twój, o Panie, wzrok.

manio0013

Cytat: andrew w Środa 12 Marzec 2014, 14:47:59
Moim zdaniem cała odpowiedz zawiera sie w par. 5 i 6, ewentualnie można dorzucić jeszcze par. 4 z rozporządzenia z 1995r w sprawie rodzaju i zakresu opracowań obowiązujących w budownictwie.

myślę że można dodać dodać jeszcze par. 78, 79.1, 82.1 ze standardów

andrew

Moim zdaniem cała odpowiedz zawiera sie w par. 5 i 6, ewentualnie można dorzucić jeszcze par. 4 z rozporządzenia z 1995r w sprawie rodzaju i zakresu opracowań obowiązujących w budownictwie.

bieły

Cytat: kokarolcia w Piątek 07 Luty 2014, 11:39:29
Rozszerzając odpowiedź, zacytowałabym Rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z dnia 27 kwietnia 2012 r.) art. 7- 10, gdzie szczegółowo wymienione jest co powinny zawierać takie mapy - w części opisowej i graficznej
Nie rozumiem dlaczego mamy przytaczać aż 4 artykuły w/w rozporządzenia, przecież tam jest opisane co ma zawierać projekt budowlany a nie mapa do celów projektowych. Za najbardziej istotne z tego rozporządzenia uważam:
"§ 8. 1. Projekt zagospodarowania działki lub terenu powinien być sporządzony na mapie do celów projektowych, o której mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 19 ust. 1 pkt 11 ustawy Prawo geodezyjne i kartograficzne"
Pozostałe podstawy prawne są jak najbardziej poprawne.

wks

Wg mnie myślisz w prawidłowym kierunku,  spróbuj w następujący sposób: włączasz w domu stoper i zaczynasz pisać odpowiedź na to pytanie, jak zdążysz w ciągu 20 minut opisać to co przedstawiłaś to nie masz się czym przejmowac  ;),  wg mnie kolejność jest taka: ustawa prawo budowlane, rozporządzenie w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych..., rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego, rozporządzenie w sprawie standardów- to jak starczy Ci czasu.

kokarolciaAutor w?tku

W ramach opracowywania 'nowych pytań' opublikowanych przez GUGIK mam pewną wątpliwość.
Próbując odpowiedzieć na to pytanie, wyszłabym z Prawa budowlanego - art. 34
Art. 34. 3. Projekt budowlany powinien zawierać:
1)   projekt zagospodarowania działki lub terenu, sporządzony na aktualnej mapie, obejmujący: określenie granic działki lub terenu, usytuowanie, obrys i układy istniejących i projektowanych obiektów budowlanych, sieci uzbrojenia terenu, sposób odprowadzania lub oczyszczania ścieków, układ komunikacyjny i układ zieleni, ze wskazaniem charakterystycznych elementów, wymiarów, rzędnych i wzajemnych odległości obiektów, w nawiązaniu do istniejącej i projektowanej zabudowy terenów sąsiednich;


Rozszerzając odpowiedź, zacytowałabym Rozporządzenie MTBiGM z dnia 25 kwietnia 2012 r. w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego (Dz. U. z dnia 27 kwietnia 2012 r.) art. 7- 10, gdzie szczegółowo wymienione jest co powinny zawierać takie mapy - w części opisowej i graficznej

Dochodzi do tego również ROZPORZĄDZENIE MGPiB z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie. art. 4-6 który również wskazuje na cechy map do celów projektowych.

Jak do tego dodamy standardy z 2011, art. 79 i 80 to otrzymamy kilka stron i całą godzinę poświęcimy na 1 odpowiedź.
Proszę o poradę w którym kierunku  poprowadzić odpowiedź, wyraźnie w pytaniu jest o mapę do celów projektowych przy tworzeniu projektu budowlanego, czyli wg Prawa budowlanego - o projekt zagospodarowania działki i terenu.
Co sądzicie?