G3.1 2007:
§ 5 Mapa do celów projektowych
1. Zakres opracowania a także wynikającą z niego skalę mapy do celów projektowych określa się na podstawie sformułowanych wymagań:
1) zawartych odpowiednio w miejscowym planie zagospodarowania, decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu;
2) warunków technicznych przyłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskanych od jednostek zarządzających tymi sieciami (w przypadku projektu przygotowywanego dla takich potrzeb) - sposobu zapewnienia dostaw energii, wody, ciepła i gazu, odbioru ścieków oraz o warunkach przyłączenia obiektu do sieci wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych, gazowych, elektroenergetycznych, telekomunikacyjnych oraz dróg lądowych, uzyskanych od właściwych instytucji przez inwestora;
3) projektanta lub organu wydającego decyzję pozwolenie na budowę związanymi z opracowaniem projektu zagospodarowania działki;
4) wynikających z rodzaju inwestycji i jej zasięgu przestrzennego lub rodzaju robót budowlanych, dla których sporządzana jest mapa do celów projektowych, zgodnych z zapisem ustawy Prawo budowlane;
5) określających zasięg strefy ochronnej dla projektowanej inwestycji dotyczącej:
- ujęć wód, określonej na podstawie ustawy Prawo wodne,
- inwestycji wymagających sporządzenia raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, na podstawie ustawy Prawo ochrony środowiska.
2. Skala map do celów projektowych zależy od rodzaju i wielkości zamierzenia budowlanego, przy czym jako standardowe dla różnych obszarów przyjmuje się skale opracowania wskazane w poniższej tablicy:
Obszar Skala
Działka budowlana ? 1:500
Teren budownictwa przemysłowego, zespół obiektów budowlanych ? 1:1000
Rozległy teren z rozproszonymi obiektami budowlanymi, obiekt liniowy ? 1:2000
Wielkość obszaru oraz skalę mapy do celów projektowych dla danej inwestycji określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę.
3. Mapę do celów projektowych sporządza się na kopii aktualnej mapy zasadniczej, dopuszczając dwukrotne jej pomniejszenie lub powiększenie. Aktualność mapy zasadniczej sprawdza się w terenie, a w razie potrzeby wykonuje pomiar aktualizacyjny. Do sporządzenia mapy można wykorzystać system informacji o terenie, a także istniejącą ortofotomapę. `
4. Obszar opracowania obejmuje teren inwestycji wraz z pasm otaczającym o szerokości co najmniej 30 m oraz strefę ochronną (gdy taką ustalono). Wielkość pasa otaczającego teren inwestycji określa w razie potrzeby organ właściwy do wydania pozwolenia na budowę. Przy ustalaniu zasięgu prac należy brać również pod uwagę:
1) specyfikację istotnych warunków zamówienia publicznego – w przypadku wykonywania zamówienia publicznego;
2) informacje otrzymane od inwestora, ewentualnie projektanta inwestycji, w szczególności:
- rodzaj obiektu budowlanego, dla którego sporządzana będzie dokumentacja projektowa,
- przybliżoną lokalizację obiektu (wszystkie rozważane przez inwestora warianty),
- warunki techniczne przyłączenia obiektu do istniejących sieci uzbrojenia terenu, uzyskane od jednostek zarządzających tymi sieciami,
- wypis/wyrys z miejscowego planu zagospodarowania, a gdy plan nie obowiązuje decyzja o ustaleniu lokalizacji lub decyzja o ustaleniu lokalizacji inwestycji publicznej.
3) warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać obiekty budowlane i ich usytuowanie, publikowane w formie rozporządzeń przez właściwych ministrów na postawie ustawy Prawo budowlane.
5. W razie braku mapy zasadniczej w odpowiedniej skali dla budowy pojedynczych obiektów o prostej konstrukcji, usytuowanych w granicach jednej nieruchomości sporządza się mapę jednostkową, podlegającą przyjęciu do zasobu geodezyjnego i kartograficznego. Dopuszcza się sporządzenie tej mapy w układzie lokalnym dla danej inwestycji. W takim przypadku punkty, na których będzie oparty pomiar utrwala się znakami z trwałego materiału oraz sporządza dla nich opisy topograficzne w nawiązaniu do istniejących trwałych szczegółów terenowych.
6. Szczegóły terenowe przedstawia się na mapie do celów projektowych przy pomocy znaków z katalogu obiektów mapy zasadniczej zawartych w standardzie technicznym K-1. Szczegółowe zasady redakcji mapy omawiają wytyczne techniczne dotyczące sporządzania mapy zasadniczej.
7. Treść mapy do celów projektowych, poza elementami stanowiącymi treść mapy zasadniczej (wszystkie obligatoryjne i fakultatywne obiekty mapy zasadniczej, pomierzone z wymaganymi dokładnościami), powinna zawierać:
1) opracowane geodezyjnie elementy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a gdy planu dla danego terenu nie ma na podstawie decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego lub ustaleniu warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, takie jak:
- linie rozgraniczające tereny o różnym przeznaczeniu lub różnych zasadach zagospodarowania,
- linie zabudowy,
- granice terenów lub obiektów podlegających ochronie,
- granice terenów przewidzianych do scaleń i podziałów nieruchomości,
- granice obszarów rehabilitacji istniejącej zabudowy,
- granice obszarów wymagających przekształceń lub rekultywacji,
- granice terenów pod budowę niektórych obiektów handlowych,
- granice terenów rekreacyjno-wypoczynkowych,
- granice pomników zagłady oraz stref ochronnych z tym związanych;
2) osie dróg i ulic, jeśli zostały ustalone w planie lub decyzji o warunkach zabudowy;
3) usytuowanie projektowanych sieci uzbrojenia terenu oraz projektowanych innych obiektów, które pozytywnie zaopiniował starosta;
4) usytuowanie zieleni wysokiej ze wskazaniem pomników przyrody;
5) usytuowanie położenia innych szczegółów terenowych mających istotne znaczenie dla wykonania projektu wskazanych przez projektanta lub przez organ właściwy do wydania decyzji o pozwoleniu na budowę.
8. Jeżeli projektowany obiekt będzie wpasowywany w istniejące zagospodarowanie działki, a mapa będzie wykonywana w postaci klasycznej zaleca się
pomierzenie odległości między istniejącymi budynkami oraz odległości budynków do granic i wykazanie tych miar na mapie.
9. Jeżeli w wyniku badania zapisów ksiąg wieczystych stwierdzono istnienie służebności gruntowych przejścia lub przejazdu (drogi koniecznej) fakt ten należy nanieść na opracowywaną mapę, linią przerywaną w kolorze zielonym wraz z opisem.
10. Mapa do celów projektowych w postaci numerycznej powinna być uwierzytelniona podpisem elektronicznym oraz elektroniczną klauzulą właściwego urzędu albo posiadać wydrukowaną kopię z podpisem i klauzulą.
§ 6 Mapa do sporządzenia planu sytuacyjnego budowy przyłącza
1. Mapę do sporządzenia planu sytuacyjnego przyłącza sieci uzbrojenia terenu stanowi kopia aktualnej mapy zasadniczej lub mapa jednostkowa przyjęta do zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
2. Aktualność mapy zasadniczej ustala się według zasad § 5 ust. 3.
§ 7 Inne opracowania do celów projektowych
1. Na życzenie projektanta mogą być wykonane z wymaganą dla charakteru projektu dokładnością dodatkowe prace i opracowania:
1) przekroje (profile) terenu wzdłuż istniejących i/lub projektowanych tras (pomiar według zasad opisanych w wytycznych technicznych G-4.1 Pomiary sytuacyjne i wysokościowe metodami bezpośrednimi);
2) przekroje cieków i zbiorników (według G-4.1);
3) niwelacja do obliczeń ruchu mas ziemnych (według G-4.1);
4) strzałki zwisu przewodów i prześwitu pod nimi;
5) szczegółowa inwentaryzacja obiektów budowlanych remontowanych (według zasad opisanych w wytycznych technicznych G-3.4 Inwentaryzacja zespołów urbanistycznych, zespołów zieleni i obiektów architektury), w skład której wchodzą pomiary i opracowania graficzne:
- elewacje budynków (opracowania geodezyjne i fotogrametryczne),
- rzuty poziome i przekroje pionowe pomieszczeń i konstrukcji,
- rozmieszczenia elementów wyposażenia wewnątrz pomieszczeń;
6) położenie urządzeń technicznych;