Shoutbox

support:
2021 Jun 05 21:36:07
w jakimś bliżej nie określonym czasie nastąpi mała zmiana na forum, ale to jak znajdę wolny weekend czy coś podobnego
support:
2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

[1] Jakie pomiary należy wykonywać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca...

  • 7 Odpowiedzi
  • 801 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kokarolcia

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 17.0 Firefox 17.0
    • Zobacz profil
Jakie pomiary należy wykonywać przed lub w trakcie każdej sesji pomiarowej techniką RTK dla pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych? Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych?
W odpowiedzi na to pytanie przydadzą się Standardy
§ 11. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu sesji pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS ustala się wysokość anteny odbiornika z dokładnością do 0,01 m.
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru kontrolnego nie może przekraczać:
  1)   w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich - 0,12 m (dx, dy ? 0,12 m);
  2)   w odniesieniu do wysokości - 0,09 m (dh ? 0,09 m).

oraz ewentualnie uwaga GUGiK z wyjaśnień do Standardów iż ASG_EUPOS iż Dane określające położenie stacji referencyjnych traktuje się jak osnowę geodezyjną. Do zakładania takiej osnowy mają zastosowanie przepisy rozporządzenia Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 14 lutego 2012 r. w sprawie osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 352).
Jeżeli dane określające położenie tych stacji zostały włączone do PZGiK, to podobnie jak pozostałe dane PZGiK stanowią one własność SP i mogą być udostępniane na tych samych zasadach.


Czy do odpowiedzi na powyższe pytanie należy dodać jeszcze coś? Mam wątpliwość szczególnie do tej drugiej części - o wskazówkach do wykonywania pomiarów?


//proszę w temacie wątku pisać pytanie w wersji skróconej, całą wersję w treści wątku
Brook
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2014, 15:05 wysłana przez Brook »

Offline Vilku

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 26.0 Firefox 26.0
    • Zobacz profil
może chodzi tu o Zalecenia techniczne ? Co prawda datowanie na 2011 rok i jest trochę zmian :/

http://www.asgeupos.pl/index.php?wpg_type=news_show&news_id=112
« Ostatnia zmiana: 10 Luty 2014, 17:08 wysłana przez Vilku »

Offline monika_wyc

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 59
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
    • Zobacz profil
Jeśli chodzi o wskazówki wykonywania pomiaru to jeszcze na stronie http://www.asgeupos.pl/ tam jest poradnik użytkownika systemu - dokładnie jak wykonywać pomiary, na co zwracać uwagę , jak przygotować się do pomiaru itp.

Offline kokarolcia

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Android 4.2.2 Android 4.2.2
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.0 Safari 4.0
    • Zobacz profil
Myślicie że te informacje można przedstawić na egzaminie?
I napisać że to wiedza uzupełniająca?

Offline kicker

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 22
  • System:
  • Android 4.1.1 Android 4.1.1
  • Przeglądarka:
  • Safari 4.1 Safari 4.1
    • Zobacz profil
Zalecenia techniczne nie są obowiązującym aktem prawnym. 
Moim zdaniem może to świadczyć o nieznajomości przepisów.

Offline monika_wyc

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 59
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • MS Internet Explorer 9.0 MS Internet Explorer 9.0
    • Zobacz profil
Zalecenia techniczne nie są obowiązującym aktem prawnym. 
Moim zdaniem może to świadczyć o nieznajomości przepisów.

Pytanie masz:
Gdzie Wykonawca może znaleźć wskazówki do wykonywania pomiarów satelitarnych GNSS opartych na systemie stacji referencyjnych?
 
Masz podać gdzie szukać (dodatkowych) wskazówek jak technicznie wykonywać pomiar, jak używać systemu a nie gdzie zawarte są rzeczy które musisz wykonać obowiązkowo (nakaz przepisami prawa)
« Ostatnia zmiana: 24 Luty 2014, 19:34 wysłana przez Brook »

Offline Ksieciuniu81

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Opera 12.16 Opera 12.16
    • Zobacz profil
Ostatnio wpadł mi w ręce projekt wytycznych technicznych G-1.12 "Pomiary satelitarne oparte na systemie precyzyjnego pozycjonowania ASG-EUPOS" http://www.cig.kartuzy.com/pliki/instrukcje_i_wytyczne/G-1.12_projekt.pdf
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"

Offline rafal87301

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 33.0.1750.154 Chrome 33.0.1750.154
    • Zobacz profil
Jeśli chodzi o wskazówki wykonywania pomiaru to jeszcze na stronie http://www.asgeupos.pl/ tam jest poradnik użytkownika systemu - dokładnie jak wykonywać pomiary, na co zwracać uwagę , jak przygotować się do pomiaru itp.
Dokładnie o to chodzi i dodatkowo w wytycznych technicznych G-1.12