Shoutbox

support:
2021 Jun 05 21:36:07
w jakimś bliżej nie określonym czasie nastąpi mała zmiana na forum, ale to jak znajdę wolny weekend czy coś podobnego
support:
2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

[1] Jakie bazy aktualizujemy po pomiarze powykonawczym jeśli zmiany wprowadzono w budynkach...

  • 17 Odpowiedzi
  • 1265 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sfl

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.76 Chrome 32.0.1700.76
    • Zobacz profil
Jakie bazy aktualizujemy po pomiarze powykonawczym jeśli zmiany wprowadzono w budynkach, ekranach, ogrodzeniach, zieleni wysokiej, drogach, placach, a pomiar oparty był na osnowie realizacyjnej

Bazy danych, które będą podlegały aktualizacji:
  • baza danych ewidencji gruntów i budynków
  • baza danych ewidencji miejscowości, ulic i adresów
  • bazy danych obiektów topograficznych zapewniających tworzenie standardowych opracowań kartograficznych w skalach 1:500-1:5000 takich jak mapa zasadnicza oraz mapa ewidencyjna

Podstawa prawna:
Prawo Geodezyjna i Kartograficzne
Ustawa o infrastrukturze informacji przestrzennej
Rozporządzenie ws standardów

A co z informacją o osnowie realizacyjnej czy jakaś baza będzie podlegała aktualizacji? Jedyne co mi przychodzi na myśl to rozporządzenie ws zgłaszania prac gdzie jest informacja, że jeżeli podczas prac niepodlegających zgłoszeniu (np. tyczeniu) zastabilizujemy osnowę to praca taka w części podlega zgłoszeniu a powstała dokumentacja jest przekazywana do PZGiK. Jeżeli chodzi o osnowy to PGiK wyróżnia jedynie bazy osnów podstawowych i szczegółowych.

Offline owca261

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
Wydaje mi się, że można się powołać w odpowiedzi na § 61. 1. 1)b) Rozporządzenia ws standardów
Cytuj
§ 61. 1. Geodezyjną inwentaryzację powykonawczą wykonuje się w celu:
1) ustalenia danych:
a) określających położenie i kształt wybudowanych obiektów budowlanych w państwowym systemie odniesień przestrzennych,
b) niezbędnych do wprowadzenia zmian w:
— bazie danych ewidencji gruntów i budynków
— w zakresie użytków gruntowych oraz budynków,
— bazie danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu — w zakresie sieci uzbrojenia
terenu,
— bazie danych, o której mowa w art. 4 ust. 1b ustawy — w zakresie budowli
oraz Rozporządzenia w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie
Cytuj
§ 20. Dokumentacja geodezyjno-kartograficzna, sporządzona w wyniku geodezyjnej inwentaryzacji powykonawczej, powinna zawierać dane umożliwiające wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu.
Nie wiem czy to, że pomiar oparty był na osnowie realizacyjnej ma jakieś znaczenie

Offline Piotr86

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
Zał. nr 7 do rozp. ws. BDGESUT BDOT oraz MZ przedstawia szczegółowy wykaz obiektów z podziałem na bazy:

- budynek i droga tj. EGiB
- ekran, ogrodzenie, zieleń wysoka tj. BDOT500

Natomiast plac tj. baza EMUiA

Cytuj
Rozp. ws EMUiA
§ 4. 1. Danymi ewidencji dotyczącymi ulic i placów są:
1) nazwy ulic i placów;
2) identyfikatory TERYT nazw ulic i placów;
3) dane określające przebieg osi ulic;
4) dane określające przebieg zewnętrznych granic placów oraz ulic w kształcie ronda.
2. Nazwy ulic i placów przyjmuje się w brzmieniu zgodnym z uchwałami rady gminy w sprawie przebiegu oraz nadania nazw ulicom i placom.
3. Dane określające przebieg osi ulic oraz przebieg zewnętrznych granic placów ustala się na podstawie informacji zawartych w uchwałach, o których mowa w ust. 2, danych ewidencji gruntów i budynków oraz BDOT500.
4. W ewidencji wykazuje się także dodatkowe tradycyjne nazwy ulic i placów w języku mniejszości, jeżeli zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 12 ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Co sądzicie o takiej propozycji odpowiedzi?
« Ostatnia zmiana: 13 Kwiecień 2014, 19:03 wysłana przez Brook »

Offline wallyto

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows XP Windows XP
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
Moja propozycja odpowiedzi na to pytanie jest bardzo podobna ale różni się włączeniem placu do innej bazy.
- budynek i droga - jak najbardziej EGiB
- ekran, ogrodzenie, zieleń wysoką  - BDOT500
oraz plac i droga (jezdnia,ulica) także do BDOT500

Natomiast podstawa prawna do włączenia ekranu, ogrodzenia, zieleni, placu i jezdni to Zał. nr 3 do rozp. ws. BD GESUT BDOT oraz MZ . ROZDZIAŁ 3 (Klasyfikacja obiektów BDOT500).

« Ostatnia zmiana: 14 Kwiecień 2014, 11:36 wysłana przez wallyto »

Offline lesze16

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
    • F1 Geodezja
Bardzo problematyczne pytanie. Wg załącznika (do rozp. ws. BDOT i MZ) nr 5 można by zakwalifikować w sposób następujący:
EGiB - budynki, drogi,
BDOT500 - plac, ekran akustyczny, ogrodzenie, zieleń wysoka

Offline GeoMaP

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 148
  • reformator
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
    • Zobacz profil
Nie napisano jakiego rodzaju zmian konkretnie dokonano, zatem ja bym optował za następującą odpowiedzią:
budynki- EGiB
ekrany, ogrodzenia, zieleń wysoka- BDOT500
drogi- BDOT500, EGiB (bo może chodzi o drogę jako budowlę i jako użytek)
place- BDOT500, EMUiA

Natomiast męczy mnie wzmianka o osnowie realizacyjnej- podpucha czy coś w tym jest? No bo skoro pomiar był oparty o tę osnowę, to znaczy, że ona była stabilizowana i dokumenty o niej się gdzieś znajdowały (z jakiegoś zbioru wykonawcy udostępniono opisy topograficzne i współrzędne). Tylko co dalej? No a skoro nastąpiły zmiany po pomiarze, to możliwe że opisy topograficzne tych punktów uległy zmianie, więc może je trzeba zaktualizować. Nie wiem czy zbyt nie kombinuję co prowadzi w ślepą uliczkę.
Kto wpadnie na rozwiązanie ten będzie wychwalany pod niebiosa przez forumowiczów.

Offline sfl

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.76 Chrome 32.0.1700.76
    • Zobacz profil
Kiedyś jak nie było baz danych z rozróżnieniem na osnowę podstawową i szczegółową, to wprowadziło by się tą osnowę jako pomiarową (po dowiązaniu jej do państwowej) i wprowadziło po prostu do baz osnów (niektóre ośrodki prowadzą bazę danych osnów pomiarowych). Wcześniej kiedy możliwe było zakładanie osnów szczegółowych z zakresem 1 też można byłoby to podciągnąć nawet pod osnowę szczegółową jeżeli będzie odpowiednio zastabilizowana o czym jest wzmianka w rozporządzenie ws zgłaszania prac.

Offline GeoMaP

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 148
  • reformator
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 34.0.1847.131 Chrome 34.0.1847.131
    • Zobacz profil

Offline kubito

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
Osnowa realizacyjna zgodnie ze STANDARDAMI może być zastosowana przy wykonywaniu pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych związanych z obsługą inwestycji budowlanych. I nikt tej osnowy nie wprowadza do baz danych bo większość punktów podczas budowy zniknie ale pomiar powykonawczy można na jej podstawie zrobić więc raczej to jest podpucha.

Offline strongmar

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 13
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
A czy jest potrzeba wspomnienia o aktualizacji EMUiA? Jeśli jest ona tworzona przez gminy i na podstawie BDOT500? Równie dobrze można wspomnieć o mapie zasadniczej która też jest produktem pochodnym.

Offline sfl

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.76 Chrome 32.0.1700.76
    • Zobacz profil
A jeżeli osnowa realizacyjna była założona w układzie lokalnym to przed wykonaniem pomiaru powykonawczego należy ją dowiązać do osnowy państwowej i być może podczas dowiązywania aktualizujemy bazy danych np szczegółowej osnowy poziomej oraz wysokościowej w zakresie opisów topograficznych (gdy szukamy punktów nawiązania na podstawie własnie opisów topograficznych, a szczegóły terenowe do których zmierzono miary zmieniły się). Nie wiem tylko czy dowiązanie osnowy realizacyjnej nie powinno nastąpić zaraz po jej założeniu a nie dopiero przed pomiarem powykonawczym.

Offline zurek86

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 30.0.1599.101 Chrome 30.0.1599.101
    • Zobacz profil
Prosiłbym o podanie podstawy prawnej dotyczącej osnowy realizacyjnej tak, żeby jakoś to połączyć z całym zagadnieniem i miało to sens
« Ostatnia zmiana: 10 Maj 2014, 16:14 wysłana przez Brook »

Offline kubito

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Firefox 29.0 Firefox 29.0
    • Zobacz profil
Prosiłbym o podanie podstawy prawnej dotyczącej osnowy realizacyjnej tak, żeby jakoś to połączyć z całym zagadnieniem i miało to sens

zurek86... można by było chociaż samemu trochę poczytać...

Offline lesze16

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows Vista/Server 2008 Windows Vista/Server 2008
  • Przeglądarka:
  • Firefox 28.0 Firefox 28.0
    • Zobacz profil
    • F1 Geodezja
Nie napisano jakiego rodzaju zmian konkretnie dokonano, zatem ja bym optował za następującą odpowiedzią:
budynki- EGiB
ekrany, ogrodzenia, zieleń wysoka- BDOT500
drogi- BDOT500, EGiB (bo może chodzi o drogę jako budowlę i jako użytek)
place- BDOT500, EMUiA


Odnośnie dróg to jest rozróżnienie w załączniku nr 5 do rozp. ws BDOT500 na drogi (EGIB) oraz ulice, jezdnie i chodniki (BDOT500). Dlatego zaliczyłbym drogę tylko do EGiB.  ;)

Offline zurek86

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 128
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 30.0.1599.101 Chrome 30.0.1599.101
    • Zobacz profil
Sprecyzowałbym tą  odpowiedź :
czyli:
Aktualizacji podlegają:
budynki- EGiB
ekrany, ogrodzenia, zieleń wysoka- BDOT500
drogi- BDOT500, EGiB (bo może chodzi o drogę jako budowlę i jako użytek)
place- BDOT500,
 podałbym także ze standardów paragraf 61 pkt1,2,3
Jeżeli by istniała osnowa realizacyjna pomierzyłbym ją kontrolnie oraz dwa punkty osnowy szczegółowej w pobliżu opracowania dla kontroli.
sYsTEM połączył wiadomości: 15 Maj 2014, 10:46
dodałbym do podstawy prawnej oprócz standardów także Roz. MAiC w sprawie GESUT i BEDOT500 oraz MZ
« Ostatnia zmiana: 15 Maj 2014, 10:46 wysłana przez zurek86 »