Chyba mają złe strony pokonfigurowane.
A WMS'a możesz podpiąć tak:
- konfiguracja baz
- wskazujesz swoja bazę - i po prawie masz okienko - wybierasz z listy WMS i wskazujesz katalog, nadajesz nazwę - zapisujesz
- otwierasz swoją bazę w EM - eksplorator i pojawi ci się nowa "gałąź" z globusikiem.
- klikasz na niego -> informacja - edycja - dodajesz URL -> nazwe -> otwiera Ci się okno co chcesz podłączyć z danego WMS'a i cieszysz się wyświetlaną zawartością.
Jeszcze wrzucę pomoc dla EM:Konfiguracja odniesień do serwisów WMS
Aby można było wyświetlać w EWMAPIE dane z serwisów WMS, należy w eksploratorze ustawić się na pozycji z danymi WMS (pojawią się one jeśli dodamy ją do bazy w Konfiguracji baz) i kliknąć przycisk edycja. W oknie Edycja należy wpisać w pozycji URL adres do serwisu z danymi WMS, oraz w polu nazwa wpisać nazwę tej pozycji. Możemy również wybrać w polu Predefiniowane adresy przykładowe linki do danych serwerów z danymi WMS.
Po określeniu serwera i zatwierdzeniu przyciskiem OK pojawia się okno konfiguracji warstw, w którym należy nacisnąć przycisk Odśwież. Po jego naciśnięciu następuje nawiązanie komunikacji i pobranie podstawowych informacji o serwerze (GetCapabilities):
Podczas pobierania danych mogą pojawić się błędy wynikające z jednej strony z nieokreślonego lub błędnie określonego serwera proxy (jeśli jest używany), braku połączenia z Internetem, a z drugiej strony z niewłaściwym działaniem serwera WMS.
Po pobraniu listy dostępnych warstw należy przenieść odpowiednie warstwy WMS do okna Warstwy. W tym celu należy wskazać warstwę z lewej strony i nacisnąć przycisk Struktura warstw w WMS jest hierarchiczna – często wystarczy przenieść tylko pierwszą pozycję a następne pozycje przenoszą się automatycznie. Podczas pracy w EWMAPIE będziemy mogli każdą z warstw zapalać i gasić niezależnie. W celu usunięcia jednej warstwy należy nacisnąć przycisk Usuń pod listą warstw, a w celu usunięcia wszystkich warstw przycisk Usuń wszystko. Serwery mogą zwracać dane w różnych formatach graficznych. EWMAPA wykorzystuje dwa z nich: png oraz jpeg. Dla każdego serwera w opcji Pobierać w formacie należy wybrać jeden z formatów. Format jpeg podczas kompresji traci na jakosci, jednak uzyskane obrazy są małe i znacznie szybciej transferowane po sieci Internet. Format ten szczególnie nadaje się do przesyłu obrazów charakteryzujących się dużym pokryciem np. ortofotomapa, mapa topograficzna. Format jpeg nie obsługuje przezroczystości. Drugi z formatów – png stosuje kompresję bez straty jakości i umożliwia obsługę przezroczystości (transparentności). Ten format jest szczególnie polecany dla wyświetlania działek, konturów i innych informacji o wybitnie wektorowej charakterystyce.
Po wybraniu odpowiednich opcji naciskamy przycisk OK. Przycisk Usuń znajdujący się u dołu okna umożliwia usunięcie informacji o serwerze.
W oknie WMS dostępne są dwie dodatkowe zakładki: Informacje oraz Zaawansowane. Obie opcje służą dla zaawansowanej konfiguracji klienta WMS i przeważnie nie wymagają jakichkolwiek zmian.
Zakładka Informacje umożliwia skonfigurowanie dodatkowych „wtyczek” do obsługi GetFeatureInfo. Zakładka Zaawansowane zawiera dodatkowe informacje o serwerze: adres funkcji GetMap, GetFeatureInfo oraz pełną zawartość GetCapabilities. Dla użytkownika przydatne mogą być opcje:
Timeout – maksymalny czas (w sekundach) przez jaki EWMAPA będzie czekała na przesłanie danych.
Maksymalny rozmiar – maksymalny rozmiar pobieranego obrazu. Zerowe wartości oznaczają pobieranie obrazu w rozmiarze okna EWMAPY. Wprowadzanie innych wartości ma sens w dwóch przypadkach: posiadamy ekran o bardzo dużej rozdzielczości, a serwer WMS nie zwraca obrazów o takiej rozdzielczości lub w przypadku bardzo słabego łącza, gdy decydujemy się na pobieranie mniejszego obrazu, który następnie EWMAPA „rozciągnie” do odpowiednich rozmiarów (oczywiście kosztem utraty jakości).
UWAGA!
Aby można było korzystać z danych WMS trzeba w Konfiguracji baz dodać pozycję WMS i układ współrzędnych oraz określić dla bazy w menu Baza – Konfiguracja – Inne – Internet, opcje połączenia z internetem.