Zapowiedź Ośrodek 8 - Ośrodek - .:: Ewmapa ::.

Partnerzy

Zapowiedź Ośrodek 8

 • 0 Odpowiedzi
 • 1553 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline support

 • *
 • *
 • ☆ Pŕöúđ Mémbéŕ ☆
 • Wiadomości: 3444
 • Płeć: Mężczyzna
 • Mariusz Gawron
  • Zobacz profil
  • Pracownia Geodezyjna Mariusz Gawron

Zapowiedź Ośrodek 8

 • dnia: 8 Grudzień 2013, 13:43
[reflect]http://geobid.pl/images/stories/virtuemart/product/resized/osrodek8_170x170.png[/reflect]

OŚRODEK 8
Kolejna zapowiedź nowej wersji systemu OŚRODEK

Zbliża się chwila, gdy system Ośrodek w wersji 8 znajdzie się w sprzedaży. Premiera nowej wersji odbędzie się tak późno, jak to tylko możliwe, bo chcemy w niej umieścić jak najwięcej niezbędnych zmian.

Zalecany sposób postępowania w celu sprawnego dokonania upgradu do wersji 8

Proponujemy, żeby zakończyć pracę w starym systemie Ośrodek do dnia 31.12.2013 r., a nową wersję uruchomić z dniem 7.01.2014 r. Dni 2-3.01.2014 r. proponujemy przeznaczyć na instalację i aktualizację systemu do najnowszej wersji. Nie ma sensu otwieranie dziennika zamówień, KERG itp. w dniach 2-3.01 i potem zamykanie ich, aby zadość uczynić nowym przepisom. Można też w tym czasie wyłączyć geoportal.

Z technicznego punktu widzenia aktualizacja systemu Ośrodek do wersji 8 przebiegać będzie w sposób następujący:

Przy pomocy programu instalacyjnego należy zainstalować oprogramowanie, a potem uruchomić program i zalogować się jako SYSBDA. Program Ośrodek w wersji 8 zaktualizuje strukturę bazy danych. Teoretycznie aktualizacja powinna zadziałać dla dowolnej bazy systemu Ośrodek w wersji FB, jednakże praktycznie niektóre wcześniejsze aktualizacje mogły powodować błędy. Znane są przypadki problemów w konwersji na wersję 7.15 w przypadku, kiedy baza systemu Ośrodek została utworzona w Firebird wersja 2.0, a obecnie używany jest serwer w wersji 2.5. Bez podniesienia bazy danych systemu OŚRODEK do wersji 2.5 nie da się przeprowadzić aktualizacji (sposób podniesienia wersji bazy danych opisany jest w dokumencie osrodek_ods11_do_11_2.pdf).
UWAGA: obecni użytkownicy serwera Firebird w wersji 2.0 nie muszą podnosić serwera do wersji 2.5!

Aby uniknąć niepotrzebnych stresów na początku 2014 roku, miesiąc grudzień proszę wykorzystać do aktualizacji systemu Ośrodek do bieżącej wersji 7.15.

Użytkownicy wersji 7 wcześniejszych niż 7.15 mogą bezpłatnie z naszej strony pobrać oprogramowanie w wersji 7.15 i przy pomocy programu upgrade.exe (zainstalowanego w katalogu głównym systemu Ośrodek) dokonać aktualizacji.

Użytkownicy wersji 6 powinni zakupić wersję 7 i wykonać aktualizację.

Bezwzględnie aktualizacji do wersji 7 powinni dokonać użytkownicy wersji wcześniejszych niż 6, opartych o zbiory DBF. Dwa dni w styczniu mogą nie wystarczyć, zwłaszcza, jeśli wystąpią jakieś błędy, albo konieczność dostosowania wzorców wydruków, które nie są kompatybilne pomiędzy wersją 5 i wcześniejszymi, a 8. Proces instalacji bazy Firebird, konwersji z wersji dbf do Firebird jest kilkustopniowy i w ciągu 1 dnia da się go zrobić jedynie dysponując sporym doświadczeniem, szybkim sprzętem i nie za dużą bazą danych (proces opisane jest w dokumencie początek.pdf).

Zmiany w wersji 8 w stosunku do wersji 7

Największe zmiany w systemie Ośrodek wersja 8 dotyczyć będą modułów zasobu.

[reflect]http://geobid.pl/cache/previews/a4bd3820ce78c809e1ac881ad1d691a9.png[/reflect]

W ich miejsce utworzona zostanie Ewidencja materiałów zasobu. Stare dane widoczne będą jako ewidencje zamknięte.

Ewidencja materiałów zasobu zawierać będzie łączne dane z modułów Operaty do celów prawnych, Operaty zasobu bazowego i użytkowego oraz Operaty zasobu przejściowego. Dane te zostaną rozszerzone o pola wynikające z nowych przepisów, zgrupowane na trzech zakładkach

[reflect]http://geobid.pl/images/gallery/osrodek8/rys2.png[/reflect]

Dotychczasowy numer operatu zostanie zachowany. Do programu wprowadzony został nowy identyfikator materiału. Po uzupełnieniu danych w konfiguracji:

[reflect]http://geobid.pl/images/gallery/osrodek8/rys3.png[/reflect]

można uruchomić opcję automatycznego nadania nowego identyfikatora materiału dla wszystkich operatów.

Materiały ze starych ewidencji, w kolumnie typ będą miały literę związaną ze starym rejestrem np. E – operaty do celów prawnych, B – operaty bazowe i użytkowe, P – operaty przejściowe, S - szkice. Nowo rejestrowane materiały oznaczone będą jak o typ N

[reflect]http://geobid.pl/images/gallery/osrodek8/rys4.png[/reflect]

Zmiany w modułach Zamówienia i KERG będą znacznie mniejsze – nazewnictwo modułów zostanie dostosowane do nowych przepisów, wprowadzone zostaną nowe pola. Numer zamówienia powiązany zostanie z numerem KERG (dla zgłoszeń prac geodezyjnych). Nowy numer Zamówienia/KERG będzie to numer sprawy wynikający z rzeczowego wykazu akt. Składać się on będzie ze stałego prefiksu (w miejsce jednostki segregującej), numeru porządkowego i roku. W ramach Kartoteki zamówień (zwanej w nowej wersji Rejestrem wniosków o udostępnienie materiałów) będzie można używać różnych prefiksów dla oznaczenia różnych rodzajów spraw.

Przedsprzedaż licencji od 5 grudnia 2013

Dystrybucja instalacji programu od stycznia 2014!

Program OŚRODEK jest wszechstronnym narzędziem dla Ośrodków Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej, ułatwiającym ewidencjonowanie i zarządzanie dokumentami państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Program OŚRODEK służy między innymi do:

    rejestracji i obsługi zgłoszeń prac geodezyjnych i kartograficznych,
    ewidencjonowania i udostępniania dokumentacji powstałej w ich wyniku (także w formie skanów dokumentów lub plików z danymi w dowolnym formacie),
    naliczania opłat, wystawiania faktur i przyjmowania wpłat za czynności geodezyjne i kartograficzne oraz udzielanie informacji, a także za wykonywanie wyrysów i wypisów z operatu ewidencyjnego,
    wspomagania organizacji pracy Zespołów Uzgadniania Dokumentacji Projektowej,
    prowadzenia magazynu map drukowanych i ich sprzedaży,
    utworzenia metadanych infrastruktury informacji przestrzennej.

Program umożliwia wykonanie stukilkudziesięciu sparametryzowanych raportów, opartych o wzorce możliwe do wyedytowania przez użytkowników. Każdy z raportów może być zmodyfikowany przez użytkownika zależnie od jego potrzeb z wykorzystaniem Kreatora Raportów. Narzędzie to może również służyć do tworzenia nowych raportów, tak by dla danego typu raportu mieć więcej niż jeden wzorzec wydruku. Wbudowany monitor SQL pozwala uzyskać zaawansowanemu użytkownikowi każdą informację zarejestrowaną w bazie programu, w dowolnym układzie. Współpraca z programem EWMAPA pozwala zlokalizować przestrzennie każdy typ informacji zawarty w bazie programu OŚRODEK.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.