Shoutbox

 

support

2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Z jaką dokładnością wyznacza się wysokość zasuwy?

  • 12 Odpowiedzi
  • 514 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline all1990

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Witam,
Proszę o informację z jaką waszym zdaniem dokładnością należy wyznaczać wysokości zasuw wodociągowych oraz innych naziemnych elementów uzbrojenia terenu. W standardach jest paragraf mówiący o tym, że elementy kanalizacji powinny być wyznaczone z dokładnością 2 cm jednak czy pod ten przepis należy podciągnąć również inne sieci?

Offline maxpor

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 74
    • Zobacz profil
w skrócie: jest kanaliza i reszta świata  ;)

Offline Atol

  • *
  • *
  • Wiadomości: 447
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
j.w.

Offline all1990

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Niestety niewiele mi to wyjaśnia  :D

Offline mateo_17

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
zgodnie z rozporządzeniem w sprawie standardów,
kanalizacja musi być wysokościowo wyznaczana z dokładnością 2 cm, a reszta nie musi być tak dokładnie.
zatem kanalizacja niwelatorem albo tachimetrycznie, a reszta może być GNSS/RTN

Offline jkbsrwk

  • *
  • *
  • Wiadomości: 637
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
W standardach jest paragraf mówiący o tym, że elementy kanalizacji powinny być wyznaczone z dokładnością 2 cm jednak czy pod ten przepis należy podciągnąć również inne sieci?

No to może Ty wyjaśnij dlaczego uważasz, że pod ten przepis należałoby podciągnąć również inne sieci :P

Rozporządzenie jasno określa dokładności i moim zdaniem nie pozostawia żadnych wątpliwości:
1)  0,05  m  —  dla  obiektów  budowlanych  i  urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie;
2)  0,02  m  —  dla  przewodów  i  urządzeń  kanalizacyjnych;
3)  0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych    elektromagnetycznie    podziemnych   
obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.

Sens tego zapisu jest taki, że kanalizacja jest przewodem grawitacyjnym i muszą być zachowane odpowiednie spadki, żeby prawidłowo funkcjonowała. W przypadku innych sieci takiej konieczności nie ma, więc i dokładność może być mniejsza.
« Ostatnia zmiana: 5 Kwiecień 2017, 08:46 wysłana przez jkbsrwk »

Offline mateo_17

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
mały komentarz dla przypieczętowania tematu  :)
1)  0,05  m  —  dla  obiektów  budowlanych  i  urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie; (wszystkie sieci, oprócz kanalizacji) wg specyfikacji odbiorników satelitarnych GPS daje rade + oczywiście odpowiednia odchyłka wysokościowa na punktach kontrolnych (np. pomiarowa wysokościowa osnowa) urządzenia budowalne = sieci uzbrojenia podziemnego
2)  0,02  m  —  dla  przewodów  i  urządzeń  kanalizacyjnych; (GPS nie daje rady)
3)  0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych    elektromagnetycznie    podziemnych   
obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.

Offline krzaq

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
mały komentarz dla przypieczętowania tematu  :)
1)  0,05  m  —  dla  obiektów  budowlanych  i  urządzeń budowlanych oraz pikiet markowanych w terenie; (wszystkie sieci, oprócz kanalizacji) wg specyfikacji odbiorników satelitarnych GPS daje rade + oczywiście odpowiednia odchyłka wysokościowa na punktach kontrolnych (np. pomiarowa wysokościowa osnowa) urządzenia budowalne = sieci uzbrojenia podziemnego
2)  0,02  m  —  dla  przewodów  i  urządzeń  kanalizacyjnych; (GPS nie daje rady)
3)  0,10 m — dla budowli ziemnych, elastycznych lub mierzonych    elektromagnetycznie    podziemnych   
obiektów sieci uzbrojenia terenu oraz pikiet, o których mowa w § 35 ust. 3, niemarkowanych w terenie.

NIc dodać Nić ująć.

Offline lugosia

  • *
  • Słuchacz
  • *
  • Wiadomości: 1
    • Zobacz profil
Ale czy zasuwa na kanalizacji w części naziemnej musi być pomierzona z taką samą dokładnością jak przewód? Przecież ona nie ma nic wspólnego ze spadkiem, jest regulowana do jezdni tak jak włazy i kratki. Moim zdaniem zasuwy można mierzyć GPSem i wystarczy tu dokładność 0.05m.

Offline Lupus

  • *
  • *
  • Wiadomości: 1829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dariusz Wilczewski
    • Zobacz profil
    • limbus3d.pl
zasuwa na kanalizacji

Czy na tłocznych kanalizacjach są zasuwy? bo na grawitacyjnej sobie nie wyobrażam takiego urządzenia...
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Offline mateo_17

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
myślę że nastąpiło przejęzyczenie, chodziło zapewne o włazy.
zgodnie ze standardami technicznymi §35 ust. 2 pkt. 2 lit. d - wierzchy i dna kanałów przewodów kanalizacyjnych, komór i studni sieci uzbrojenia terenu.
w zasadzie zastanawiam się nad tym. Właz zalicza się do wierzchu studni, tak to interpretuję, ale nie jest to kluczowy element sieci kanalizacyjnej. W przypadku studni kanalizacyjnych w jezdni, właz dostosowywany jest do masy bitumicznej, a profile poprzeczne jezdni określa się wysokościowo z dokładnością 0,05m.
Przy czym jest to kwestia interpretacji urzędu.
ostatnio otrzymałem negatywny wynik weryfikacji pracy, w który zakwestionowano pomiar włazu kanalizacyjnego (tylko włazu, ponieważ nie dało się go otworzyć) w torowisku tramwajowym, a zakwestionowano oczywiście metodę pomiaru wysokościowego którą zastosowałem - pomiar satelitarny GNSS/RTN. Naruszona podstawa prawna to  standardy techniczne §36. I co robić? walczyć czy odpuścić żeby przyszłość była lepszą?

Offline manio0013

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 53
    • Zobacz profil
U nas w ośrodku to praktykują tak ze wszystko co tyczy się kanalizacji to mierzymy z dokł. 0,02m i rzędnych kanalizacji nie możemy mierzyć GPS. Natomiast każde inne uzbrojenie możemy mierzyć GPS RTK.

Offline siddvic

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Standardy się kłaniają , jak wyżej kolega załączył...