Shoutbox

 

support

2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Wznowienie osnowy szczegółowej

  • 8 Odpowiedzi
  • 792 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Jigs

  • *
  • *
  • Wiadomości: 570
  • Płeć: Mężczyzna
  • “Abandon all hope, ye who enter here!”
    • Zobacz profil

Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 1 Czerwiec 2013, 08:13
W pytaniach ustnych użytkownika zwierz84 na 1 pojawiło sie pytanie:
Cytuj
Jak wznowię znak osnowy szczegółowej?
zgodziłbym się jeszcze jeżeli chodziłoby o znak graniczny aczkolwiek i tutaj niktórzy maja obiekcję co do wykonywania tego przez geodetę z 1 :D . W tym przypadku zastanawia mnie czy zaliczonoby odpowiedź wg. rozp w sprawie osnów 14-02-2012 par 11 i 5.2
Cytuj
§ 11. Kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi związanymi z zakładaniem lub modernizacją podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, a także szczegółowych osnów geodezyjnych, powierza się osobom posiadającym uprawnienia zawodowe, o których mowa w art. 43 pkt 3 ustawy(uprawnienia nr 3 - geodezyjne pomiary podstawowe)

§ 5.2. Okresowe modernizacje osnów, o których mowa w § 3 ust. 1, polegające w szczególności na: przeglądzie punktów, odtworzeniu lub założeniu nowych znaków geodezyjnych i urządzeń zabezpieczających te znaki oraz wykonaniu pomiarów, przeprowadza się w celu doprowadzenia ich do stanu odpowiadającego standardowi technicznemu,

wyraźnie wg mnie pisze ,że odpowiedzią powinno być  - nie posiadam uprawnień z zakresu 3 i nie mogę wznowić punktu osnowy nawet osnowy szczegółowej(ewentualnie mogę to zrobić pod nadzorem uprawnionego z 3 - robie to co on mówi  ;D ) i w sumie nie muszę wiedzieć jak to się robi - po takiej odpowiedzi jaka reakcja komisji(ciekawe czy zaliczyliby to)? najpierw  :idiot2: :idiot2: :idiot2: :idiot2: :idiot2: a następnie  :2funny: :2funny: :2funny: :2funny: :2funny:
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

Offline wojtex

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 1 Czerwiec 2013, 09:43
pytanie - zakres 1

"Przy zakładaniu szczegółowej poziomej osnowy geodezyjnej III klasy metodą pomiarów satelitarnych GPS wykonawca stwierdził, że przewidziany do nawiązania osnowy punkt geodezyjny I klasy sieci POLREF usytuowany w terenie na miedzy dzielacej działki gruntu ornego, został usunięty przypuszczalenie przez rolników użytkujących te pola. Prosze omówić obowiązujący dalszy tok postępowania w tej sprawie"

podobnie należy interpretować to pytanie !! osnowa szczegółowe i I klasa   ----  uprawnienia zakres III

wymieniono w pytaniu metodę GPS !! w typowej odpowiedzi ludzie piszą że należy zgłosić do starosty ..itd.. ......oraz że należy taki punkt wznowić w celu zakończenia prac zwiazanych z założeniem osnowy III klasy,

tylko czy przy statyce taki punkt jest koniecznie niezbędny ?

i tutaj w pytaniu na zakres 1,  GUGIK miesza zakresem 3


 

Offline wks

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 2 Czerwiec 2013, 10:57
Ja bym tak odpowiedział
Osnowy szczegółowej się nie wznawia a odtwarza, problem dotyczy głównie przy realizacji inwestycji, gdzie osnowa szczegółowa może zostać zniszczona. Przed przystąpieniem po robót sporządza się projekt zabezpieczenia osnowy, który jest opracowany na podstawie starej instrukcji G-1.5, wykonuje się 3-4 punkty zabezpieczające punkt osnowy  zlokalizowane poza planowaną inwestycją, mierzy się kąty i długości boków, a po zakończeniu inwestycji odtwarza się zniszczone punkty osnowy na podstawie projektu i sporządza się operat.
Przed przystąpieniem do wykonania projektu zabezpieczenia osnowy warto sprawdzić czy punkty istniejącej osnowy spełniają obecne kryteria dokładnościowe, jak nie spełniają to takiej osnowy nie odtwarza się.
 Ośrodek bez problemu przyjmuje operat z odtworzenia osnowy podpisany przez geodetę z uprawnieniami nr 1 i 4.

Offline arcadio

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Rosja to nie kraj... to stan umysłu.
  • Wiadomości: 88
  • Płeć: Mężczyzna
  • "Im więcej trenuję, tym więcej mam szczęścia..."
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 4 Czerwiec 2013, 22:50
Ja bym tak odpowiedział
(...)
 Ośrodek bez problemu przyjmuje operat z odtworzenia osnowy podpisany przez geodetę z uprawnieniami nr 1 i 4.

oczywiście, że ośrodek przyjmie dokumentację-pytanie tylko czy formalnie geodeta z jedynka lub z czwórką może to odtworzyć tak jak to opisałeś.
Cytuj
§ 11. Kierowanie pracami geodezyjnymi i kartograficznymi związanymi z zakładaniem lub modernizacją podstawowych osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, a także szczegółowych osnów geodezyjnych, powierza się osobom posiadającym uprawnienia zawodowe, o których mowa w art. 43 pkt 3 ustawy(uprawnienia nr 3 - geodezyjne pomiary podstawowe)
 
  według mnie póki co formalnie są potrzebne uprawnienia z zakresu trzeciego. Myślę, że to pytanie pojawi się po planowanej i zapowiadanej deregulacji, aby odstrzelić jak największą liczbę osób bo nie wiadomo będzie co pisać.

Pytanie czy odtworzenie to już modernizacja czy jeszcze nie...
« Ostatnia zmiana: 4 Czerwiec 2013, 22:54 wysłana przez arcadio »
"Trafić w pytania- łatwiej jak się po prostu dużo umie."
Lupus

Offline Azja

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 30 Sierpień 2013, 21:54
A co sądzicie żeby w napisać Art 10.3) i 23 z rozdziału 6  Rozporządzenia ws osnów??
Nie wiem czy akurat dobrze zrozumiałam art 10 pnkt 3 czyli ze przy lokalizacji punktu osnowy 3 klasy musi byc nawiązanie na jeden widoczny punkt osnowy - i tu nie wiem czy tej sieci która zakładamy, czy osnowy wyższej klasy ale to chyba chodzi o punkt zakładanej przez nas osnowy bo ciężko byłoby mieć wizurę na wyższą klasę zważywszy że jest jej mało...

Offline Wariat

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 16
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 26 Luty 2014, 10:02
Witam moim zdaniem chodzi o punkt osnowy który zakładamy.

Offline b-m_w

  • *
  • Słuchacz
  • *
  • Wiadomości: 4
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 17 Marzec 2014, 21:42
W paragrafach 74 i 75 wytycznych technicznych G1.5 znajdują się odpowiedzi na to pytanie.

Offline geograpp

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 26 Czerwiec 2014, 15:32
To pytanie na egzaminie pojawia się od kilku dobrych lat i pochodzi one z czasu kiedy nie było rozporządzenie w sprawie osnów, a wtedy 3 klasę mógł zakładac geodeta z 1
sYsTEM połączył wiadomości: 26 Czerwiec 2014, 15:33
Proszę też zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy terminami: "wznowienie" a "odtworzenie"

Offline aj

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 38
    • Zobacz profil

Odp: Wznowienie osnowy szczegółowej

  • dnia: 3 Lipiec 2014, 19:13
Cytuj
...należy zauważyć, że odtworzenie położenia punktów szczegółowej osnowy geodezyjnej nie występuje w sposób samoistny jako asortyment prac geodezyjnych, natomiast jest wykonywane przy różnego rodzaju opracowaniach, realizowanych w ramach różnych asortymentów prac. Prace te pod względem technicznym, sprowadzają się do "przeniesienia" punktu osnowy, stanowiącej element sieci, z wykorzystaniem położenia znaku podziemnego, poboczników lub punktów ekscentrycznych, a następnie wykonania pomiaru kontrolnego. Wobec tego, prace związane z odtwarzaniem pojedynczych punktów osnowy mogą wykonywać geodeci posiadający zakres 1 uprawnień zawodowych stosując odpowiednie techniki pomiarowe i techniki kontroli.
Z odpowiedzi GGK na pytania skierowane do GUGiK.