Art.39 PGiK
CytatPrzesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione
bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie
ich pierwotnego położenia.
CytatBo żeby wiedzieć czy granice są poprawnie wniesione lub ich nie ma wcale, musimy przeanalizować materiały i stan prawny - w sensie czy przebieg granicy został wcześniej zatwierdzony decyzją administracyjną, orzeczeniem sądu itp (czy jest to granica prawna) - a tutaj akurat może to tylko zrobić geodeta z 2.
Zupełnie się nie zgadzam. W przywołanych wyżej wyjaśnieniach GUGiK wyraźnie napisano, że zakres II rozszerza możliwości prowadzenia samodzielnych funkcji w dziedzinie gik o rozgraniczenia, podziały i sporządzanie dokumentacji do celów prawnych. Nic nie szkodzi na przeszkodzie, żeby geodeta posiadający uprawnienia z zakresu I wznawiał punkty graniczne- czyli de facto wykonywał pomiary sytuacyjno- wysokościowe. Sprawdzenie i przeglądanie materiałów z PZGiK pod względem aktualności, dokładności i kompletności nie jest tylko przywilejem osób posiadających uprawnienia zakresu II.
Cytatpytanie brzmi czy z jedynką można zgłosić wznowienie punktów granicznych i czy operat z tego przejdzie w ośrodku...
Odpowiedź brzmi tak, a jeżeli w ośrodku zakwestionują, należy powołać się na wyjaśnienia GUGiK.
Cytatjak się okaże, że będzie konieczna procedura rozgraniczenia to wówczas z jedynką nic się nie zrobi poza anulowaniem roboty.
Tak

CytatChciałbym zobaczyć jak jakiś "uczynny" inspektor udostępnia geodecie z jedynką operaty do przejrzenia.
To jest normalna kolej rzeczy, że w celu poprawnego wykonania robót geodezyjnych udostępniane są materiały.
Cytatale skoro tak to jakim cudem wydaje się decyzję o rozgraniczeniu nieruchomości na podstawie dokumentów?
Nie da rady z nich jednoznacznie określić położenia punktów wznawianych, bądź na różnych dokumentach, dotyczących tych samych punktów , przebieg granicy jest różny od siebie- niespójny.
Cytatjak można pozwolić człowiekowi z 1 na zrobienie roboty, jeżeli zgodnie z zakresem 2 nie ma on prawa zadecydować czy w danej sytuacji przysługuje wznowienie znaków granicznych, wyznaczenie punktów ujawnionych uprzednio w ewidencji czy też trzeba zrobić rozgraniczenie? Ha? no jak można?
Niby dlaczego nie mogę zdecydować ? Dostałem zlecenie na wykonanie wznowienia. Poinformowałem zleceniodawcę o mozliwej konieczności wykonania rozgraniczenia, co będzie wiązało się z wydłużeniem czasu wykonywania roboty, większych kosztach i możliwej rezygnacji z mojej strony. Ja jako geodeta podejmuje swoiste ryzyko- możliwe, że będę musiał anulować zgłoszenie, albo wykonać wznowienie tylko części działki. Zgłosiłem pracę, otrzymałem materiały z ośrodka, przeanalizowałem je i:
A) stwierdziłem, że na ich podstawie mogę wykonać wznowienie
B) stwierdziłem, że na ich podstawie nie mogę wykonać wznowienia, ponieważ trzeba będzie zrobić rozgraniczenie. Anuluję robotę.
Taki jest punkt widzenia według mnie słuszny