pytanie opisowe zakres 2- pomoc w odpowiedzi

Zaczęty przez b1111, Poniedziałek 24 Czerwiec 2013, 23:01:26

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

lukasz0102

#25

Witam miałem to pytanie na egzaminie (dotyczy pytania o tryb wywłaszczenia nieruchomości) i wystarczyło jeszcze dodać tryb zawarty w ustawie o szczególnych zasadach przygotowywania realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Tak mieli w kluczu.

hellios

#24
zagadnienie to opisuje użytkownik ecia. jej się należą podziękowania
https://ewmapa.pl/egzaminy/egzamin-18-marca-2014/
Mamy prawo do szczęścia, nie mamy szczęścia do prawa

marzenka_81

Błagam o pomoc: Proszę wyjaśnić dlaczego w Rozporządzeniu Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków wprowadzony zapis § 12 ust. 1 pkt 3 dotyczący umowy w formie aktu notarialnego dotyczących użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali, nie stanowi podstawy wprowadzenia zmiany do EGiB.
Nie mam nawet wstępnej koncepcji:-)

ninia_2009

#22
Warto bo może być na opisówce do zakresu 2
Na podstawie rozporządzenia MA i C z dnia 29 listopada 2013r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egib
http://wgikpiaseczno.files.wordpress.com/2012/02/dane-ewidencyjne-dotyczc485ce-budynku-wg-noweli-rozporzadzenia-w-sprawie-egib.pdf
sYsTEM połączył wiadomości: 21 Luty 2014, 19:31



agniechaa.k

Cytat: Niwelator1983 w Czwartek 15 Sierpień 2013, 12:38:12
Wydaje mi się ,że w tym pytaniu chodzi o spółdzielnie. W każdym razie  warto wspomnieć o tym na egzaminie, że może być taki przypadek
w sumie to masz racje :)
mozna wspomieć, że jeśli spółdzielnia to tok samego wszczęcia postępowania o podział jest jednak inny...
Reszta to samo :)

Maq

trzeba by się zastanowić czy nie zakładać osobnych wątków w pytaniach opisowych z treścią pytania - już się tu trochę narobiło bałaganu  :)

Niwelator1983

Cytat: agniechaa.k w Czwartek 15 Sierpień 2013, 12:03:36
a co jesli spółdzielnia nie jest włascicielem....??
Wydaje mi się ,że w tym pytaniu chodzi o spółdzielnie. W każdym razie  warto wspomnieć o tym na egzaminie, że może być taki przypadek

agniechaa.k

Cytat: Niwelator1983 w Środa 14 Sierpień 2013, 14:22:10
Witam. Warto dodać jeśli mowa o osiedlu mieszkaniowym, ustawę o spółdzielniach mieszkaniowych art. 41.2
Ten artykuł mówi, że"podział nieruchomości może nastąpić niezależnie od istnienia i ustaleń mpzp. Przepis art 95 pkt 1 ustawy o gn stosuje się odpowiednio." Zatem z tego przepisu wynika, że nie trzeba wstępnego podziału oraz opinii wójta.
a co jesli spółdzielnia nie jest włascicielem....??
ja mieszkam na osiedlu gdzie nie ma spółdzielni... wiec ten art 41.1 o spółdz nie obowiazuje... CZyż tak..??
Hmmm skłaniałabym się bardziej do 93.4 i 93.5 , 94.1 oraz 97.2 o gosp nier.. jak już KTOŚ wczesniej napisał...
o czynnościach geodety bym zrobiła tak samo jak wczesniej posaliście,

Brook

Euro - to już akt archiwalny.

W sumie nie ma aż tak dużo tych specustaw... może wystarczy czasu na wszystkie...  :coolsmiley:
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Niwelator1983

Masz rację specustawa o Euro już nie obowiązuje. Trybunał orzekł, że nie można jej przedłużyć ponieważ Euro zakończone.
Ale jak będzie trochę czasu to warto o niej napisać

Maq

#15
no to ja wam postaram się pomóc :)
ja będę pisał krótko i rzeczowo i tylko o co pytają w pytaniu a więc:
Podać zasadnicze różnice miedzy tymi trybami, w szczególności dotyczące: wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji
1) tryb zawarty w ustawie o gospodarce nieruchomościami. Postępowanie prowadzi starosta z urzędu lub na podstawie wniosków jednostek samorządu terytorialnego.  Od decyzji starosty służy odwołanie do wojewody. Decyzję wojewody można zaskarżyć do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
2) Tryb zawarty w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych. Postępowanie prowadzi:
- wojewoda w odniesieniu do dróg krajowych i wojewódzkich na wniosek właściwego zarządcy drogi. Od decyzji wojewody służy odwołanie do właściwego ministra. Zaskarżenie decyzji właściwego ministra może nastąpić do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
- starosta w odniesieniu do dróg powiatowych i gminnych na wniosek właściwego zarządcy drogi. Od decyzji starosty służy odwołanie do wojewody. Zaskarżenie decyzji wojewody może nastąpić do wojewódzkiego sądu administracyjnego
3) Tryb zawarty w ustawie o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie lotnisk użytku publicznego. Postępowanie prowadzi wojewoda na wniosek zakładającego lotnisko, zarządzającego lotniskiem lub Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Od decyzji wojewody służy odwołanie do właściwego ministra. Zaskarżenie decyzji właściwego ministra może nastąpić do wojewódzkiego sądu administracyjnego.
itd będę pisał te wszystkie spec ustawy
Ustawa o autostradach zawieszona do 2020 a więc nie obowiązuje - art. 44 specustawy drogowej a ustawa o Euro to obowiązuje??
co myślicie ??

Brook

www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Niwelator1983

   Proszę wymienić w jakim postępowaniu (trybie postępowania) można dokonać wywłaszczenia nieruchomości na cale publiczne. Podać zasadnicze różnice miedzy tymi trybami, w szczególności dotyczące: wnioskowania, prowadzenia postępowania, wydawania decyzji, odwołania od decyzji i skargi na decyzję II instancji. (chyba tak brzmiało pytanie)
Istnieje gdzieś dobrze opracowany klucz do tej odpowiedzi?
Jak zacznę się rozpisywać to jedno pytanie zajmie mi godzinę.
Bo rozumiem, że wszystkie specustawy (drogowa, gazoport, lotniska, koleje, przeciwpowodziowa, jądrowa,euro) można tutaj wymienić ale na szczęście te specustawy mają podobną zasadę działania. Ustawę o autostradach można też wrzucić do tego pytania chociaż zapewne teraz wszelkie wywłaszczenia dokonuje się specustawą "drogową"
Może ma ktoś dobry klucz odpowiedzi?

Brook

Rozp. w sprawie ew. gr. i bud.
Cytat§ 6. 1. Do opracowania mapy z projektem podziału nieruchomości, o której mowa w art. 97 ust. 1a pkt 8, przyjęcie granic nieruchomości podlegającej podziałowi następuje w wyniku badania:
  1)   księgi wieczystej nieruchomości podlegającej podziałowi oraz innych dokumentów określających stan prawny nieruchomości;
  2)   danych wykazanych w katastrze nieruchomości.
2. W przypadku stwierdzenia niezgodności danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2, z danymi wykazanymi w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych wykazanych w dokumentach, o których mowa w ust. 1 pkt 1.
3. W przypadku braku dokumentów, o których mowa w ust. 1 pkt 1, granice nieruchomości podlegającej podziałowi przyjmuje się na podstawie danych, o których mowa w ust. 1 pkt 2.
4. W przypadku, o którym mowa w ust. 3, o czynnościach przyjęcia granic zawiadamia się właściciela bądź użytkownika wieczystego nieruchomości podlegającej podziałowi oraz właścicieli bądź użytkowników wieczystych nieruchomości sąsiadujących z nieruchomością podlegającą podziałowi, a w przypadku braku danych o tych osobach - osoby władające tymi nieruchomościami.
5. Do zawiadomień, o których mowa w ust. 4, stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące zawiadomień w postępowaniu o rozgraniczenie nieruchomości.
W razie sporu - informujesz o możliwości rozgraniczenia
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Niwelator1983

#11
Z pewnością przy przyjmowaniu granic do podziału jeśli wyniknie spór to właściciel nieruchomości "sąsiedniej" może zrobić rozgraniczenie. Sprawa sporna nie wstrzymuje działań geodety, chociażby dlatego, że "sąsiad" nie jest stroną więc nie może się odwołać od decyzji zatwierdzającej podział.
Ktoś kiedyś napisał, że w protokole pisze się, że jest granica sporna. Na mapie też trzeba oznaczyć granicę sporną i to wszystko. Chyba, że trzeba też opisać np ustalenie przebiegu granic  jako czynność poprzedzającą przyjęcie granic wówczas trzeba zacytować stanowisko GGK  przedostatni akapit:)
Ok, nie zauważyłem że w pytaniu pisze o przyjęciu granic. Zatem ta część odnośnie ustalenia nie aktualna.