To ja troszkę doprecyzuję zakres 2:
1. Na jakiej podstawie oznacza się nieruchomość w księdze wieczystej oraz jakie dane opisują uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. (mniej więcej)
2. Kiedy można dokonać wznowienia punktu granicznego oraz jakie dane/dokumenty przekazujemy do ODGiK.
3. Wyjaśnić jak ujawnia się w ewidencji gruntów i budynków użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali.
pisałam nie w tej kolejności o moje odpowiedzi:
1. Na jakiej podstawie oznacza się nieruchomość w księdze wieczystej oraz jakie dane opisują uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. (mniej więcej)
art. 1 Księgi wieczyste prowadzi się w celu ustalenia stanu prawnego nieruchomości.
art. 26 1. Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane katastru nieruchomości. 2. Podstawą oznaczenia lokalu w księdze wieczystej jest zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu, wydane przez spółdzielnię mieszkaniową, a domu jednorodzinnego - zaświadczenie wydane przez spółdzielnię oraz dane katastru nieruchomości.
3. O założeniu księgi wieczystej, o której mowa w art. 241, oraz o wpisie hipoteki do tej księgi sąd prowadzący księgę wieczystą zawiadamia spółdzielnię.
Potem z rozporządzenia w sprawie prowadzenia Ksiąg Wieczystych i i zbiorów dokumentów:
§ 28.1.Dane dotyczące nieruchomości gruntowych i budynkowych wpisuje się w księdze wieczystej na podstawie wyrysu z mapy ewidencyjnej gruntów lub mapy zasadniczej, sporządzonych na podstawie przepisów o ewidencji gruntów i budynków, oraz wypisu z rejestru gruntów lub wyciągu z wykazu zmian gruntowych, chyba że przepisy niniejszego oddziału stanowią inaczej.
§ 41.1.Uprawnionych z tytułu prawa własności, użytkowania wieczystego, własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej określa się w księdze wieczystej według następujących danych:
1)Skarb Państwa - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem organu reprezentującego Skarb Państwa lub osoby prawnej, której powierzono wykonywanie praw Skarbu Państwa; jeżeli nieruchomość jest w trwałym zarządzie państwowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie Skarbu Państwa ze wskazaniem nazwy i adresu tej jednostki, jako trwałego zarządcy,
2)jednostkę samorządu terytorialnego (związek jednostek samorządu terytorialnego) - przez wymienienie nazwy i siedziby jednostki samorządu terytorialnego (związku jednostek samorządu terytorialnego); jeżeli nieruchomość jest w trwałym zarządzie samorządowej jednostki organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej - przez wymienienie nazwy i siedziby jednostki samorządu terytorialnego (związku jednostek samorządu terytorialnego) ze wskazaniem nazwy i adresu tej jednostki, jako trwałego zarządcy,
3)inne osoby prawne - przez wskazanie ich nazwy (oznaczenia) i siedziby,
4)osoby fizyczne - przez wskazanie imienia (imion), nazwiska oraz imienia ojca i matki,
5)spółki prawa cywilnego - przez wskazanie imienia (imion) i nazwiska oraz imion rodziców każdego ze wspólników oraz zamieszczenie tekstu: "jako wspólnicy spółki prawa cywilnego",
6)spółki prawa handlowego nieposiadające osobowości prawnej - przez wskazanie ich firmy i siedziby.
Podstawa:
Ustawa o księgach wieczystych i hipotece
ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 17 września 2001 r.
w sprawie prowadzenia ksiąg wieczystych i zbiorów dokumentów. (uznane za nieaktualne)
Rozporządzenie w sprawie zakładania i prowadzenia KW z dnia 29.11.2013
2. Kiedy można dokonać wznowienia punktu granicznego oraz jakie dane/dokumenty przekazujemy do ODGiK.
Art. 39. 1. Przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne, ustalone uprzednio, mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy.
2. Wznowienia znaków granicznych dokonują, na zlecenie zainteresowanych, podmioty prowadzące działalność gospodarczą i inne jednostki, o których mowa w art. 11.
3. O czynnościach wznowienia znaków granicznych zawiadamia się zainteresowane strony. Do zawiadomień stosuje się przepisy art. 32 ust. 1—4.
4. Z czynności wznowienia znaków granicznych sporządza się protokół.
5. Przepisy ust. 1—4 stosuje się odpowiednio przy wyznaczaniu punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów i budynków.
Art. 32. 1. ZAWIADOMIENIE do stawienia się na gruncie doręcza się stronom za zwrotnym poświadczeniem odbioru, nie później niż 7 dni przed wyznaczonym terminem.
2. W ZAWIADOMIENIU należy poinformować strony o skutkach niestawiennictwa.
3. Nieusprawiedliwione niestawiennictwo stron nie wstrzymuje czynności geodety.
4. W razie usprawiedliwionego niestawiennictwa strony, geodeta wstrzymuje czynności do czasu ustania przeszkody lub wyznaczenia pełnomocnika — nie dłużej jednak niż na okres jednego miesiąca.
(a że pisałam to pytanie jako ostatnie i zabrakło mi czasu to nie napisałam nic ze standardów tylko swoim słowami o protokole, zgłoszeniu roboty, obliczeniach a powinny się tu znaleźć §30 i 67 z rozporządzenia ze standardów)
Za podstawę prawną podałam tylko Ustawę prawo geodezyjne i kartograficzne.
3. Wyjaśnić jak ujawnia się w ewidencji gruntów i budynków użytkowania wieczystego gruntów i własności lokali.
1. Umowa o przeniesienie własności ma charakter konsensualny, albowiem jej skutek pod postacią przejścia własności następuje na mocy zgodnych oświadczeń stron w akcie notarialnym. Przedmiotowa reguła może być jednak wyłączona wolą stron, które mogą postanowić, że własność rzeczy przechodzi na nabywcę z chwilą jej wydania albo też w przypadku nieruchomości z chwilą jej wpisu do księgi wieczystej.
a) Art. 27 ustawy o gospodarce nieruchomościami mówi iż sprzedaż nieruchomości albo oddanie w użytkowanie wieczyste nieruchomości gruntowej wymaga zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Oddanie nieruchomości gruntowej w użytkowanie wieczyste i przeniesienie tego prawa w drodze umowy wymaga wpisu w księdze wieczystej.
b) Art. 7.2 U o własności lokali mówi iż umowa o ustanowieniu odrębnej własności lokalu powinna być dokonania w formie aktu notarialnego, do powstania tej własności niezbędny jest wpis do księgi wieczystej
Użytkowanie wieczyste wymaga pierwsze wpisu do KW a potem może być ujawnione w EGiB (spójność danych - topologia) prawo powstaje w monecie wpisu do KW.
Mniej więcej tak ale swoim słowami napisałam jeszcze czym jest służebność gruntowa z KC
Podstawa
Kodeks cywilny
Ustawa o gospodarce nieruchomościami
Rozporządzenie o EGiB
Trochę chaotycznie pisałam czasu zabrakło ale 16pkt uzbierałam. Nie byłam zadowolona ze swojej pracy.
Na ustnym
1. Dopowiedzieć co mi zabrakło o tych wznowieniach
2. Warunki zabudowy (warunki jakie trzeba spełnić) + czy na I-III i lesie jakie warunki spełnić
3. Jakieś pytanie co już nie pamiętam ale odpowiedź TAK/NIE
4. O modernizacji (tu pływałam stylem dowolnym bo wszystkie terminy pomyliłam ale mniej więcej odpowiedziałam)
5. A piątego pytanie nie pamiętam ale też pływałam