Problem z pytaniem z zakresu 2

Zaczęty przez kantor09, Środa 12 Grudzień 2012, 18:09:49

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Geodeta2014

Odrębne przepisy to np. o ochronie przyrody, o ochronie gruntów rolnych i leśnych, ppoż, o drogach.

kul

III SA/Po 817/07 - wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 13 marca 2008 r.
-Ustawodawca nie zdefiniował terminu "przepisy odrębne". Zakres tego pojęcia należy wyznaczyć mając na uwadze skutki prawne decyzji o podziale nieruchomości. Tym samym termin "przepisy odrębne" obejmuje akty prawodawcze powszechnie obowiązujące normujące gospodarowanie terenami, czyli w szczególności te określające przeznaczenie terenu oraz sposób korzystania z nieruchomości.
- Ocena zgodności projektu podziału nieruchomości z przepisami odrębnymi odbywa się przy uwzględnieniu definicji prawnych zawartych w przepisach odrębnych. Ustawodawca nie dopuścił modyfikacji znaczenia przepisów odrębnych, które wskazał jako wzorzec dla oceny zgodności projektu podziału.
- Przepisy ustawy - Prawo budowlane oraz rozporządzenia z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, znajdują zastosowanie jako wzorzec dla oceny zgodności projektu podziału z przepisami odrębnymi.

juli2000

Nie wiem czy jeszcze się przyda i kto ten zarys odpowiedzi przygotował, ale znalazłam coś takiego:
Zakres drugi
4. Jak Pani/Pan rozumie sformułowanie fragmentu art. 94 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami: ,,W przypadku braku planu miejscowego - jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzenia tego planu, a gmina nie ogłosiła o przystąpieniu do sporządzenia planu - podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest zgodny z przepisami odrębnymi, ."
Zarys odpowiedzi
Brak jest przepisów prawa określających sposoby dokonywania geodezyjnych podziałów nieruchomości, w szczególności dotyczących dopuszczalnej konfiguracji przestrzennej lub limitów obszarowych w oderwaniu od celu, dla którego właściciel zamierzył wydzielić ewidencyjną działkę gruntu. Skoro brak jest w tej mierze wskazań ustawodawcy, oceny dopuszczalności podziału nieruchomości należy dokonać w świetle tych przepisów, które będą dotyczyły sposobu zagospodarowania jaki wskaże właściciel, jako wnioskodawca. Zatem we wniosku o podział wnioskodawca winien wskazać cel na jaki można będzie zagospodarować wydzielane działki gruntu jako odrębne w przyszłości nieruchomości i wówczas należy sięgnąć do przepisów dotyczących takiego celu. Ocenie należy bowiem poddać możliwość zagospodarowania proponowanych do wydzielenia działek gruntu na cel zamierzony przez właściciela. Przepisami odrębnymi będą zatem takie regulacje prawne, które dotyczą dopuszczalnego sposobu zagospodarowania nieruchomości bez wyznaczonego dla niej przeznaczenia w planie miejscowym i bez określenia dla niej sposobów zagospodarowania w stosownej decyzji o warunkach zabudowy lub decyzji o ustaleniu inwestycji celu publicznego.
Podstawa prawna:
Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997 r. (Dz.U. z 2004 r. Nr 261, poz.
2603 - tekst jednolity).

kantor09Autor w?tku

Dzięki za podpowiedz mam oczywiści ten zestaw pytań z 10.06.2011 r. Tylko w paragrafie 94 nie jest to w ten sposób opisane jak w tym pytaniu z 10.06.2011 r. Dzięki jeszcze raz Pozdrawiam

support

Odpowiedź jest zawarta kolejnych punktach artykułu 94.
Sprawdź egzamin z 10 czerwca 2011  ;)
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


support

 :hmm: Drogi kantor09 zaproponuj coś, lub napisz że to pytanie to dla Ciebie totalna magia  :wizard:.
Być może zjawi się dobra dusza która ci podpowie gdzie szukać odpowiedzi  :kawa:
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


kantor09Autor w?tku

Witam mam problem z jednym pytaniem z zakresu 2 może ktoś będzie mi w stanie pomóc
pytanie brzmi tak

Jak Pan/pani rozumie sformułowanie fragmenty art. 94 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami "w przypadku braku planu miejscowego- jeżeli nieruchomość jest położona na obszarze nieobjętym obowiązkiem sporządzania tego planu, a gmina nie ogłosiła o przystąpieniu do sporządzenia planu- podział nieruchomości można dokonać, jeżeli jest on zgodny z przepisami odrębnymi"

Proszę o pomoc