przepraszam, załącznik wczesniej nie poszedł
sYsTEM połączył wiadomości: 17 Maj 2013, 21:52
5. Pan X jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni 300,00ha użytków rolnych. Jego sąsiad przez miedzę, Pan Y, ma działkę rolną o powierzchni 0,28ha.W celu wyprostowania wspólnej granicy Pan X chciałby dokupić około Q,10ha gruntu od Pana Y, na co ten wyraża zgodę. Proszę podać przewidywany finał tej transakcji i uzasadnić odpowiedź.
Zarys odpowiedzi.
Ta transakcja mogłaby dojść do skutku, gdyby Agencja Nieruchomości Rolnych zrezygnowała z przysługującego jej prawa pierwokupu. Wydzielanie działek gruntu
o powierzchni mniejszej niż 0,30ha z nieruchomości rolnych i leśnych jest możliwe jedynie w celu przeznaczenia jej na powiększenie nieruchomości sąsiedniej lub w celu regulacji granic między sąsiadującymi nieruchomościami . Wydzielenie takiej działki wymaga wydania decyzji zatwierdzającej projekt podziału nieruchomości. Decyzja ta będzie miała charakter decyzji warunkowej, bowiem w jej sentencji musi się znaleźć zastrzeżenie, że wydziela się działkę gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3ha pod warunkiem przeznaczenia jej do zbycia właścicielowi nieruchomości sąsiedniej w celu powiększenia tej nieruchomości lub w celu regulacji granic.(art. 92 ust. 1 i art. 93 ust. 2a ustawy o gospodarce nieruchomościami). Nie będzie zatem możliwe wykonanie przez Agencję Nieruchomości Rolnych prawa pierwokupu w sytuacji gdy rolnik nabywa grunt w ilości powodującej przekroczenie powierzchni 300ha użytków rolnych (art 3 ust.4 i art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 11.04.2003 o kształtowaniu ustroju rolnego), bowiem art. 58 KC mówi, że czynność prawna sprzeczna z ustawą jest nieważna.
Podstawa prawna:
Ustawa o gospodarce nieruchomościami z 21 sierpnia 1997r. z późniejszymi zmianami
Ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego z 11 kwietnia 2003r.z późniejszymi zmianami
(ewentualnie Kodeks Cywilny ustawa z 23 kwietnia 1964r z późniejszymi zmianami).