Shoutbox

support:
2021 Jun 05 21:36:07
w jakimś bliżej nie określonym czasie nastąpi mała zmiana na forum, ale to jak znajdę wolny weekend czy coś podobnego
support:
2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Pomiar powykonawczy budynku na słupach betonowych

  • 6 Odpowiedzi
  • 461 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiek2708

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 8
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 29.0.1547.66 Chrome 29.0.1547.66
    • Zobacz profil
Ostatnio dostałem do pomiaru powykonawczego budynek postawiony na słupach.
Na gruncie wylana została betonowa płyta, z niej wystaje 25 betonowych słupów (siatka 5x5 co ok. 2,5m.)
Dopiero na tych słupach, na wysokości ok 3m. została wylana podłoga domu. Wszystkie sieci (kanalizacja, woda, energia) dochodzą do słupa i podłączone są od dołu budynku.
I teraz mam pytanie bo pomierzyć można wszystko ale jak to później pokazać na mapie:
Płytę betonową skartowałbym linią ciągłą jak fundament tak samo słupy, ale co z budynkiem – przerywaną?
Druga sprawa to przyłącza, czy pokazać  je do płyty betonowej i tam zakończyć  czy dociągnąć do słupów?
Może ktoś mierzył kiedyś podobny budynek i podpowie jak to rozwiązać?

Offline bieły

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 10
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.76 Chrome 32.0.1700.76
    • Zobacz profil
Hej, fundamentów wg. rozporządzenia w sprawie GESUT, BDOT i MZ nie pokażesz bo nie ma tagiego symbolu, więc jeśli obrys płyty fundamentowej rózni się od obrysu budynku to zaznaczyłbym to jako zmianę nawierzchni (przerywaną) ew. plac i opis bt. (beton).
Na tym zaznaczył słupy, dalej budynek grubą, przerywaną linią (jak nawis). Media narysowałbym do obrysu budynku.
Ciekawy przypadek :)

Offline krzysiek2708

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 8
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 29.0.1547.66 Chrome 29.0.1547.66
    • Zobacz profil
Dzięki za odpowiedz.

Offline wykolejeniec

  • *
  • Rekrut
  • *
  • Wiadomości: 153
  • Płeć: Mężczyzna
  • System:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Przeglądarka:
  • MS Internet Explorer 10.0 MS Internet Explorer 10.0
    • Zobacz profil
Budynek bym znaczył jak przedmówca, ale nie zgodzę się co do mediów. Skoro mierzymy załamania pionowe na przewodach, to ja bym się pokusił o pomiar tych pionowych odcinków, aż do miejsca wejścia do samego budynku (w twoim przypadku spodu budynku).

Ciekawe jak ten budynek potraktują w podatkach, bo nie jest na tradycyjnym fundamencie, a ludzie często się kłócą, że słupy to nie fundament. :)
Rzeczy niemożliwe załatwiam od ręki, cuda wymagają więcej czasu.

Offline bieły

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 10
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.76 Chrome 32.0.1700.76
    • Zobacz profil
Cytuj
nie zgodzę się co do mediów. Skoro mierzymy załamania pionowe na przewodach, to ja bym się pokusił o pomiar tych pionowych odcinków, aż do miejsca wejścia do samego budynku
Rozporządzenie w spr. GESUT BDOT i MZ
Załącznik 7 Rozdział 3 §7.
"W obrysie obiektów: budynek nie przedstawia się obiektów bazy danych GESUT."
Tyle, że rozpatrywany przez nas budynek nie jest standardowy ;)

Offline bieły

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 10
  • System:
  • Windows 7/Server 2008 R2 Windows 7/Server 2008 R2
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.102 Chrome 32.0.1700.102
    • Zobacz profil
Aktualne rozporządzenie w sprawie EGiB rzuca nowe światło na w/w problem:
$63.1a
Cytuj
1a. Przez kontur budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, rozumie się linię zamkniętą wyznaczoną przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą linii przecięcia się zewnętrznych ścian budynku z powierzchnią terenu.
1b. W przypadku gdy z powierzchnią terenu przecina się fundament budynku lub budynek posadowiony jest na filarach, konturem budynku jest odpowiednio linia wyznaczona przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą linii przecięcia się zewnętrznych krawędzi fundamentu lub zewnętrznych krawędzi filarów z powierzchnią terenu.
1c. W przypadku budynków posiadających tylko kondygnacje podziemne konturem budynku jest linia zamknięta wyznaczona przez prostokątny rzut na płaszczyznę poziomą zewnętrznych krawędzi tego budynku.
1d. W przypadku gdy prostokątne rzuty na płaszczyznę poziomą zewnętrznych ścian kondygnacji nadziemnych lub podziemnych budynku nie pokrywają się z konturem budynku, o którym mowa w ust. 1 pkt 3, albo gdy sąsiadujące budynki połączone są łącznikami nadziemnymi lub podziemnymi, kondygnacje te oraz łączniki wyróżnia się w bazie danych ewidencyjnych za pomocą numerycznego opisu jako bloki budynku

Podsumowując, część nadziemną rysujemy blokiem budynku, zewnętrzne krawędzie filarów utworzą kontur budynku, do którego dociągniemy media.

Odnośnie podatków taka konstrukcja budynku daje pewne możliwości:):
Cytuj
§ 78. W ewidencji nie wykazuje się:
1) altan i budynków gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich,
tylko czy te filary i płyta nie wyjdą drożej niż podatki?:)
« Ostatnia zmiana: 4 Luty 2014, 08:29 wysłana przez Brook »

Offline Brook

  • *
  • *
  • Wiadomości: 454
  • Płeć: Kobieta
  • System:
  • Windows 8/Server 2012 Windows 8/Server 2012
  • Przeglądarka:
  • Chrome 32.0.1700.102 Chrome 32.0.1700.102
    • Zobacz profil
Tak trochę ustawodawca się pogubił, bo ostatnio zaszła zmiana w prawie budowlanym dotyczącym altan i obiektów gospodarczych na rodzinnych ogródkach działkowych i nie ma już ograniczenia powierzchni 25 m2, mianowicie:
Cytuj
Ustawa PB - Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
4)  altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2 oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
Cytuj
Artykuł zmieniony przez Art. 57 ustawy z dnia 13.12.2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych, zmieniający ustawę PB z dniem 19.01.2014 r.
Moim zdaniem powinno to być spójne  z ewidencją....
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka