czy wykonując mdcp należy aktualizować użytki?

Zaczęty przez dryft, Poniedziałek 18 Maj 2015, 21:36:45

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

jkbsrwk

oj widzę, że za późno zaktualizowałem swoja odpowiedź powyżej :P


Atol

Napiszę tak:
Osobiście piszę w sprawozdaniu, że nie uzyskano wniosku właściciela o zmianę danych w ewidencji gruntów i budynków. Jeśli zaś inwestor sobie tego życzy to taki wniosek mi podpisuje, ale jeszcze nigdy nie tyczył się on użytku przy mdcp.

dryftAutor w?tku

#7
no właśnie ja mam wątpliwości czy trzeba aktualizować, bo faktycznie na jakiej podstawie ma to robić geodeta przy opracowaniu mdcp...  znalazłam pismo Geodezyjnej Izby Gospodarczej do GGK w tej sprawie, ale nie znalazłam odp:(  http://geoforum.pl/upload/files/pliki/140910_gig.pdf

jkbsrwk

#6
Chodzi mi o to, że gdyby geodeta miał wprowadzić zmianę musiał by prosić właściciela o podpisanie wniosku o zmianę danych EGiB, czyli wyręczyć właściciela w tym, co należy do jego obowiązku (PGiK Art. 22.2) i to by była jedyna droga do przeprowadzenie aktualizacji EGiB w tym przypadku :)
Poniżej stanowisko GGK w sprawie aktualizacji EGiB przy sporządzaniu MDCP. Wynika z niego, że w sprawie użytków stosujemy rozporządzenie, czyli nie aktualizujemy, a w sprawie budynków należy przeprowadzić aktualizację, ale o tym już była kiedyś mowa:)

Atol

#5
zaneguje Twoją wypowiedź :)   bowiem wg PGiK:

Art. 22. 1. Ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie.
2.45) Podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, zgłaszają właściwemu staroście zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni, licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z aktów normatywnych, prawomocnych orzeczeń sądowych, decyzji administracyjnych, aktów notarialnych, materiałów zasobu, wpisów w innych rejestrach publicznych oraz dokumentacji architektoniczno-budowlanej przechowywanej przez organy administracji architektoniczno-budowlanej.
3.45) Jeżeli uzyskanie danych niezbędnych do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków nie jest możliwe w inny sposób, starosta może, w drodze decyzji administracyjnej, nałożyć na podmioty, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1, obowiązek:
1) opracowania dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków, w przypadku ustalenia, że stan rzeczywisty nieruchomości jest inny niż ujawniony w tej bazie danych, a różnica ta jest skutkiem robót budowlanych, o których mowa w art. 3 pkt 7 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2013 r. poz. 1409, z późn. zm.46));
2) udostępnienia dokumentacji budowy lub dokumentacji powykonawczej, o której mowa w art. 3 pkt 13 i 14 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, jeżeli jest to niezbędne do ujawnienia w bazie danych ewidencji gruntów i budynków danych dotyczących budynku lub działki;
3) udzielenia informacji o sposobie użytkowania budynków i lokali.
4.47) W przypadku uchylania się obowiązanych podmiotów od wykonania nałożonego decyzją administracyjną obowiązku opracowania dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków, następuje egzekucja tego obowiązku w drodze wykonania zastępczego w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2014 r. poz. 1619, z późn. zm.48)).
5.47) Właściwy organ, na wniosek podmiotu obowiązanego do poniesienia kosztów wykonania zastępczego dokumentacji geodezyjnej niezbędnej do aktualizacji bazy danych ewidencji gruntów i budynków, złożony w terminie 7 dni od dnia otrzymania zawiadomienia, o którym mowa w art. 133 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, może:
1) umorzyć koszty w całości lub w części, jeżeli obowiązany przedstawi dokument potwierdzający:
a) pobieranie zasiłku, o którym mowa w art. 37 lub art. 38 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2015 r. poz. 163), lub pobieranie takich zasiłków w okresie 2 lat, lub
b) otrzymanie zasiłku, o którym mowa w art. 5 ustawy z dnia 16 września 2011 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1385, z późn. zm.49)), lub art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, lub otrzymanie takich zasiłków w okresie ostatnich 3 lat poprzedzających złożenie wniosku;
2) rozłożyć koszty na raty, jeżeli przemawia za tym ważny interes obowiązanego.


gdzie jest zatem napisane, że geodeta ma przekazywać jakieś wnioski?

z powyższego art. wynika, że robi właściciel nieruchomości bądź starosta wydając decyzję

jkbsrwk

Wydaje mi się, że się nie aktualizuje, bo do tego potrzebna jest zgoda właściciela, a zmiana użytku nie koniecznie będzie dotyczyć działki zleceniodawcy MDCP, tylko np. sąsiada. Więc jak jest taka potrzeba to tak jak Lupus napisał można wykazać użytek nie ujawniony w EGiB + legenda na mapie. ( Rozp. o standardach Par. 79)

Atol

#3
pisze tam, że mają być zgodne z mapą ewidencyjną, oraz, że aktualizacja nie jest konieczna na działkach otaczających "twoją" - dla której robisz mdcp.  Oraz jeżeli robisz coś pod działania inwestycyjne, mające na celu przeprowadzenie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji. - czyli pod obiekty liniowe.



2. Aktualizacja użytków gruntowych nie jest konieczna na obszarze otaczającym teren planowanej kubaturowej inwestycji budowlanej, a także na obszarze planowanym wyłącznie pod działania inwestycyjne, mające na celu przeprowadzenie ciągów drenażowych, przewodów i urządzeń służących do przesyłania płynów, pary, gazów i energii elektrycznej oraz urządzeń łączności publicznej i sygnalizacji.


wniosek z tego taki, że dla działki dla której robisz mdcp na której powstaje coś kubaturowego ma być użytek aktualny (poza wyjątkami wyzej opisanymi)

Lupus

kojarzy mi się taki paragraf gdzie jest napisane, że na mapie należy wykazać użytki niezgodne z mapą ewidencyjną i podać legendę
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

dryftAutor w?tku

to jak w końcu jest z tymi użytkami? w standardach piszą,że w zakresie użytków mapa ma być zgodna z mapą ewidencyjną. a dalej piszą,że aktualizacja użytków nie jest konieczna (...) itd.
no i już nie wiem jak powinno być...