Shoutbox

 

support

2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Operat z wytyczenia wasze opinie

  • 6 Odpowiedzi
  • 5546 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Fido

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 21 Sierpień 2014, 21:32
Witam
Mama takie pytanko jak według was powinien wyglądać operat z wytyczenia obiektu budowlanego (budynek) przekazany według znowelizowanej ustawy PGiK po wykonaniu takowych czynności do PODGiK?

POZDRAWIAM

Offline Ksieciuniu81

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 76
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 21 Sierpień 2014, 23:03
Ostatnie wieści z mojego PODGiK są takie:
-szkic tyczenia
-dziennik tyczenia
i uwaga......
-zmiana użytku na Bp
-założenie karty budynku ze statusem 2 - w budowie!!!!
Największe wątpliwości mam do ostatniego, co jeśli inwestor zrezygnuje z budowy, a w ewidencji będzie
budynek którego budowa zakończyła się na wytyczeniu
Pwt27,17 "Przeklęty, kto przesuwa miedzę swego bliźniego"

Offline jerro

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 104
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 22 Sierpień 2014, 09:18
1. Szkic tyczenia do operatu?  ???

Oryginał szkicu tyczenia dołączany jest do dziennika budowy, zaś jego kopia uwierzytelniona przez kierownika budowy pozostaje w dyspozycji wykonawcy (standardy)

Ani oryginał ani kopia szkicu tyczenia uwierzytelniona przez kierownika budowy nie może być częścią operatu przekazywanego do Zasobu. Kopia szkicu ma zostać w dyspozycji Wykonawcy, więc gdyby została przekazana do Zasobu to już nie byłaby w dyspozycji wykonawcy czyli podmiotu działalności gospodarczej na przykład. Chyba to jasne i nie budzi zastrzeżeń.

2. Budynek ???

w operacie z wytyczenia,(?) "ujawniasz w bazie egib" (?) "budynek o statusie": w budowie lub projektowany. Ale wg mnie nie ma żadnych podstaw, by te zgłoszenia w jakikolwiek sposób dotyczyły geodetów.
Zmianę danych EGiB w związku z rozpoczęciem budowy winno się wprowadzać na podstawie przyjętego przez Starostwo zgłoszenia o terminie rozpoczęcia robót, co w żadnym razie nie może dotyczy geodety.

3. Zmiana użytku na Bp?  ???

Do ustalenia granic, powierzchni i wykonania wykazu zmian - to potrzebne jest upoważnienie starosty dla osoby która te czynności będzie wykonywać. Podstawa prawna: § 5 ust. 2 rozp. ws gleboznawczej klasyfikacji gruntów z 2012 r. [isap.sejm.gov.pl]

Zaliczenie gruntów do odpowiedniego rodzaju użytku gruntowego przeprowadza się w trakcie czynności klasyfikacyjnych w terenie. Podstawa prawna: § 7 ust. 1 pkt 7 rozp. ws gleboznawczej...

Czynności klasyfikacyjne w terenie, to jedne z 5 czynności wchodzące w skład klasyfikacji (§ 5 ust. 1 pkt 2 rozp.) do przeprowadzenia których musi być powołany "klasyfikator" (§ 5 ust. 2 rozp.)

Oczywiście każdy może być upoważniony przez starostę do przeprowadzenia klasyfikacji, może to być również i geodeta. Ale bez takiego upoważnienia, to czynność jest bezprawna.

informacje zaczerpnięte z "niebieskiego forum"  ;)
« Ostatnia zmiana: 22 Sierpień 2014, 09:26 wysłana przez jerro »
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi." - A. Einstein

Offline Fido

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 24 Sierpień 2014, 00:37
OK wszystko pięknie ładnie tylko znowu pojawia się "stara śpiewka" pod tytułem mój PODGiK wymaga itd... co ośrodek to inne prawo? Czy naprawdę nie ma przepisu który mówi jednoznacznie co ma biedny Geodeta zrobić czy karta ma być czy nie co z użytkiem czy dołączyć raport z pomiaru palików po wytyczeniu + pomiar kontrolny na osnowę...

POZDRAWIAM

Offline szymaj

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil

Odp: Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 24 Sierpień 2014, 21:53
Masz racje stara śpiewka... u nas na początku nic nie byli w stanie powiedzieć w Ośrodku co ma się znaleźć w takim operacie.
Na szkoleniu, z rok temu nasz WINGiK mówił o nadchodzących zmianach i wtedy mówił o zmianie użytku i żeby namierzyć na osnowę geodezyjną obrys budynku i nadać atrybut "w budowie".

Offline Bocian!

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 14
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 25 Sierpień 2014, 12:10
Witam,
moim zdaniem operat z wytyczenia powinien zawierać dane a propo zmiany użytku na Bp i tak wygląda operat w powiecie kłodzkim. Po wytyczeniu mierze 4 pikiety po obrysie ław ciesielskich lub zebranym humusie i tak uwidaczniam użytek Bp w BDEGiB.
pozdrawiam
GeoStatik Geodezyjna Obsługa Inwestycji
              Grzegorz Bocianowski

Offline miloszkalmuczak

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 29
    • Zobacz profil

Odp: Operat z wytyczenia wasze opinie

  • dnia: 25 Sierpień 2014, 22:52
Wg wstępnej informacji z ODGiK dla miasta Leszna (założona pełna EGiB + mapa numeryczna 100 % pokrycia).....

1. Budynki projektowane wprowadzane są z urzędu na podstawie dokumentacji architektoniczno - budowlanej z Wydziału Budownictwa i Architektury (nowelizacja PGiK) .....
2. Geodeta sporządza wykaz zmian budynkowych (nie będzie już arkuszy danych ewidencyjnych dotyczących budynków) zmianiając status z projektowany budynek na budynek w budowie.....
3. Geodeta zmienia użytek gruntowy jeśli wymaga on zmiany......

I oto cały operat....... Wydaje się to logiczne.....