Shoutbox

 

support

2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Kontrola wysokościowa pomiaru GNSS

  • 6 Odpowiedzi
  • 2685 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiek5555

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Kontrola wysokościowa pomiaru GNSS

  • dnia: 2 Maj 2014, 16:57
Hej. W jaki sposób można wykonywać kontrolę wysokościową pomiaru GNSS? wg Standartów par. 12 kontrola taka powinna być wykonywana ale jest brak szczegółów. Pomiar kontrolny sytuacyjny jest jasno opisany a wysokościowy już nie.
« Ostatnia zmiana: 4 Maj 2014, 21:44 wysłana przez Brook »

Offline lesze16

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
    • F1 Geodezja
Standardy:
§ 11. Przed rozpoczęciem i po zakończeniu sesji pomiarowej metodą precyzyjnego pozycjonowania przy pomocy GNSS ustala się wysokość anteny odbiornika z dokładnością do 0,01 m.
§ 12. 1. Przed rozpoczęciem lub w trakcie każdej sesji pomiarowymi technikami kinematycznymi RTK oraz RTN wykonuje się pomiar kontrolny na co najmniej dwóch punktach poziomej osnowy geodezyjnej, zlokalizowanych w odległości nie większej niż 5 km od punktów będących przedmiotem pomiaru.
2. Odchyłka liniowa ustalona na podstawie pomiaru kontrolnego nie może przekraczać:
1) w odniesieniu do współrzędnych prostokątnych płaskich — 0,12 m (dx, dy =< 0,12 m);
2) w odniesieniu do wysokości — 0,09 m (dh =< 0,09 m).
« Ostatnia zmiana: 4 Maj 2014, 21:45 wysłana przez Brook »

Offline krzysiek5555

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
ok to wiem. ale jak to technicznie prawidłowo wykonać w sytuacji jak osnowa ma wysokość to jest proste. a jeżeli nie ma to co wtedy? czy mogę wykonać pomiar np. istniejącej studzienki kanalizacyjnej w okolicy mojej pracy  i porównać wysokość z mapy z tą co wyszła z pomiaru?

Offline szymaj

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 19
    • Zobacz profil
Szukasz osnowy z wysokością lub reperu do 5km, jeśli jest to reper na ścianie i nie da się pomierzyć RTK to przenosisz wysokość niwelatorem i wtedy robisz pomiar kontrolny. A jeśli masz pomiar na końcu świata i w promieniu 5km nie ma nic, to zakładasz punkt statycznie i mierzysz kontrolnie. Ta ostatnia opcja to już wymaga konsultacji z Ośrodkiem, ja słyszałem opinie, że można w ten sposób ale jak się ktoś uprze to Ci nie przyjmie takiego pomiaru.

Offline szykub

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 25
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Teoretycznie: rozporządzenie MAiC z dnia 14.02.2012 ws osnów geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych, załącznik nr 1, rozdział 6, pkt. 6
Cytuj
6. Punkty szczegółowej osnowy poziomej powinny mieć wyznaczone wysokości z dokładnością nie mniejszą niż 0,05 m.

Ale do końca roku 2014 mogą być wykorzystywane bazy danych osnów szczegółowych utworzone na podstawie wcześniej obowiązujących przepisów §23.2:
Cytuj
2. Bazy danych szczegółowych osnów geodezyjnych utworzone i aktualizowane na mocy dotychczasowych przepisów mogą być wykorzystywane do dnia 31 grudnia 2014 r.

Pytanie czy kontrolę można wykonać na punktach geodezyjnej osnowy wysokościowej? Wydaje się to być sensowne, ale jaki jest na to przepis prawa?

Offline eloziomce

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Kontrola wysokościowa pomiaru GNSS

  • dnia: 16 Maj 2014, 22:46
Ja radziłem sobie w taki sam sposób - jedno przejście niwelacją geometryczną z reperu na ścianie na palik czy jakiś stały szczegół, dołączasz dziennik niwelacji i zamierzasz go RTN. Przechodziło. rzadko kiedy masz repery ziemne.

Offline leszekmur

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Kontrola wysokościowa pomiaru GNSS

  • dnia: 7 Czerwiec 2014, 12:28
Miałem kiedyś inwentaryzacje leśniczówki, gdzie w promieniu 7 km nie było żadnej osnowy (ciężko było tam w ogóle trafić). Założyłem więc punkty osnowy pomiarowej przy pomocy GNSS, bez wykonania wymaganej kontroli. Dalszy pomiar prowadziłem tachimetrem w odniesieniu do tych punktów. Całą zaistniałą sytuację opisałem w sprawozdaniu technicznym i w PODGiK nie robili problemów.