Shoutbox

 

support

2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Jakie konkretne prace można wykonywać posiadając uprawnienia z poszczególnych zakresów?

  • 14 Odpowiedzi
  • 5699 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline niemrawy

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Mam pytanie. Czy posiadając uprawnienia z zakresu 4 (nie mam 1) mogę wykonać mapę do celów projektowych? Czy mogę zgłosić pracę geodezyjną w ośrodku?
« Ostatnia zmiana: 5 Marzec 2014, 17:28 wysłana przez niemrawy »

Offline SQ3REG

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Witam, z tego co wiadomo mi to nie możesz, jedyne co to możesz nadzorować prace związane ze stawianiem jakiegoś obiektu, wytyczenia budynków no i  pomiar powykonawczy. Robotę w ośrodku możesz złożyć lecz tylko jeśli chodzi o powykonawcze działania, do sporządzania map do celów PROJEKTOWYCH :D musisz mieć zakres 1

Offline geo-pomiar1987

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
robotę geodezyjna mozesz zgłosić każdą bez uprawnień, a z tego co wiem od starszych kolegów posiadając zakres 4 nie musisz robić zakresu 1

Offline kokarolcia

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Wątek dotyczy zakresu prac w ramach posiadanych uprawnienień, na podstawie wyjasnień GUGIK

W świetle przepisów rozporządzenia, czynności wznawiania znaków granicznych i wyznaczania punktów granicznych, wykonywane w trybie art. 39 ustawy, lub czynności ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych, w tym położenia punktów granicznych, wykonywane w trybie przepisów § 37–39 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), należy potraktować jako czynności identyfikujące położenie punktów granicznych na gruncie. Identyfikacja ta, w świetle § 2 pkt 10 rozporządzenia jest częścią składową geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego obiektu punktowego, jakim jest punkt graniczny. Mając na uwadze przedstawione regulacje prawne należy skonstatować, że uprawnienia zawodowe nadane w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 1 ustawy, upoważniają do wykonywania samodzielnych funkcji, związanych z geodezyjnymi pomiarami sytuacyjnymi punktów granicznych, w tym związanych ze wznawianiem znaków granicznych lub wyznaczaniem punktów granicznych w trybie przepisów art. 39 ustawy, a także z ustalaniem punktów granicznych w trybie § 37 – 39 wyżej wymienionego rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

wychodzi na to że z 1 można wznawiać znaki graniczne i wyznaczać punkty graniczne?
« Ostatnia zmiana: 7 Marzec 2014, 14:59 wysłana przez Brook »

Offline kasikz

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 6
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Ja też rozumiałabym to w ten sposób. Z tego, co wiem, rzeczywiście w trybie art. 39 mając uprawnienia z zakresu 1 można wyznaczać punkty graniczne.

Offline czacza

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
z tego co mi wiadomo i czegu się już nauczyłem zakres 4 wymagany jest do robót objętych nadzorem inwestorskim, a mapa do celów projektowych takiego nie potrzebuje

Offline piotrgeokart

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 50
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil
Wątek dotyczy zakresu prac w ramach posiadanych uprawnienień, na podstawie wyjasnień GUGIK

W świetle przepisów rozporządzenia, czynności wznawiania znaków granicznych i wyznaczania punktów granicznych, wykonywane w trybie art. 39 ustawy, lub czynności ustalania przebiegu granic działek ewidencyjnych, w tym położenia punktów granicznych, wykonywane w trybie przepisów § 37–39 rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 38, poz. 454), należy potraktować jako czynności identyfikujące położenie punktów granicznych na gruncie. Identyfikacja ta, w świetle § 2 pkt 10 rozporządzenia jest częścią składową geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego obiektu punktowego, jakim jest punkt graniczny. Mając na uwadze przedstawione regulacje prawne należy skonstatować, że uprawnienia zawodowe nadane w zakresie, o którym mowa w art. 43 pkt 1 ustawy, upoważniają do wykonywania samodzielnych funkcji, związanych z geodezyjnymi pomiarami sytuacyjnymi punktów granicznych, w tym związanych ze wznawianiem znaków granicznych lub wyznaczaniem punktów granicznych w trybie przepisów art. 39 ustawy, a także z ustalaniem punktów granicznych w trybie § 37 – 39 wyżej wymienionego rozporządzenia w sprawie ewidencji gruntów i budynków.

wychodzi na to że z 1 można wznawiać znaki graniczne i wyznaczać punkty graniczne?
ciekawe ale na to wygląda

u nas robiąc mapę do odbioru budynku wymagają mapy do zmiany użytkowania działki wraz z wykazem zmian, czyli potrzeba 1 i 2 a niektórzy mając tylko jeden zakres to robią
« Ostatnia zmiana: 24 Marzec 2014, 20:54 wysłana przez Brook »

Offline seraf

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 8
    • Zobacz profil
Czytając literalnie stanowisko GGK faktycznie wynik, że osoby posiadające uprawnienia zawodowe w zakresie 1 mogą dokonywać wznowień znaków granicznych i wyznaczenia punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów. Moim zdaniem jest w tym logika ponieważ te rodzaje prac są tylko czynnościami technicznymi nie zmieniającymi zakresu i sposobu władania.
Jednakże inspektorzy z powiatu na którym wykonuje prace geodezyjne wątpią aby widzieli w tym sens. Taka ich natura.  Pewnie usłyszałbym iż wszystko zależy od interpretacji stanowiska GGK  :D

Offline cacha

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 5
    • Zobacz profil
Stanowisko GGK kłóci się z obecnie obowiązującym rozp. o uprawnieniach, które mówi jakimi pracami należy się wykazać aby praktyka z odpowiedniego zakresu została uznana. I to  ZAKRES 2 obejmuje m.in.-
"2)   wznawianie znaków granicznych, wyznaczanie punktów granicznych lub prace związane z ustalaniem granic w trybie przepisów dotyczących ewidencji gruntów i budynków - minimum 2 prace geodezyjne".

Offline Batrt

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
Czytając literalnie stanowisko GGK faktycznie wynik, że osoby posiadające uprawnienia zawodowe w zakresie 1 mogą dokonywać wznowień znaków granicznych i wyznaczenia punktów granicznych ujawnionych uprzednio w ewidencji gruntów. Moim zdaniem jest w tym logika ponieważ te rodzaje prac są tylko czynnościami technicznymi nie zmieniającymi zakresu i sposobu władania.
Jednakże inspektorzy z powiatu na którym wykonuje prace geodezyjne wątpią aby widzieli w tym sens. Taka ich natura.  Pewnie usłyszałbym iż wszystko zależy od interpretacji stanowiska GGK  :D

czy mogłabym prosić o inf, o których wyjaśnieniach GGK jest mowa? Kiedy zostały opublikowane?
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć"

Offline Lupus

  • *
  • *
  • Wiadomości: 1829
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dariusz Wilczewski
    • Zobacz profil
    • limbus3d.pl
Moim zdaniem jest w tym logika ponieważ te rodzaje prac są tylko czynnościami technicznymi nie zmieniającymi zakresu i sposobu władania.

Jak to "nie zmieniającymi zakresu"?? a skąd osoba bez uprawnień z zakresu drugiego może "wiedzieć" (podpisać) że zmienia albo nie zmienia? Przecież nie ma uprawnień do tego żeby to ocenić.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Offline Przemek Zalewski

  • *
  • *
  • Wiadomości: 176
  • Płeć: Mężczyzna
  • geodeta uprawniony 1,2,4
    • Zobacz profil
Na pisemnym z "2" miałem pytanie ze wznowienia znaków granicznych i napisałem, że w określonych przypadkach, zgodnie z wykładnią GGK, może to robić geodeta z zakresem "1".

W wykładni GGK widzę lukę, gdyż przed stwierdzeniem, czy wznowienienie to jedynie "pomiar sytuacyjny" wczesniej ujawnionych/pomierzonych punktów/znaków należy dokonać analizy danych będących w Zasobie, a dotyczących granic. To mi ewidentnie podpada pod "2".


Offline Batrt

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Płeć: Kobieta
    • Zobacz profil
dziękuję bardzo :)

mam jeszcze pytanie o osnowy szczegółowe, a konkretniej z jakimi uprawnieniami można modernizować osnowę szczegółową, wznawiać punkty szczegółowej i dokonywać jej przeglądu?
"Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć"

Offline support

  • *
  • *
  • ☆ Pŕöúđ Mémbéŕ ☆
  • Wiadomości: 3456
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz Gawron
    • Zobacz profil
    • Pracownia Geodezyjna Mariusz Gawron
Zakres 3 - jest to opisane w rozporządzeniu o osnowach.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.