Rozgraniczanie nieruchomości teoria i praktyka 2008 – Dariusz Felcenloben
Granice określające stan prawny nieruchomości.
„Stan prawny nieruchomości, określony jest treścią wpisów w dziale II-IV księgi wieczystej i jedynie w tym znaczeniu i zakresie objęty jest rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych i domniemaniem prawdziwości w przeciwieństwie do wpisów w dziale I-O, dotyczącym oznaczenia nieruchomości, które taką ochroną nie są objęte.
Ujawnione zatem w księdze wieczystej wpisy dotyczące oznaczenia nieruchomości, w tym jej granica powierzchnia czy położenie, nie tworzą samodzielnie stanu prawnego, przez co nie podlegają ochronie przewidzianej dla wpisów praw, a w razie ich niezgodności ze stanem ujawnionym w katastrze nieruchomości podlegają sprostowaniu na zasadach określonych w art. 27 u.k.w.h.
(…)
Mówiąc o granicach nieruchomości, uprawnionym jest, zatem stwierdzenie, że określają one stan prawny nieruchomości ujawniony w działach II-IV księgi wieczystej, nieuprawnionym zaś używanie określenia, że w takich przypadkach mamy do czynienia z granicami prawnymi jako takimi.
Granica, jako element oznaczenia nieruchomości nie tworzy bowiem samodzielnie stanu prawnego, lecz jedynie określa jego zasięg bez względu na fakt, z jaką precyzją można te granice wyznaczyć poprzez wskazanie położenia punktów i wyznaczenie przebiegu linii granicznych w terenie.”