Uaktualnienie do wersji 11.21:
- dodanie funkcji łączenia katalogów warstw/obiektów GESUT i BDOT500,
- dodanie odczytu domyślnych formatek z podkatalogu Formatki,
- przekazywanie interfejsom ostatnio zalogowanego użytkownika do baz FB w sytuacji braku zintegrowanej bazy EGiB oraz braku konfiguracji użytkowników programu,
- dodanie możliwości wymuszenia przelogowania do baz FB przy otwieraniu nowej bazy,
- dodanie info o operacie i aktywacji w okienku z info o obiekcie,
- uaktualnienie słowników kodu stabilizacji i źródła danych o położeniu zgodnie z rozporządzeniem,
- dodanie mechanizmu modyfikacji działek, konturów i użytków po zmianie współrzędnych punktu granicznego,
- dodanie mechanizmu modyfikacji w bazach FB obiektu typu powierzchniowego, linia łamana, punkt, po zmianie na warstwach wpływających na postać geometrii obiektu,
- dodatki na potrzeby eksportu różnicowego EGiB do formatu GML w ramach ZSIN,
- dodanie częściowego zatwierdzania operatu (zatwierdza ono obiekty, warstwy, zmodyfikowane punkty graniczne, zmodyfikowane działki, kontury i użytki z niezmienioną listą punktów na obwodnicy; nie są zatwierdzane nowo dodane lub usunięte punkty, działki, kontury i użytki oraz takie, którym lista punktów granicznych na obwodnicy uległa zmianie).
Uaktualnienie zawiera też nowe biblioteki o których mowa w artykule pt. "Dostosowanie bibliotek programu EWMAPA 11 do nowych rozporządzeń", poprzednie biblioteki zostały zachowane w podkatalogach OLD podkatalogów GESUT, BDOT500 i EGiB.
W związku z dodaniem opcji różnicowej wymiany danych w ramach ZSIN zaszła konieczność bardziej restrykcyjnego podejścia do rejestrowania zmian związanych z działkami, konturami, użytkami i obiektami w programie EWMAPA. Od wersji 11.21 każda zmiana położenia punktu granicznego działki, konturu, użytku lub wierzchołka obiektu spowoduje utworzenie kolejnej wersji obiektu: działka, kontur, użytek lub obiekt. Ma to szczególnie bardzo duży wpływ na modyfikację bazy w strukturze FDB. Jeśli wykonujemy np. podział działki w trybie zmiany, zmodyfikowanie współrzędnych punktu granicznego będzie powodowało, iż wszystkie działki, do których ten punkt należy, będą miały status do usunięcia, a co za tym idzie do momentu zatwierdzenia zmiany jakakolwiek edycja na tych działkach będzie niemożliwa do wykonania. Jest to szczególnie uciążliwe w momencie, gdy zmienimy współrzędną punktu konturu lub użytku np. dr. Możemy w ten sposób na pewien czas zablokować dużą część bazy. Aby temu zapobiec, wprowadzona została opcja częściowego zatwierdzania operatu. Dzięki niej w przypadku zmian w bazie działek, które wiążą się z decyzją administracyjną, możemy po wprowadzeniu zmiany do bazy wykorzystać opcję częściowego zatwierdzania zmian. Spowoduje ona zatwierdzenie zmiany w zakresie:
- wszystkich zmodyfikowanych punktów granicznych,
- wszystkich edytowanych działek, konturów, użytków, dla których nie zmieniła się lista punktów (nie został dodany ani usunięty żaden punkt graniczny),
- wszystkich zmian dotyczących obiektów i warstw.
Reszta zmian (sam podział) nie zostanie zatwierdzona i będzie oczekiwała np. na uprawomocnienie się decyzji podziałowej.
Aby uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z wymianą danych w ramach ZSIN, bardzo istotna jest kolejność wprowadzania zmian w bazach działek, konturów i użytków. W pierwszej kolejności powinny zostać wprowadzone do bazy wszelkie zmiany współrzędnych punktów granicznych istniejących już w bazie danych, a dopiero potem sam podział działki. Modyfikacja współrzędnych istniejących punktów granicznych po wprowadzeniu podziału, w szczególnych przypadkach (jeżeli zajdzie konieczność anulowania zmiany), może spowodować błędy przy aktualizacji ZSIN.
Wersja FB
[descarga]http://geobid.pl/upg/upgrade.php?PROGID=WIN110FB[/descarga]
Wersja zwykła
[descarga]http://geobid.pl/upg/upgrade.php?PROGID=WIN110[/descarga]
Wersja mała
[descarga]http://geobid.pl/upg/upgrade.php?PROGID=LITTWIN110[/descarga]
Wersja view
[descarga]http://geobid.pl/upg/upgrade.php?PROGID=WIN110V[/descarga]