Shoutbox

 

support

2020 Nov 12 13:57:35
o taki portal na jakiś czas do nas wpadnie

Wysokości w BDOT i GESUT

  • 15 Odpowiedzi
  • 4934 Wyświetleń

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Zygmunt Dziąsło

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 26 Listopad 2015, 10:55
Czy ktoś, mógłby napisać gdzie w przepisach jest (lub było) napisane, o konieczności przyporządkowania jako podobiekty wysokości z baz BDOT lub GESUT do innych obiektów.

Offline Lupus

  • *
  • *
  • Wiadomości: 1880
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dariusz Wilczewski
    • Zobacz profil
    • limbus3d.pl

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 26 Listopad 2015, 14:08
ja bym szukał w definicjach obiektów w rozporządzeniu o BDOT i GESUT
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Offline GEORG

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 27 Listopad 2015, 13:34
ja bym szukał w definicjach obiektów w rozporządzeniu o BDOT i GESUT

czyli dokładnie gdzie, ja nie mogę znaleść zapisu mówiącego o przyporządkowaniach, wprost jest to nieokreślone w rozporządzeniu.

Offline support

  • *
  • *
  • ☆ Pŕöúđ Mémbéŕ ☆
  • Wiadomości: 3457
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz Gawron
    • Zobacz profil
    • Pracownia Geodezyjna Mariusz Gawron

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 27 Listopad 2015, 14:01
Nie można się z tym zgodzić - w rozporządzeniu mamy klasy obiektów

Cytuj
Klasa: GES_PunktOOkreslonejWysokosci
Klasa: KR_RodzajPktu

dalej mamy

[xquote]§ 19. 1. Klasę obiektów SUPS reprezentuje punkt o określonej wysokości.
2. Reprezentacją geometryczną klasy obiektów SUPS jest punkt.
3. Obiekty klasy SUPS są topologicznie powiązane z obiektami klas, o których mowa
w § 10, oraz obiektami klas SUOP, SUUS i SUBP.
4. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu do 0,01 m.
5. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu do 0,1 m dla elastycznych i mierzonych elektromagnetycznie obiektów sieci uzbrojenia terenu.
6. Atrybutem rzędna góry pozyskuje się wysokość przewodów i obiektów klasy obudowa przewodów.
7. Atrybut rodzaj sieci przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_RodzSieci.
8. Atrybut rodzaj urządzenia przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_Urzadz.
9. Atrybut rodzaj budowli podziemnej przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_RodzBud.
10. Atrybut rodzaj obudowy przewodu przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_Obudowa.[/xquote]

czyli wszędzie tam gdzie jest etykieta - "rzędna ..." należy ją podać zachowując odpowiednią dokładność zapisu.
"Być narodowi użytecznym" - Stanisław Staszic, Patron techników polskich.


Offline GEORG

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 28 Listopad 2015, 15:03
ja szukam zapisu mówiącego, że pkt wysok jest topologicznie powiązany z jezdną , chodnikiem, rowem, skarpą. Nie znalazłem. Prośba do czytających uważniej o wskazanie paragrafu lub cyt. rozp.

Offline stand

  • *
  • Słuchacz
  • *
  • Wiadomości: 3
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 28 Listopad 2015, 17:08
W nowym rozporządzeniu w sprawie GESUT "punkt o określonej wysokości" nie ma atrybutu rodzaj sieci:
"§ 19. 1. Klasę obiektów SUPS reprezentuje punkt o określonej wysokości.
2. Reprezentacją geometryczną klasy obiektów SUPS jest punkt.
3. Obiekty klasy SUPS są topologicznie powiązane z obiektami klas, o których mowa
w § 10, oraz obiektami klas SUOP, SUUS i SUBP.
4. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu
do 0,01 m.
5. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu
do 0,1 m dla elastycznych i mierzonych elektromagnetycznie obiektów sieci uzbrojenia
terenu.
6. Atrybutem rzędna góry pozyskuje się wysokość przewodów i obiektów klasy obudowa
przewodów."
Wydaje mi się, że nie musi być podobiektem powiązanym z siecią uzbrojenia terenu. Topologicznie tak.

Offline ciri

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Kobieta
  • "...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi..."
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 6 Sierpień 2016, 11:14
Nie można się z tym zgodzić - w rozporządzeniu mamy klasy obiektów

dalej mamy

[xquote]§ 19. 1. Klasę obiektów SUPS reprezentuje punkt o określonej wysokości.
2. Reprezentacją geometryczną klasy obiektów SUPS jest punkt.
3. Obiekty klasy SUPS są topologicznie powiązane z obiektami klas, o których mowa
w § 10, oraz obiektami klas SUOP, SUUS i SUBP.
4. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu do 0,01 m.
5. Atrybuty: rzędna góry, rzędna dołu przyjmują wartości w metrach z precyzją zapisu do 0,1 m dla elastycznych i mierzonych elektromagnetycznie obiektów sieci uzbrojenia terenu.
6. Atrybutem rzędna góry pozyskuje się wysokość przewodów i obiektów klasy obudowa przewodów.
7. Atrybut rodzaj sieci przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_RodzSieci.
8. Atrybut rodzaj urządzenia przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_Urzadz.
9. Atrybut rodzaj budowli podziemnej przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_RodzBud.
10. Atrybut rodzaj obudowy przewodu przyjmuje wartości zgodnie ze słownikiem GES_Obudowa.[/xquote]

czyli wszędzie tam gdzie jest etykieta - "rzędna ..." należy ją podać zachowując odpowiednią dokładność zapisu.

 :-\
Ale czy to nie jest za daleko idący wniosek ?
Z tego co piszesz można zrozumieć, że obiekty są "topologicznie powiązane" --> czyli 'rzedne sa podobiektami obiektu sieć'
a mnie się wydaje - oczywiscie mogę być w "mylnym błędzie" ;) że to znaczy, że powinny mieć wspólny węzeł, hmm??
Ponieważ jest zapis -upraszczając - że topologiczne powiazanie jest również między np. zasuwą wodną a siecią wodociągową -czyli jest węzeł na sieci w miejscu wystąpienia zasuwy, a przeciez zasuwa nie jest podobiektem obiektu sieci wodociągowej ! wiec kiedy "topologiczne powiązanie" jest nakazem dodawania podobiektów (rzednych) do obiektów a kiedy nie, kiedy jest tylko wymogiem wspólnego węzła czy linii ? ???? Pytanie to tez niech wystąpi w kontekście wczesniej zadanego przy obiektach z bazy bdot500 gdzie przy ob.powierzchniowych dodajemy jako podobiekty rzedne ( np. do jezdni, chodnika, trawnika,mokradła) ??
:)

Offline Sowa

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 118
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 7 Sierpień 2016, 22:33
Zacytowane paragrafy to tylko przeslanki. Informację wprost można uzyskać ze schematów UML oraz w katalogu obiektów. Wygląda to tak, że w bazie gesut rzędne mają nieobowiązkową relację na obiekty GES_ObiektGESUT a na bdocie rzędne naturalne mają się tak jak te na gesute zaś sztuczne mają obowiązkową relacje na obiekty z bdotu.

Offline ciri

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 30
  • Płeć: Kobieta
  • "...żyj z całych sił i uśmiechaj się do ludzi..."
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 12 Sierpień 2016, 17:42
Dziękuję  ;) :)
:)

Offline GEORG

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 8 Grudzień 2016, 11:07
w rozporządzeniu nie występuje słowo podobiekt

Offline Lupus

  • *
  • *
  • Wiadomości: 1880
  • Płeć: Mężczyzna
  • Dariusz Wilczewski
    • Zobacz profil
    • limbus3d.pl

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 8 Grudzień 2016, 11:12
podobiekt jest określeniem ewmapowym.
to jest "zwykły" obiekt, który stanowi element nie samodzielny, a jest powiązany z innym obiektem i bez niego nie funkcjonuje.
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

Offline GEORG

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 61
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 8 Grudzień 2016, 11:41
podobiekt jest określeniem ewmapowym.
to jest "zwykły" obiekt, który stanowi element nie samodzielny, a jest powiązany z innym obiektem i bez niego nie funkcjonuje.
to nie wyjaśnia tego, że musimy "przyklejać" pikiety do obiektów powierzchniowych, przecież widać na czym leżą, a jeżeli już to niech programy z automatu przyklejają pikiety (propozycja wpr. funkcjonalności), jak pisałem pikieta leżąca na jezdni nie przynależy do trawnika, przypisanie jest niestety możliwe i system na to pozwala.

Offline noun

  • *
  • Bywalec
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 16 Luty 2017, 08:42
koledzy mam następujące pytanie, czy podczas importu rzędnych z pliku tekstowego do bazy gesut  poprzez "obiekty/import/import rzędnych do baz GESUT i BDOT" jest możliwość żeby wstawić same rzędne bez etykiet? Są miejsca na mapie że jest dużo uzbrojenia, i nie ma miejsca, żeby w każdym punkcie wstawić opis, a przy imporcie większej ilości rzędnych trochę schodzi żeby je ręcznie usuwać :/ Szybciej by było dodać etykietę tam gdzie pasuje niż kasować zbędne.

Offline Ardian

  • *
  • Stażysta
  • *
  • Wiadomości: 111
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 17 Luty 2017, 12:48
Warstwy, import tekstow lub symboli na odpowiednia waratwe

Offline alcapon

  • *
  • *
  • Wiadomości: 1966
  • Płeć: Mężczyzna
    • Zobacz profil

Odp: Wysokości w BDOT i GESUT

  • dnia: 17 Luty 2017, 15:03
Ardian chyba nie o to chodziło.
Kolega noun miał na myśli obiekty a nie wektorówkę

Zapewne chciał uzyskać taki efekt aby na mapie wyświetlała się sama "kropka" od rzędnej.
Kropka ta w danych dodatkowych miałaby rzędną ale rzędna ta nie wyświetlałaby się na mapie bo nie miałaby etykiety
Korepetycje z ewmapy -> ewmapa@o2.pl
http://www.youtube.com/user/ewmapa/videos