Witam ja też zdawałem egzamin na zakres pierwszy. Jako że zdałem a z części opisowej dostałem 17 punktów to trochę opisze co i jak nasmarowałem na czterech kartkach.
W temacie pytania pierwszego
1. Proszę podać w jaki sposób się wyrównuje oraz co jest miarą dokładności przy zakładanej poziomej osnowie pomiarowej jeśli się ma dane z pomiarów bezpośrednich, gnss oraz danych archiwalnych.
Napisałem cytowałem przepisy z Rozporządzenia o standardach 9.11.2011r.
Jeśli chodzi o dokładność osnowy to § 16.2
Sposób wyrównania § 18 cały.
Treść dokumentacji zawierającej rezultaty przetwarzania wyników pomiaru § 64
Dalej swoimi słowami napisałem o tym że trzeba dokonać dla adaptacji danych z ODGiK pomiaru kontrolnego a jego wyniki muszą mieścić się podwójnym błędzie pomiaru określonym w § 17.4 a sam pomiar archiwalny spełniać warunki dokładności z § 17.4 (czego nie napisałem). Dane obserwacyjne muszą być wyrównane łącznie i niedopuszczalne jest wyznaczanie punktów osnowy pomiarowej w oparciu o jednolicie wyrównaną osnowę pomiarową za pomocą wcięć na pojedynczych stanowiskach. Tu trochę się nie popisałem bo powinienem był jeszcze podać § 74. Kluczowe w tym pytaniu oprócz przepisów rozporządzenia wydaje mi się to, że napisałem o pomiarze kontrolnym na adoptowanych obserwacjach bo spełnienie warunku kontrolnego na adoptowanych materiałach pozwala dopiero przystąpić do łącznego wyrównania osnowy. Wspomniałem też o tym, że ze względu na różną wiarygodność danych obserwacyjnych i dokładność danych obserwacyjnych (GNSS może być w drodze statyki lub RTN lub RTK, poamiar nasz aktualny i pomiar archiwalny) należałoby wprowadzić wagowanie obserwacji.
2. Geodeta przystępując do pomiarów terenowych winien dokonać analizy istniejących materiałów geodezyjno – kartograficznych. Proszę wymienić czynniki, wpływające na zakres i sposób wykorzystania tych materiałów a także proszę podać jakie informacje o mierzonym obiekcie trzeba zebrać w czasie wykonywania pomiarów sytuacyjnych.
Tu ze względu na brak czasu bo pisałem je jako ostatnie przesmarowałem dwa paragrafy 6 i 16 z instrukcji G-4 z roku 1979
Na spokojnie i po konsultacjach dopisałbym jeszcze dopisałbym § 7.3
3. Proszę opisać, jaką dokumentację sporządza geodeta po zakończeniu budowy i komu ją przekazuje.
Cytowałem rozporządzenie o ..... czynnościach geodezyjnych w budownictwie z 21 lutego 1995r rozdział 5 i 6 na koniec dopisałem że operat powinien być skompletowany zgodnie z przepisami rozporządzenia o standardach z dnia 9.11.2011 roku a na początku o tym, że wykonanie dokumentacji podwykonawczej zleca na kierownik budowy i, że musi ją wykonać geodeta uprawniony. Teraz zastanawiam się czy nie trzeba było jeszcze wpisać, że na szkicach ma być adnotacja o zgodności projektu budowlanego z pomiarem inwentaryzacyjnym, który jest częścią składową operatu przekazywanego do ODGiK na pewno nie zaszkodziłoby to wpisać. Ujemnych punktów za zbyt wiele treści chyba nie dają
Myślę, że takie odpowiedzi pozwoliłby uzyskać jakieś 19-20 punktów w zależności od tego kto je sprawdzał.