zakres 2
Co to jest rejestr gruntów, jakie dane zawiera i czy w ewidencji wykazuje się dzierżawców?
§22 Na podstawie baz danych ewidencyjnych przy wykorzystaniu informatycznego systemu komputerowego tworzy się dla poszczególnych obrębów następujące podstawowe raporty obrazujące dane ewidencyjne:
1) rejestr gruntów
§23.1 Rejestr gruntów jest raportem sporządzonym na podstawie danych ewidencyjnych wymienionych w §60, o wszystkich działkach ewidencyjnych w granicach obrębu, zebranych według ich przynależności do poszczególnych jednostek rejestrowych gruntów.
§23.2 Rejestr gruntów zawiera ponadto:
1) dane określające:
a) podmioty ewidencyjne
b) osoby, jednostki organizacyjne i organy
c) dzierżawców gruntów
2) oznaczenia odpowiednich jednostek rejestrowych budynków oraz odpowiednich pozycji kartoteki budynków związanych z poszczególnymi działkami zabudowanymi.
§60.1 Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi działki ewidencyjnej są
1) numer działki stanowiący część składową identyfikatora działki ewidencyjnej,
2) numeryczny opis granic działki ewidencyjnej,
3) pole powierzchni działki ewidencyjnej,
4) informacje określające pola powierzchni konturów użytków gruntowych i klas gleboznawczych w granicach działki ewidencyjnej,
5) wartość działki ewidencyjnej oraz data określenia tej wartości,
6) numer jednostki rejestrowej gruntów, do której przyporządkowana została działka ewidencyjna, stanowiący część składową identyfikatora tej jednostki rejestrowej,
7) oznaczenie księgi wieczystej, a w przypadku gdy księga wieczysta nie jest założona - oznaczenie dokumentów określających własność,

oznaczenie dokumentów określających inne prawa do działki ewidencyjnej niż własność i prawo użytkowania wieczystego,
9) numer rejestru zabytków prowadzonego na podstawie przepisów o ochronie dóbr kultury,
10) numer rejonu statystycznego stanowiący część składową identyfikatora tego rejonu.
§60.2 Danymi ewidencyjnymi dotyczącymi działki ewidencyjnej oprócz ww. danych są:
1) dla działek ewidencyjnych wchodzących w skład nieruchomości zabudowanych lub przeznaczonych pod zabudowę - numer porządkowy, którym oznaczona została nieruchomość w trybie przepisów o numeracji nieruchomości, i nazwa ulicy, przy której leży działka ewidencyjna,
2) dla działek ewidencyjnych stanowiących drogi publiczne - numery tych dróg nadane na podstawie przepisów o drogach publicznych i dodatkowo nazwa ulicy, jeżeli droga publiczna pełni tę funkcję,
3) dla działek ewidencyjnych stanowiących obiekty fizjograficzne, takie jak: cieki, zbiorniki wodne, parki, uroczyska leśne - nazwy tych obiektów.
§60.3 W przypadku gdy w granicach obrębu wyróżniane są zwyczajowo zespoły urbanistyczne, przysiółki, niwy, uroczyska - dane ewidencyjne działek ewidencyjnych mogą być uzupełniane nazwami tych obszarów.
§11.1 W ewidencji wykazuje się także:
2) dane dotyczące osób i jednostek organizacyjnych, które władają gruntami na podstawie umów dzierżawy, zwanych dalej „dzierżawcami”, zgłoszonych do ewidencji stosownie do art. 28 ust 4 pkt 3 ustawy z dnia 20 grudnia 1990 o ubezpieczeniu społecznym rolników
§11.2 Dane ewidencyjne o gruntach będących przedmiotem dzierżawy oraz o dzierżawcach ujawnia się w ewidencji wyłącznie na wspólny wniosek podmiotów, które zawarły umowę dzierżawy.
Rozporządzenie Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz.U. z 2001 r. Nr 38, poz. 454) -
pytanie 2 z ustawy o transporcie kolejowym
9. Ustawa z dnia 28 marca 2003 r. o transporcie kolejowym
Art. 9o.1 Decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej wydaje wojewoda, na wniosek PKP Polskich Linii Kolejowych Spółki Akcyjnej, zwanych dalej „PLK S.A.”.
Art. 9o.7 Decyzję o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej wydaje się w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia wniosku
Art. 9q.1 Decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej zawiera w szczególności:
1) linie rozgraniczające teren;
5) zatwierdzenie podziału nieruchomości
Art. 9s.1 Decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej zatwierdza się podział nieruchomości. Mapy z projektami podziału nieruchomości stanowią integralną część decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej.
Art. 9s.2 Linie rozgraniczające teren ustalone decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej stanowią linie podziału nieruchomości.
Art. 9s.3 Nieruchomości wydzielone liniami rozgraniczającymi teren, o którym mowa w ust. 2, stają się z mocy prawa własnością Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej stała się ostateczna.
Art. 9s.5 Decyzja o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej stanowi podstawę do dokonania wpisów w księdze wieczystej i w katastrze nieruchomości.
pytanie trzecie
Geodeta przyjmuje granice według stanu prawnego lub zgodnie z katastrem nieruchomości - w przypadku czynności przyjęcia granic nieruchomości podlegającej podziałowi.
strony niezadowolone mogą dochodzić przed sądem swoich racji
a jeżeli spór wystąpił przy okazywaniu nowych działek to jak wyżej strony niezadowolone mogą dochodzić swoich racji przed sądem w dodatku powołać się na art. 34 par 4 prawo geodezyjne i kartograficzne
proszę o poprawienie jeżeli się mylę w której którejkolwiek odpowiedzi... lub jeżeli czegoś brakuje