Aktualności:

tyle zostało zrobione
75%

Menu główne

egzamin 20 września 2013

Zaczęty przez Brook, Piątek 20 Wrzesień 2013, 18:17:03

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

geowinek

#30
Cytat: Lupus w Sobota 18 Styczeń 2014, 13:16:36

..jeżeli inwestor jest rolnikiem to zmiany tak samo ujawnia się w egib, co więcej B/... czyt. na R, Ł lub Ps jest właśnie tylko i wyłącznie w przypadku rolników...


zgadaza się odebrało mi rozum na 5s. :crazy2:
cd:
PGiK Art. 22.
1. Ewidencję gruntów i budynków oraz gleboznawczą klasyfikację gruntów prowadzą starostowie.
2. Osoby, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1(właściciela, a w odniesieniu do gruntów państwowych i samorządowych – inne osoby fizyczne lub prawne, w których władaniu znajdują się grunty i budynki lub ich części) i art. 51 (W ewidencji gruntów i budynków, założonej na podstawie dekretu z dnia 2 lutego 1955 r. o ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. Nr 6, poz. 32), oprócz właściciela, do czasu uregulowania tytułu własności, wykazuje się także osobę władającego).  , są obowiązane zgłaszać właściwemu staroście wszelkie zmiany danych objętych ewidencją gruntów i budynków, w terminie 30 dni licząc od dnia powstania tych zmian. Obowiązek ten nie dotyczy zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, wynikających z decyzji właściwych organów.
3. Na żądanie starosty osoby, o których mowa w art. 20 ust. 2 pkt 1 i art. 51, zgłaszające zmiany są obowiązane dostarczyć dokumenty geodezyjne, kartograficzne i inne niezbędne do wprowadzenia zmian w ewidencji gruntów i budynków.
Co do powierzchni szukam logicznej odpowiedzi czy ma być na korzyść inwestora czy gminy. Raczej gminy gdyż podczas kontroli zmian w zakresie sposobu użytkowania w ramach EGiB geodeta może zostać pociągnięty do odpowiedzialności i poprawnego wykonania pracy. Należy wykazać zmianę zgodnie z użytkowaniem. A co gdy grunt wokół budynku jest rozkopany nie ma ogródka, chodników, podjazdów

e-geo@info-lab.pl

Cytat: Lupus w Sobota 18 Styczeń 2014, 13:16:36
Zmianę użytku robimy "dopiero" przy inwentaryzacji, bo wtedy nam za to płacą.
Na etapie mapy dcp nic nie możemy zmienić. To jest mapa pokazjuąca stan aktualny a nie projektowy. Ujawnienie Bp powinno odbywać się na podstawie wniosku właściciela, a zakres zmiany, powierzchnię można określić na podstawie projektu zagospodarowania terenu.
Chciałabym żebyś miał rację.
§ 46. 1. Dane zawarte w ewidencji podlegają aktualizacji z urzędu lub na wniosek osób, organów i jednostek
organizacyjnych, o których mowa w § 10 i 11. .....
.
.
2) opracowań geodezyjnych i kartograficznych, przyjętych do państwowego zasobu geodezyjnego i
kartograficznego, zawierających wykazy zmian danych ewidencyjnych,

W Rozporządzeniu pisze tylko opracować nie wyszczególniono jakich, nie chcę mówić, że u nas robi się tak a siak. Ale niestety znam urząd który każe robić wykaz zmian przy aktualizacji mapy (nawet jak to jest mapa pod przebudowę drogi a na trasie wybudowało się kilkanaście budynków, wiec wykazując te budynki na mapie musimy zrobić wykaz zmian a czasem nawet kartotekę), czekam kiedy każą robić przy pomiarze przyłączy. Z tego co mi wiadomo pani Geodeta Powiatowy z ościennego powiatu wysłała lub ma zamiar wysłać do śląskiego WINGiK zapytanie o wyszczególnienie przy jakich pracach można od geodety żądać wykazu zmian danych EGiB. Poczekamy zobaczymy

Lupus

#28
Faktycznie po ostatnich zmianach w temacie klasyfikacji, rzeczywiście geodeta nie określa użytku, a robi to klasyfikator.
Chociaż czy to ma sens to już zupełnie inna sprawa.

a skoro się tak już "czepiamy" słówek i jesteśmy precyzyjni:
zmiany sposobu użytkowania gruntu dokonuje właściciel, inwestor, użytkownik.
jeżeli inwestor jest rolnikiem to zmiany tak samo ujawnia się w egib, co więcej B/... czyt. na R, Ł lub Ps jest właśnie tylko i wyłącznie w przypadku rolników.
"Czynności związane ze zmianą sposobu użytkowania gruntu" to nie inwentaryzacja tylko budowa.
"wydzielania jak najmniejszej powierzchni wokół budynku " to nie jest cel inwentaryzacji, pomierzyć trzeba nie jak najmniej tylko tyle ile zajmuje teren związany funkcjonalnie z budynkiem, np. ogródki przydomowe to też B. Określenie wielkości powierzchni to efekt "uboczny" określenia granic tych użytków i nie ma tutaj żadnego znaczenia czy właściciel jest rolnikiem czy nie jest. To ma wpływ tylko na to czy zrobimy B, Ba, Bi... rolnicze czy Br/R, Ł, Ps (w części opisowej Br/x na mapie  B/x)
Tak jak napisała Brook, powinno się wykazywać zmianę z momencie rozpoczęcia budowy Bp (par 68 pkt. 3. ust 4 rozp. o egib).
Zmianę użytku robimy "dopiero" przy inwentaryzacji, bo wtedy nam za to płacą.
Na etapie mapy dcp nic nie możemy zmienić. To jest mapa pokazująca stan aktualny a nie projektowy. Ujawnienie Bp powinno odbywać się na podstawie wniosku właściciela, a zakres zmiany, powierzchnię można określić na podstawie projektu zagospodarowania terenu.

__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

geowinek

#27
Cytat: Brook w Poniedziałek 30 Wrzesień 2013, 20:31:31
Generalnie użytek należy zmienić przy rozpoczęciu procesu inwestycyjnego jakim jest wytyczenie obiektu.....

Geodeta nie zmienia "użytku gruntowego"  (nie posiada takich uprawnień. Uprawnienia do zmiany użytków gruntowych posiada klasyfikator gruntów), geodeta dokonuję zmiany  "sposobu użytkowania gruntu". Jeżeli inwestorem jest rolnik takiej zmiany się nie wprowadza w ewidencji w innym przypadku zmianą w sposobie użytkowania gruntów jest np. B/... Czynności związane ze zmianą sposobu użytkowania gruntu zawsze wykonywaliśmy podczas inwentaryzacji budynku z prostej przyczyny, możliwości fizycznego określenia położenia budynku w terenie i wydzielania jak najmniejszej powierzchni wokół budynku (tylko w przypadku, gdy inwestor nie był rolnikiem).
Można takiej zmiany dokonać na etapie mapy do c/p, nie wiadomo jednak gdzie będzie usytuowany budynek i trzeba by wydzielić zbyt dużą powierzchnię gruntu (a gdzie zakres doradztwa w geodezji?). Pomiar jak najmniejszej powierzchni wokół budynku (chodzi o wysokość naliczania podatku od powierzchni). Ciekawy temat będę w trakcie przygotowań szukał podst. prawnej.

Azja

Co do pytanie 3 zakres 1 skłaniałabym sie bardziej do odpowiedzi dotyczacej jedynie tego, że wykonawca opracowując wyniki tworzy rbd i na tej podstawie sam podejmuje decyzje o zmianie położenia obiektu,ewentualnie coś o wywiadzie terenowym.Mam jednak pewien problem i moze ktoś jest madrzejszy.Szczegóły I grupy zmieniają położenie jeśli wg Nowych standardów przekroczona jest wartość 15 cm a tymczasem w Rozporządzeniu o GESUT BDOT500 i mapie zasadniczej w Rozdziale 1 Art 7 jest mowa "Obiekty pozostające w zależności topologicznej z innymi obiektami podleają wymuszonej aktualizcji w granicach błędu położenia punktu obiektu" Czyli będzie to 10 cm dla szczegółu I grupy???Czy ktoś jest w stanie to wytlumaczyć,co byście napisali na egzaminie na to pytanie?

mrB

wyjaśnienia GGK sa lekturą ogólnie obowiązkową dla zdających na uprawnienia, przynajmniej na jedynkę, przyjamniej jedno pytanie z opisówki było z nich i dosyć często na ustnych się pojawiają. Ja na ustnym miałem kiedys np czy wiata jest elementem EGiB, a z tego co pamiętam to jest to wyjaśnione właśnie przez GGK

Lupus

Cytat: Brook w Poniedziałek 30 Wrzesień 2013, 20:31:31
Generalnie użytek należy zmienić przy rozpoczęciu procesu inwestycyjnego jakim jest wytyczenie obiektu.....

Generalnie to nie jestem za, Choć faktycznie w momencie należy wykazać Bp
Zmiana użytku może być wykonana wyłącznie NA ZLECENIE, a nie z automatu. Więc nie musimy wprowadzać zmiany "z urzędu" tylko dlatego że tyczyliśmy budynek. Ten obowiązek należy do inwestora.
Natomiast podczas inwentaryzacji to już musimy zrobić zmianę.

Dla zainteresowanych co jeszcze może geodeta z "1" robić w zakresie egib, polecam lekturę wyjaśnień z GGK odnośnie ustalenia granic
__________
Pozdrawiam
Lupus

Wszystko da się zrobić, tylko czy jest to uzasadnione ekonomicznie?

BrookAutor w?tku

Generalnie użytek należy zmienić przy rozpoczęciu procesu inwestycyjnego jakim jest wytyczenie obiektu.....
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

mrB

a właśnie jak to jest z tą zmianą użytku, zmieniać należy przy tyczeniu czy przy inwentaryzacji? w praktyce to wiadomo, zmianę podpinamy pod operat z inw, ale w teorii z tego co pamiętam należy zrobić to wcześniej?

BrookAutor w?tku

Wydaje mnie się, że komisji chodzi też o zmianie użytku przy tyczeniu budynku.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

kevoch

Cytat: golbi w Niedziela 22 Wrzesień 2013, 15:27:52

1. Jakie zmiany ewid. może wykonać geodeta z zakresem 1


Chciałem wrócić do tego pytania. Chodzi o ewidencję gruntów i budynków. Nie wiem czy do końca moja odpowiedź byłaby pełna. Na pewno może geodeta z zakresem 1 może wprowadzić zmiany przy inwentaryzacji powykonawczej budynku, do operatu dołącza się wykaz zmian ewidencyjnych i arkusz danych ewidencyjnych budynku.

Czy są jeszcze inne przypadki w których geodeta z uprawnieniami z zakresu 1 dokonuje zmian w ewidencji gruntów i budynków ? Co w przypadku mapy do celów projektowych, przy wykryciu zmian w zabudowie ? Zastanawiam się jak powinna brzmieć kompletna odpowiedź na tak postawione pytanie przez komisje.

aleksandra.m

#19
Cytat1. Czy linia napowietrzna telekomunikacyjna jest budowlą, jakie są warunki usytuowania linii wzdłuż pasa drogowego poza terenem zabudowanym, czy konieczne jest uzgodnienie usytuowania w ZUD

ja bym moze jeszcze dodała do pytania 1
z rozporządzenia  w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać telekomunikacyjne obiekty

Cytat
telekomunikacyjny obiekt budowlany — linia kablowa podziemna, linia kablowa nadziemna, kanalizacja kablowa, antenowe wieże, maszty i konstrukcje wsporcze, kontenery telekomunikacyjne oraz szafy kablowe;


§ 5.3. W przypadku rozbudowy linii kablowych nadziemnych oraz budowy przyłączy telekomunikacyjnych do budynków na terenach skalistych, terenach zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz terenach zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych,hodowlanych i ogrodniczych, dopuszcza się budowę telekomunikacyjnych linii nadziemnych.

§ 6. 1. Kanalizacja kablowa może być sytuowana w pasie drogowym z wykorzystaniem drogowych obiektów inżynierskich.
2. W przypadku uzyskania zezwolenia właściwego zarządcy drogi na usytuowanie kanalizacji kablowej w pasie drogowym z wykorzystaniem drogowych obiektów inżynierskich bądź w innym dostępnym dla kanalizacji kablowej terenie należy kanalizacje tak usytuować, aby liczba zbliżeń i skrzyżowań kanalizacji kablowej z innymi obiektami budowlanymi lub śródlądowymi wodami powierzchniowymi była jak najmniejsza.

e-geo@info-lab.pl


Mat

Nie dotyczy tylko granic

8. Przepisy ust. 1, ust. 2 pkt 1, ust. 5, ust. 6 pkt 1 oraz
ust.  7  stosuje się odpowiednio w  odniesieniu do innych niż punkty graniczne szczegółów terenowych I grupy.

e-geo@info-lab.pl

Ja bym się skupiła na analizie i czy pomiar równo dokładny czy wyższy jeśli równo dokładny to 10cm, 30cm, 50cm zależnie od grupy szczegółu. art. 67 dotyczy tylko granic i 15cm też dotyczy granic. tak mi się wydaje