PROPOZYCJA
1. Czy linia napowietrzna telekomunikacyjna jest budowlą, jakie są warunki usytuowania linii wzdłuż pasa drogowego poza terenem zabudowanym, czy konieczne jest uzgodnienie usytuowania w ZUD
2. Zasady zgłaszania prac, które obejmują kilka gmin, powiatów, województw
zasady naliczania opłat przez ośrodki
3. Kto i w którym momencie decyduje o zmianie położenia obiektu na mapie
Ad.1
Linia napowietrzna zgodnie z definicją prawa budowlanego jest budowlą:
budowla – należy przez to rozumieć każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, jak: obiekty liniowe, lotniska, mosty, wiadukty, estakady, tunele, przepusty, sieci techniczne, wolno stojące maszty antenowe, wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia reklamowe, budowle ziemne, obronne (fortyfikacje), ochronne, hydrotechniczne, zbiorniki, wolno stojące instalacje przemysłowe lub urządzenia techniczne, oczyszczalnie ścieków, składowiska odpadów, stacje uzdatniania wody, konstrukcje oporowe, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych, sieci uzbrojenia terenu, budowle sportowe, cmentarze, pomniki, a także części budowlane urządzeń technicznych (kotłów, pieców przemysłowych, elektrowni wiatrowych, elektrowni jądrowych i innych urządzeń) oraz fundamenty pod maszyny i urządzenia, jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową;
Zabrania się umieszczania nadziemnych urządzeń liniowych, w szczególności linii energetycznej, telekomunikacyjnej, rurociągu, taśmociągu, wzdłuż pasów drogowych, poza terenem zabudowanym w odległości mniejszej niż 5m od granicy pasa.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach związanych z potrzebami obronnymi i zadaniami na rzecz obronności kraju oraz ochrony środowiska umieszczenie urządzeń liniowych w odległości mniejszej niż określone (5m) może nastąpić za zgodą zarządcy drogi.
Ponadto urządzenia liniowe mogą być umieszczane:
1) Na obszarach narażonych na niebezpieczeństwo powodzi – na skarpach nasypów drogowych, z wyjątkiem nasypów spełniających jednocześnie funkcją wałów przeciwpowodziowych, a w przypadku braku takiej możliwości – na krawędzi korony drogi
2) Na terenach górskich, zalesionych i w parkach narodowych – w pasie drogowym poza koroną drogi
Na warunkach określonych przez zarządcę drogi i za jego zgodą.
Zarządca drogi wydaje zgodę przed uzyskaniem przez inwestora pozwolenia na budowę lub zgłoszenia budowy albo wykonania robót budowlanych.
Prawo geodezyjne definiuje sieci uzbrojenia terenu jako wszelkiego rodzaju nadziemne, naziemne i podziemne przewody i urządzenia. Konieczne jest uzgodnienie usytuowania linii sieci telekomunikacyjnej w ZUDP.
Uzgadnianie usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu, dokonuje się po uprzednim zbadaniu bezkolizyjności usytuowania projektowanych sieci uzbrojenia terenu z już istniejącymi i projektowanymi innymi przewodami i urządzeniami, z obiektami budowlanymi znakami geodezyjnymi, grawimetrycznymi i magnetycznymi, zielenią wysoką, pomnikami przyrody a także po zbadaniu ustaleń MPZPT.
Uzgodnień w pasie drogowym lub liniach rozgraniczających drogi dokonuję się w oparciu o przepisy o drogach publicznych, a także o warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowania.
Podstawa
Prawo Geodezyjne
Prawo budowlane
Ustawa o drogach publicznych
Rozporządzenie MRRiB w sprawie geodezyjnej sieci uzbrojenia terenu oraz ZUDP
Ad. 2
Prace geodezyjne i kartograficzne wykonują podmioty prowadzące działalność gospodarczą,
a także inne jednostki organizacyjne utworzone zgodnie z przepisami prawa, jeżeli przedmiot ich działania
obejmuje prowadzenie tych prac.
Wykonawca prac geodezyjnych i kartograficznych jest obowiązany zgłosić do organów, o których mowa w art. 40 ust. 3, prace przed przystąpieniem do ich wykonania, a po wykonaniu prac przekazać powstałe materiały lub informacje o tych materia-
łach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.
Wykonawca zgłasza prace we właściwym miejscowo i rzeczowo ośrodku przed przewidywanym terminem rozpoczęcia tych prac. Jeżeli opracowywany obiekt jest położony na obszarze kilku powiatów lub województw, zgłoszenie pracy wykonawca składa w ośrodku, na którego terenie występuje największa część obiektu. Po jego potwierdzeniu kopię zgłoszenia pracy wykonawca składa w pozostałych ośrodkach. W nagłych wypadkach, spowodowanych w szczególności awarią urządzeń technicznych lub klęską żywiołową, a także związanych z wykonywaniem geodezyjnych pomiarów powykonawczych sieci podziemnego uzbrojenia terenu, zgłoszenie może nastąpić po rozpoczęciu pracy, jednak nie później niż w ciągu 3 dni roboczych od dnia jej podjęcia. Zgłoszenie sporządzane jest przez wykonawcę w dwóch egzemplarzach, z których jeden, po wypełnieniu i potwierdzeniu przez ośrodek, zwracany jest wykonawcy, a drugi przechowywany jest przez ośrodek. Zgłoszenie może być przekazywane na komputerowym nośniku informacji lub drogą teletransmisji, po zapewnieniu wzajemnego potwierdzania przekazanych danych i informacji oraz utworzenia potwierdzonego przez ośrodek dokumentu zgłoszenia. Zgłoszenie w części wypełnianej przez wykonawcę zawiera: informacje o wykonawcy, opis przedmiotu, miejsca i obszaru wykonywanej pracy oraz termin zakończenia pracy, a w części wypełnianej przez ośrodek: potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia oraz informacje o innych pracach realizowanych na obszarze zgłaszanej pracy. W przypadku gdy słowny opis miejsca i obszaru pracy nie pozwala na jednoznaczną jej lokalizację, wykonawca dołącza do zgłoszenia szkic lokalizacji, umożliwiający określenie miejsca i zasięgu zgłoszonej pracy. Zgłoszenia prac geodezyjnych sporządzane są według wzorów stanowiących załącznik nr 1 do rozporządzenia, a zgłoszenia prac kartograficznych - według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do rozporządzenia.
Podstawa
Prawo Geodezyjne
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROZWOJU REGIONALNEGO I BUDOWNICTWA
w sprawie zgłaszania prac geodezyjnych i kartograficznych, ewidencjonowania systemów i przechowywania kopii zabezpieczających bazy danych, a także ogólnych warunków umów o udostępnianie tych baz.
Ad. 3
O zmianie położenia obiektu na mapie decyduje geodeta po wykonaniu analizy materiałów uzyskanych PZGiK, wykonaniu wywiadu terenowego oraz po dokonaniu pomiaru zgodnie z wymaganymi dokładnościami co do grupy dokładnościowej szczegółu.
Przy wykonywaniu geodezyjnych pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych wykorzystuje się materiały
PZGiK, jeżeli wyniki analizy tych materiałów, przeprowadzone przez wykonawcę prac geodezyjnych
i kartograficznych, zwanego dalej „wykonawcą”, pod względem dokładności, aktualności i kompletności,
wskazują na ich przydatność do wykonania pomiarów.
Geodezyjne pomiary sytuacyjne i wysokościowe poprzedza się wywiadem terenowym, mającym
na celu:
1) identyfikację w terenie punktów osnowy geodezyjnej
oraz znaków granicznych;
2) porównanie treści materiałów PZGiK ze stanem
faktycznym;
3) pozyskanie informacji o terenie, który ma być objęty
pomiarem, mających znaczenie dla zakresu
planowanych prac geodezyjnych.
Wyniki wywiadu terenowego uwidacznia się kolorem czerwonym na kopii mapy zasadniczej lub ewidencyjnej. Informacje dotyczące nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz dane adresowe zawarte w dokumentacji sporządzonej w wyniku geodezyjnych
pomiarów sytuacyjnych i wysokościowych muszą być zgodne z danymi zawartymi w:
1) państwowym rejestrze nazw geograficznych;
2) ewidencji miejscowości, ulic i adresów.
Geodezyjny pomiar sytuacyjny wykonuje się w sposób zapewniający określenie położenia
punktu sytuacyjnego względem najbliżej położonych punktów poziomej osnowy geodezyjnej oraz osnowy
pomiarowej z dokładnością nie mniejszą niż:
1) 0,10 m — w przypadku szczegółów terenowych
I grupy;
2) 0,30 m — w przypadku szczegółów terenowych
II grupy;
3) 0,50 m — w przypadku szczegółów terenowych
III grupy.
Przedmiotem geodezyjnego pomiaru sytuacyjnego lub wysokościowego są szczegóły terenowe,
będące obiektami przestrzennymi objętymi bazami danych, o których mowa w art. 4 ust. 1a i 1b ustawy,
oraz inne szczegóły terenowe, których potrzeba usytuowania w państwowym systemie odniesień
przestrzennych wynika z innych przepisów prawa.
Po przekazaniu operatu do ośrodka aktualizowane są odpowiednie bazy danych EGiB, GESUT, PRG, PRPOG, BDOT500, BSOG.
Podstawa
Prawo geodezyjne
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI
w sprawie standardów technicznych
Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 12 lutego 2013 r.
w sprawie bazy danych geodezyjnej ewidencji sieci uzbrojenia terenu, bazy danych obiektów topograficznych oraz mapy zasadniczej