AD.2
Do podstawowych obowiązków kierownika budowy należy:
zapewnienie geodezyjnego wytyczenia obiektu oraz zorganizowanie budowy i kierowanie budową obiektu budowlanego w sposób zgodny z projektem i pozwoleniem na budowę, przepisami, w tym techniczno-budowlanymi, oraz przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy
Projekt zagospodarowania działki lub terenu należy opracować geodezyjnie, w celu określenia danych liczbowych potrzebnych do wytyczenia w terenie położenia poszczególnych elementów projektowanych obiektów bu¬dowlanych. W szczególności dane te powinny dotyczyć: punktów głównych budowli, przebiegu osi, linii rozgranicza¬jących, linii zabudowy, usytuowania obiektów budowla¬nych, jak również projektowanego ukształtowania terenu.
Opracowanie geodezyjne projektu zagospodarowa¬nia działki lub terenu należy opierać na osnowie geodezyjnej.
W wypadku pojedyńczych obiektów o prostej konstrukcji usytuowanych w granicach jednej nieruchomości, dane liczbowe potrzebne do wytyczenia mogą być wyznaczone tylko w stosunku do trwałych szczegółów sytuacyjnych uwidocznionych na mapie.
Geodezyjne wytyczenie obiektów budowla¬nych w terenie służy przestrzennemu usytuowaniu tych obiektów zgodnie z projektem budowlanym, a w szczególno¬ści zachowaniu przewidzianego w projekcie położenia wy-znaczanych obiektów względem obiektów istniejących i wznoszonych oraz względem granic nieruchomości.
Wytyczeniu w terenie i utrwaleniu na gruncie, zgod¬nie z wymaganiami projektu budowlanego, podlegają geo-dezyjne elementy określające usytuowanie w poziomie oraz posadowienie wysokościowe budowanych obiektów, a w szczególności:
1) główne osie obiektów budowlanych naziemnych i pod¬ziemnych,
2) charakterystyczne punkty projektowanego obiektu,
3) stałe punkty wysokościowe — repery.
Wykonawca prac geodezyjnych stwierdza wyko¬nanie czynności, o których mowa powyżej, przez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Jeśli geodeta stwierdzi odstępstwo w projekcie zagospodarowania terenu i projekcie architektoniczno-budowlanym w trakcie geodezyjnego opracowania, fakt ten zgłasza kierownikowi budowy, który niezwłocznie powiadamia o tym projektanta. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia.
Istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę jest dopuszczalne jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę.
Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, po-wierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości i liczby kondygnacji,
3) (uchylony),
4) (uchylony),
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany zamierzonego sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.
Projektant jest obowiązany zamieścić w projekcie budowlanym odpowiednie informacje (rysunek i opis) dotyczące odstąpienia.
Ustawa z dnia 7 1994 lipca Prawo budowlane
Rozporządzenie Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21 lutego 1995 r. w sprawie rodzaju i zakresu opracowań geodezyjno-kartograficznych oraz czynności geodezyjnych obowiązujących w budownictwie.
To moja propozycja odpowiedzi. Może ktoś ma inny lepszy pomysł. Co się tyczy zdania "Jeśli geodeta stwierdzi odstępstwo w projekcie zagospodarowania terenu i projekcie architektoniczno-budowlanym w trakcie geodezyjnego opracowania, fakt ten zgłasza kierownikowi budowy, który niezwłocznie powiadamia o tym projektanta. Projektant dokonuje kwalifikacji zamierzonego odstąpienia." napisałem je własnymi słowami po zasięgnięciu opinii kolegi który jest kierownikiem budowy.