Aktualności:

Forum w trakcie prac modernizacyjnych

Menu główne

egzamin 12 grudnia 2013

Zaczęty przez Brook, Czwartek 12 Grudzień 2013, 12:41:46

Poprzedni wątek - Następny wątek

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

JR

#25
Moja propozycja odpowiedzi na pytanie nr 1 z zakresu 1:

Prawo budowlane

Art. 45. 1. Dziennik budowy stanowi urzędowy dokument przebiegu robót budowlanych oraz zdarzeń i okoliczności zachodzących w toku wykonywania robót i jest wydawany odpłatnie przez właściwy organ.
2. Przed rozpoczęciem robót budowlanych należy dokonać w dzienniku budowy wpisu osób, którym zostało powierzone kierownictwo, nadzór i kontrola techniczna robót budowlanych. Osoby te są obowiązane potwierdzić podpisem przyjęcie powierzonych im funkcji.

Rozporządzenie w sprawie dziennika budowy

§ 9. 1. Do dokonywania wpisów w dzienniku budowy upoważnieni są:
  1)   inwestor,
  2)   inspektor nadzoru inwestorskiego,
  3)   projektant,
  4)   kierownik budowy,
  5)   kierownik robót budowlanych,
  6)   osoby wykonujące czynności geodezyjne na terenie budowy,
  7)   pracownicy organów nadzoru budowlanego i innych organów uprawnionych do kontroli przestrzegania przepisów na budowie - w ramach dokonywanych czynności kontrolnych.
2. Osoby, o których mowa w § 6 ust. 5, upoważnione są do dokonywania wpisów w dzienniku budowy w zakresie, o którym mowa w tym przepisie.

Jakie czynności wpisuje się do dziennika budowy i jakie dokumenty przy tym powstają?

Rozporządzenie – czynności geodezyjne w budownictwie

1) Geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych w terenie
§ 11. Wykonawca prac geodezyjnych stwierdza wykonanie czynności, o których mowa w § 10 (tj. geodezyjne wytyczenie obiektów budowlanych w terenie), przez dokonanie odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.
Przy tych czynnościach powstaje szkic tyczenia i szkic dokumentacyjny

2) geodezyjna obsługa budowy i montażu obiektu budowlanego
Wykonuje się, jeżeli są przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego.
Przy tych czynnościach powstają szkice tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektów budowlanych.
3) pomiary przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu,

Wykonuje się, jeżeli są przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego.
Przy tych czynnościach powstaje operat z tych pomiarów.

4) geodezyjna inwentaryzacja powykonawcza obiektów lub elementów obiektów
Powstaje:
- dokumentacja geodezyjno-kartograficzna umożliwiająca wniesienie zmian na mapę zasadniczą, do ewidencji gruntów i budynków oraz do ewidencji sieci uzbrojenia terenu (jest przekazywana do ośrodka)
- mapa powykonawcza (kopia dla kierownika budowy)

§ 16. W razie stwierdzenia rozbieżności między wynikami pomiarów a ustaleniami projektu budowlanego, fakt ten należy odnotować w dzienniku budowy lub dzienniku montażu oraz udokumentować szkicami.


§ 12. 1. Czynności geodezyjne w toku budowy obejmują:
  1)   geodezyjną obsługę budowy i montażu obiektu budowlanego,
  2)   pomiary przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu,
  3)   geodezyjną inwentaryzację powykonawczą obiektów lub elementów obiektów, o których mowa w art. 43 ust. 3 ustawy - Prawo budowlane.
2. Czynności określone w ust. 1 pkt 1 i 2 wykonuje się, jeżeli są one przewidziane w projekcie budowlanym lub na wniosek uczestnika procesu budowlanego.
§ 13. Geodezyjna obsługa budowy i montażu obiektu budowlanego obejmuje tyczenie i pomiary kontrolne tych elementów obiektu, których dokładność usytuowania bez pomiarów geodezyjnych nie zapewni prawidłowego wykonania obiektu.
§ 14. W celu zapewnienia bezpieczeństwa budowy obiektu budowlanego oraz bezpieczeństwa jego utrzymywania wykonuje się czynności geodezyjne związane z geodezyjnym wyznaczeniem przemieszczeń obiektu i jego podłoża oraz pomiary odkształceń obiektu.
§ 15. 1. Wykonanie czynności geodezyjnych, o których mowa w § 12, wykonawca prac geodezyjnych potwierdza wpisem do dziennika budowy lub montażu.
2. Wykonawca prac geodezyjnych przekazuje kierownikowi budowy kopie szkiców tyczenia i kontroli położenia poszczególnych elementów obiektu budowlanego, zawierające dane geodezyjne umożliwiające wznowienie lub kontrolę wyznaczenia.
§ 16. W razie stwierdzenia rozbieżności między wynikami pomiarów a ustaleniami projektu budowlanego, fakt ten należy odnotować w dzienniku budowy lub dzienniku montażu oraz udokumentować szkicami.

sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 05 Styczeń 2014, 23:18:23
Propozycja odpowiedzi na pytanie nr 2 z zakresu 1

Prawo geodezyjne i kartograficzne
Art. 47a. 1. Do zadań gminy należy:
1)   ustalanie numerów porządkowych oraz zakładanie i prowadzenie ewidencji miejscowości, ulic i adresów;
5. Wójt (burmistrz, prezydent miasta) ustala numery porządkowe, o których mowa w ust. 4 pkt 5 lit. a (a)  numery porządkowe budynków mieszkalnych oraz innych budynków przeznaczonych do stałego lub czasowego przebywania ludzi, w tym w szczególności budynków: biurowych, ogólnodostępnych wykorzystywanych na cele kultury i kultury fizycznej, o charakterze edukacyjnym, szpitali i opieki medycznej oraz przeznaczonych do działalności gospodarczej, wybudowanych, w trakcie budowy i prognozowanych do wybudowania),, z urzędu lub na wniosek zainteresowanych i zawiadamia o tych ustaleniach właścicieli nieruchomości lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które tymi nieruchomościami władają.
6. Wniosek, o którym mowa w ust. 5, zawiera:
1)   imię i nazwisko lub nazwę wnioskodawcy oraz jego adres;
2)   określenie przedmiotu wniosku;
3)   informacje o położeniu budynku, którego dotyczy wniosek, według danych zawartych w ewidencji gruntów i budynków.
7. Numery porządkowe dotyczące budynków wybudowanych lub prognozowanych na nieruchomościach przyległych do ulicy położonej na granicy gminy lub przyległej do tej granicy ustalają, w drodze porozumienia, właściwi miejscowo wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast).
8. W przypadku braku porozumienia, o którym mowa w ust. 7, numery porządkowe ustala, w drodze zarządzenia, wojewoda.
9. Numery porządkowe nowo budowanych budynków, niewykazanych w ewidencji, o której mowa w ust. 4, ustala się przed rozpoczęciem ich użytkowania.

Obowiązki

Art. 47b. 1. Właściciele nieruchomości zabudowanych lub inne podmioty uwidocznione w ewidencji gruntów i budynków, które takimi nieruchomościami władają, mają obowiązek umieszczenia w widocznym miejscu na ścianie frontowej budynku tabliczki z numerem porządkowym w terminie 30 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o ustaleniu tego numeru.
2. Na tabliczce, o której mowa w ust. 1, oprócz numeru porządkowego zamieszcza się również nazwę ulicy lub placu, a w miejscowościach bez ulic lub placów albo posiadających ulice lub place bez nazw - nazwę miejscowości.
3. Organy jednostek samorządu terytorialnego, w drodze uchwały, mogą wprowadzić obowiązek umieszczania na tabliczce, o której mowa w ust. 1, nazwy miejscowości lub nazwy dzielnicy, osiedla, zespołu urbanistycznego.
4. W przypadku gdy budynek położony jest w głębi ogrodzonej nieruchomości, tabliczkę z numerem porządkowym umieszcza się również na ogrodzeniu.

Rozporządzenie w sprawie EMUiA

§ 5. 1. Numery porządkowe, o których mowa w art. 47a ust. 4 pkt 5 lit. a ustawy, zwane dalej "numerami porządkowymi", ustala się w procesie zakładania ewidencji, a w uzasadnionych przypadkach także w procesach jej aktualizacji, uzupełnienia lub zmiany, wykorzystując do tego celu:
  1)   ewidencję numeracji porządkowej nieruchomości;
  2)   ewidencję gruntów i budynków;
  3)   BDOT500;
  4)   BDOT10k;
  5)   miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego lub w przypadku braku takich planów - decyzje o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy;
  6)   ortofotomapę cyfrową.
2. Dla każdej ulicy i każdego placu posiadającego nazwę tworzy się odrębne, ciągłe zbiory numerów porządkowych w sposób zapewniający przestrzenną regularność każdego z tych zbiorów oraz unikalność jego elementów, zachowując w miarę możliwości istniejące numery porządkowe, ujawnione w ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości, oraz dotychczasowe zasady tej numeracji.
3. Dla każdej wsi lub części wsi stanowiącej miejscowość oraz dla każdego osiedla na obszarach miast, w których ulice i place nie posiadają nazw, tworzy się jeden ciągły zbiór numerów porządkowych, w sposób zapewniający jego przestrzenną regularność oraz unikalność jego elementów.
4. Numery porządkowe przyjmują postać liczb całkowitych w przedziale od 1 do n.
5. Nowo wybudowanemu budynkowi, który nie był przedmiotem prognozy wyrażonej w ewidencji, nadaje się numer porządkowy złożony z liczby (L), zgodnej z liczbą numeru porządkowego sąsiedniego budynku objętego ewidencją, oraz z pierwszej niewykorzystanej litery alfabetu łacińskiego (LA, LB, LC ... LX), z zachowaniem przyjętych dla danej ulicy lub miejscowości ogólnych zasad numeracji oraz z uwzględnieniem granic nieruchomości.
6. W przypadku gdy w najbliższym sąsiedztwie nowo wybudowanego budynku, o którym mowa w ust. 5, znajduje się budynek oznaczony numerem porządkowym typu LX lub w przypadku wyczerpania się liter, nowo wybudowanemu budynkowi nadaje się numer porządkowy, dopisując do oznaczenia typu LX najpierw pierwszą, a następnie kolejne litery alfabetu łacińskiego (LXA, LXB, LXC ... LXZ, LXZA, LXZB, LXZC ...).
7. W przypadku budynków, położonych w bezpośrednim sąsiedztwie dwu lub więcej ulic, posiadających odrębne wejścia od strony sąsiadujących z nimi ulic albo gdy budynek położony przy jednej ulicy posiada więcej niż jedno wejście główne, budynkom tym może być nadawanych wiele numerów porządkowych, związanych ze wszystkimi głównymi wejściami do budynku.
8. W przypadku ustalania numerów porządkowych związanych z nowymi, niezabudowanymi dotychczas ulicami lub osiedlami, a także w przypadku podjęcia decyzji o zmianie wszystkich istniejących numerów porządkowych związanych z określoną ulicą lub osiedlem stosuje się następujące zasady:
  1)   numery porządkowe wzdłuż ulic głównych wzrastają w kierunku od centrum miejscowości ku jej granicom albo z południa na północ oraz ze wschodu na zachód;
  2)   numery porządkowe wzdłuż ulic bocznych wzrastają, poczynając od głównej ulicy, w kierunku granic miejscowości;
  3)   numery porządkowe po lewej stronie ulicy, w kierunku zwiększających się numerów, oznacza się liczbami nieparzystymi, a po prawej stronie parzystymi;
  4)   numery porządkowe budynków przylegających do placu wzrastają, poczynając od naroża placu przy głównej ulicy, zgodnie z kierunkiem ruchu wskazówek zegara;
  5)   jeżeli plac powstaje z rozszerzenia lub skrzyżowania ulic, dla budynków przylegających do placu ustala się kolejne numery porządkowe jednej z ulic przechodzących przez plac.
9. Numery porządkowe o strukturze niespełniającej wymogów określonych w ust. 4-6 mogą być ujawnione i nadal stosowane w ewidencji, jeżeli w takiej strukturze były przyjęte w ewidencji numeracji porządkowej nieruchomości, a jednocześnie zapewniają unikalność związanych z nimi adresów i ich czytelną identyfikację w terenie w powiązaniu z adresami sąsiednimi.
10. Wzór wniosku o ustalenie numeru porządkowego budynku, o którym mowa w art. 47a ust. 6 ustawy, stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
11. Wzór wniosku w postaci elektronicznej umieszcza się, przechowuje oraz udostępnia w centralnym repozytorium wzorów dokumentów elektronicznych, o którym mowa w art. 19b ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.

kaga

hej
bylam na tym egzaminie niestety bedzie poprawka. Zdwalam zakres 1 przynajmniej probowalam:)).
Jeżeli chodzi o pyt. 1
to chodzi o dziennik budowy i co geodeta i co w nim uzupelnia tj. wytyczenie , inwentaryzacje i rozbieznosci podstawa prawna to prawo budowlane i rozporzadzenie z 95r.
pyt. 2
jezeli chodzi o numer porzdkowy to prawo geogezyjne i kartograficzne komisja zwracala uwage na to ze to wlasciciel sklada wniosek o nadanie numeru po zakonczeniu budowy - i to byl klucz w tym pytaniu:)
pyt. 3 to glownie standardy i rozporzadzenie o gesut i mz z 2013
pozdrawiam zycze innym szczescia:))

//edit by support
proszę o edytowanie [tekst modyfikuj - nad wiadomością po prawej stronie] postu i poprawienie o polskie znaki,
dziękuję


aneczka843

jest to Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, lub ew Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

co do pozostałych pytań

- w jakich ustawach znajdziemy regulacje odnośnie spółdzielni rolniczej    ustawa o spółdzielniach

- jaka zamiana została dokonana ostatnio w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych     art 3, każdy obszar gruntów rolnych wymaga zgody ministra, do tej pory obszar większy niż o,5 ha

- w jaki sposób nabywane są teraz nieruchomości przez ANR    prawo pierwokupu lub ew wykupu

czy może coś jeszcze ???

Pozostałe pytania proste, więc nie będę się rozpisywać :P


geodeta85

#22
wiem że pytanie o źródło ustalenia średniego stanu wód padało już wielokrotnie ale odpowiedź mi umyka za każdym razem.. czy chodzi tu o IMGW? jest to gdzieś określone w przepisach?

joannat

Witam
dorzucam swoje pytania na ustnym
działka zabudowana budynkiem, jak można podzielić aby znieść współwłasność
co rozumiem pod pojęciem ograniczone prawa rzeczowe, w jakich dokumentach odnotowywane
czy rozgraniczenie następuje tylko na wniosek strony
a w jakich przypadkach z urzędu?
Takiej komisji życzę wszystkim zdającym

pytania ustne z dwójki, które pamiętam a jeszcze się nie pojawiły
- w jakich ustawach znajdziemy regulacje odnośnie spółdzielni rolniczej
- ustalenie linii brzegu, skąd bierzemy średni stan wód
- jaka zamiana została dokonana ostatnio w ustawie o ochronie gruntów rolnych i leśnych
- prywatyzacja a komunalizacja
- w jaki sposób nabywane są teraz nieruchomości przez ANR
- uwłaszczenie a wywłaszczenie

Swiety

Cytat: Brook w Piątek 13 Grudzień 2013, 12:08:47
Gratulacje dla wszystkich, którym się udało :)
Swiety możesz podać mniej więcej jak i z czego odpowiedziałeś na opisowych?  ;)

Pisałem generalnie bez rozpisywania i lania wody, raczej konkrety same. Nie mam wersji elektronicznych wszystkiego więc podam tylko numery art. i par. ;)
Ad.1
Ustawa Prawo Budowlane Art.45 + Rozp o dzienniku budowy par. 9 + własnymi słowami
Rozp MGPiB par. 15,16

Ad.2
Rozp. EMUiA par. 5;
PGiK art 47a. 1,5.;  art 47b 1.

Ad.3.
Standardy par. 82
Rozp. bazy danych GESUT, BDOT... par. 22.2 +21 + własnymi słowami.

lenkaenzo

moje pytania na zakres 2 ustny
- prawa związane
- rozgraniczenie z urzędu
- o służebnościach - gdzie się wpisuje  ( jeszcze coś do tego pytania ale już nie pamiętam)
-cele publiczne - w jakich przepisach, decyzja o ustaleniu celu publicznego,  co jak nie ma miejscowego planu, kto wnioskuje, do kogo, kto wydaje decyzję
na szczęście udało się :)
oczywiście dzięki forum :smitten:

BrookAutor w?tku

Gratulacje dla wszystkich, którym się udało :)
Swiety możesz podać mniej więcej jak i z czego odpowiedziałeś na opisowych?  ;)
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka

Swiety

Ja też wczoraj atakowałem exam i do przodu. Podziękowania dla wszystkich, którzy byli za atmosferę i oczywiście za całe Forum dla Mariusza i ludzi je tworzących :)

Test dosyć trudny typowo pod zakres 2 (większość zdających), głównie KC i KPC.

Może ja bardziej uzupełnię pytania opisowe na zakres 1 (dosłownej treści nie przytoczę):

1. W jakich dokumentach są zapisywane czynności geodety na budowie i jakie dokumenty się przy tym tworzy.
2. Nr porządkowe nieruchomości, kto i jak ustala, i jakie są obowiązki tych, co go otrzymali.
3. Warunki edycji mapy do celów projektowych oraz wydruku mapy zasadniczej z wybranego obszaru.

Z opisówki dostałem 18 punktów więc pytania na ustnym bardziej praktyczne:
- co robimy w razie stwierdzenia kolizji przy tyczeniu (wszystko po kolei, od szkicu, przez kierownika, po projektanta, i stwierdzenie odstąpienia i co się z tym wiąże)
- jak mierzymy czynną studzienkę kanalizacyjną (bardziej nacisk na BHP - asekuracja, wietrzenie, sprawdzanie lampą itp.)
- narysować studzienkę kanalizacyjną i co mierzymy, jak się nazywa najniższa część
- generalizacja przy pomiarze (wszystko ze standardów) + grupy szczegółów (same dokładności)
- mierzy Pan przewód wodociągowy, co Pan mierzy wysokościowo, a co na mapę.


metgeo

Już po egzaminie. Dotarłem do domu. Egzamin zdany głównie dzięki temu forum. Moje pytania na ustnym na zakres 2:
- wszystko o podziałach (dopuszczalność podziału, według jakich ustaw, itp.) - pytanie bajka
- Rękojmia KW
- Jakie ustawy mówią o osobowości prawnej gminy, powiatu, województwa i nazwać tą osobowość
- modernizacja ewidencji przed 2001 r (paragraf 82 EGiB) - to pytanie od przewodniczącego
Komisja bardzo przyjazna. Podczas odpowiedzi egzaminatorzy nie siedzieli  tępo tylko przytakiwali, podpowiadali. Ogólnie spoko. Ale też pytania miałem rewelacyjne. Teraz muszę odreagować stres i z początkiem roku składam na 1. Pozdrawiam i życzę powodzenia zdającym w przyszłym tygodniu.

Jigs

GRATULACJE dla Ciebie Karol i innych którym sie udało  O0
"Granice możliwości tak jak strach są często iluzją."
                                     Michael "Air" Jordan

koneho

Byłem wczoraj na egzaminie. Wszystko tak jak Brook napisała, może rzeczywiście pytania nie do końca takie, ale to moja wina bo podawałem jej z pamięci , ale istota została zawarta.

Wchodziłem 4 z testu byłem zwolniony a z pisemnego 18/21 , pytania ustne - nie pamiętam dokładnie , ale o spółdzielnie rolnicze, trwały zarząd, droga konieczna , użytkowanie wieczyste 2 działek i jednego budynku - uśrednienie , i coś jeszcze , ale już nie pamiętam. Wynik POZYTYWNY !!!!!  :)

Ile ostatecznie zdało to nie jestem pewien w 100 % , ale z 12 osób przepuszczonych do ustnego nie zdało 2 lub 3 osoby.

Ja przy okazji składam wielkie dzięki dla Brook, bo przy "dwójce" na forum zrobiła ogromną pracę i zawsze służyła pomocą. No i oczywiście Mariuszowi - twórcy forum :)

Krzysztof_pawl

Co do pytania 1 na zakres pierwszy nie chodzi tu po prostu o dziennik budowy?

geoziom

Witam, szczególnymi przypadkami zasiedzenia nieruchomości są np. zasiedzenie nieruchomości budynkowej czy lokalowej - o czym mało kto pamięta a także zasiedzenie części udziału w nieruchomości pozostającej we współwłasności + zasiedzenie przeróżnych służebności poza służebnością osobistą. Chyba, że ktoś ze zdających zna inne przypadki i opisał je z wynikiem pozytywnym na egzaminie. Ja zdawałem 29 XI, ale niestety się nie udało :knuppel2: - dzisiejsze pytania i komisja to bajka w porównaniu z tamtym :tickedoff:

BrookAutor w?tku

miałam to pytanie na egzaminie...
mniej więcej tak odpowiedziałam:
Cytata) okres zasiedzenia nieruchomości Skarbu Państwa liczy się od 1.X.1990r. Okres zasiedzenia może być skrócony o czas w którym stan prowadzący do zasiedzenia istniał przed tym terminem. Nie więcej niż o połowę okresu wymaganego, Ustawa z 28 lipca 1990 r o zmianie ustawy Kodeks Cywilny: Art. 10. Jeżeli przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy istniał stan, który według przepisów dotychczasowych wyłączał zasiedzenie nieruchomości, a według przepisów obowiązujących po wejściu w życie tej ustawy prowadzi do zasiedzenia, zasiedzenie biegnie od dnia wejścia jej w życie; jednakże termin ten ulega skróceniu o czas, w którym powyższy stan istniał przed wejściem w życie ustawy, lecz nie więcej niż o połowę. Przed wejściem w życie tej ustawy wyłączone spod zasiedzenia były grunty Skarbu Państwa)
b) nie mogą być przez Skarb Państwa i organy samorządu terytorialnego zasiedziane grunty pod drogami publicznymi.
c) nie można zasiedzieć spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu
d) Od 1 stycznia 1999 r. grunt pod drogą publiczną może być własnością tylko Skarbu Państwa lub samorządu (art. 2a ustawy o drogach publicznych), a jeśli tak nie było, to przechodził z mocy prawa na ich własność (za odszkodowaniem). Nie jest więc możliwe zasiedzenie drogi po tej dacie (sygnatura akt: I CSK719/10)
e) szczególny przypadek polegający na ochronie małoletniego właściciela nieruchomości przed utratą prawa własności wskutek zasiedzenia przez samoistnego posiadacza. Ochrona ta polega na wstrzymaniu zakończenia biegu zasiedzenia do chwili upływu dwóch lat od uzyskania przez małoletniego pełnoletności. Ustawodawca przyjął bowiem, iż okres ten jest wystarczający do zorientowania się przez pełnoletniego już właściciela w stanie jego spraw majątkowych i podjęcia przez niego działań zmierzających do ochrony swych praw.
www.geodetachelm.pl
www.geodezja-chelm.pl

Uśmiech najkrótszą drogą do człowieka