ja na zakres drugi pytanie trzecie odpowiedziałabym tak:
Geodeta nie może spisać aktu ugody jeżeli istnieją materiały jednoznacznie według których można jednoznacznie ustalić przebieg granicy. Aktu ugody nie może pisać również gdy nie ma wyraźnego sporu (bo wtedy przyjmuje się granice zgodnie z oświadczeniem stron) a co za tym idzie nie ma wzajemnych ustępstw stron w związku z ustalanym przebiegiem granic.
Art. 31. 1 Czynności ustalania przebiegu granic wykonuje geodeta upoważniony przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta).
Art. 31. 2 Przy ustalaniu przebiegu granic bierze się pod uwagę znaki i ślady graniczne, mapy i inne dokumenty oraz punkty osnowy geodezyjnej.
Art. 31. 3 Jeżeli jest brak danych, o których mowa w ust. 2, lub są one niewystarczające albo sprzeczne, ustala się przebieg granicy na podstawie zgodnego oświadczenia stron lub jednej strony, gdy druga strona w toku postępowania oświadczenia nie składa i nie kwestionuje przebiegu granicy.
Art. 31.4 W razie sporu co do przebiegu linii granicznych, geodeta nakłania strony do zawarcia aktu ugody. Ugoda zawarta przed geodetą posiada moc ugody sądowej.
§ 21.1 Akt ugody powinien dodatkowo zawierać oprócz danych z protokółu granicznego:
5) opis przedmiotu sporu z podaniem granic wskazanych przez strony oraz wynikających z dokumentacji
6) opis wzajemnych ustępstw
7) szczegółowy opis granicy uznanej za obowiązującą po podpisaniu aktu ugody

informację ze zawarta ugoda posiada moc ugody sądowej
Ustawa z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne ( t.j. Dz.U. z 2010 r. Nr 193 poz. 1287 z poźn. zm.) art. 31
Rozporządzenie Ministrów Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 14 kwietnia 1999 r. w sprawie rozgraniczania nieruchomości (Dz.U. z 1999 r. Nr 45, poz. 453) - §21.1
Jeżeli coś źle zrozumiałam lub ktoś ma jakiś inny pomysł to proszę o podpowiedź
sYsTEM połączył wiadomości: Niedziela 19 Maj 2013, 11:31:34pytanie 1 z zakresu drugiego:
Art. 15b W przypadku przeprowadzenia modernizacji ewidencji gruntów i budynków decyzję ustalającą linię brzegu wydaje się z urzędu.
Art. 15.1 Linię brzegu dla cieków naturalnych, jezior oraz innych naturalnych zbiorników wodnych stanowi krawędź brzegu lub linia stałego porostu traw albo linie, którą ustala się według średniego stanu wody z okresu co najmniej 10 lat.
Art. 15.3 Podstawę ustalenia linii brzegu stanowi projekt rozgraniczenia gruntów pokrytych wodami od gruntów przyległych, który zawiera:
1) opis uwzględniający oznaczenie wnioskodawcy, ze wskazaniem jego siedziby i adresu, przyjęty sposób ustalenia projektowanej linii brzegu, ustalenie stanu prawnego nieruchomości objętych projektem z oznaczeniem właścicieli wraz ze wskazaniem ich siedziby i adresu oraz stan stosunków wodnych na gruntach przylegających do projektowanej linii brzegu
2) mapę inwentaryzacji powykonawczej budowli regulacyjnych lub zaktualizowaną kopie mapy zasadniczej, w skali, w jakiej jest sporządzony projekt regulacji wód śródlądowych, lub w skali 1:500, 1:1000, 1:2000 albo 1:5000, z wykazaniem:
a) punktów stałych osnowy poziomej nawiązanych do sieci państwowej
b) granicy stałego porostu traw
c) krawędzi brzegów, przymulisk, odsypisk i wysp
d) proponowanej linii brzegu
Art. 15.5 Jeżeli krawędź brzegu jest wyraźna, linia brzegu biegnie tą krawędzią
Art. 15.6 Jeżeli krawędź brzegu nie jest wyraźna, linia brzegu biegnie granicą stałego porostu traw, a jeżeli granica stałego porostu traw leży powyżej stanu wody z okresu co najmniej 10 lat – linią przecięcia się zwierciadła wody przy tym stanie
Art. 15.7 Jeżeli brzegi wód są uregulowane, linia brzegu biegnie linią łączącą zewnętrzne krawędzie budowli regulacyjnych, a przy plantacjach wikliny na gruntach uzyskanych w wyniku regulacji – granica plantacji od strony lądu.
Ustawa z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne ( t.j. Dz.U. z 2012 r. Nr 0, poz. 145 z późn. zm.) – art. 15 ust. 1,3,5,6,7, art. 15b
dobrze?